Piatok 22. novembra, 2024
Robert F. Kennedy mladší, synovec bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, sa prihovára ľuďom zhromaždeným pod Stĺpom víťazstva, aby si vypočuli prejavy počas protestu proti obmedzeniam súvisiacim s koronavírusom a vládnou politikou v Berlíne 29. augusta 2020. (Sean Gallup/Getty Images)
»

Robert Kennedy ml. obviňuje CIA z vraždy Johna F. Kennedyho

Demokratický uchádzač o Biely dom Robert Kennedy ml. nedávno obvinil Ústrednú spravodajskú službu (CIA) z vraždy svojho strýka, prezidenta Johna F. Kennedyho v roku 1963.

Kennedy ml., syn zavraždeného senátora Roberta F. Kennedyho, vyslovil toto obvinenie v rozhovore s Johnom Catsimatidisom v relácii Cats Roundtable na stanici WABC 770 AM. Teórie okolo vraždy JFK pretrvávali celé desaťročia, pričom mnohí ďalší špekulovali, že do jeho smrti bola zapojená CIA, bývalý prezident Lyndon B. Johnson, mafia, sovietska KGB, Jackie Onassis Kennedyová či režim Fidela Castra – prípadne išlo o kombináciu týchto možností.

„Existujú presvedčivé dôkazy, že do jeho vraždy bola zapojená CIA. Myslím si, že v tejto chvíli nie je o čom pochybovať,“ povedal Kennedy ml. o incidente v texaskom Dallase z novembra 1963. „Dôkazy svedčia o tom, že CIA bola zapojená do vraždy a do jej utajovania,“ povedal.

Kennedy sa pri niektorých svojich tvrdeniach odvolával na knihu „JFK and the Unspeakable“  (JFK a neopísateľné skutočnosti) od Jamesa Douglasa. V knihe sa teoretizuje, že Kennedy bol zavraždený, pretože sa počas studenej vojny snažil o nastolenie mieru a potom ho zabili jeho vlastné bezpečnostné zložky.

Podľa správy Warrenovej komisie dospela federálna vláda k záveru, že strelec Lee Harvey Oswald bol jediným podozrivým z atentátu. Uvádza sa v nej, že neexistujú žiadne dôveryhodné dôkaz naznačujúce širšie sprisahanie za atentátom.

Oswalda zastrelil údajný spolupracovník chicagskej mafie Jack Ruby dva dni po tom, ako bol Oswald obvinený z atentátu. Ruby bol neskôr za vraždu usvedčený a odsúdený na trest smrti, ale o niekoľko rokov neskôr vo väzení zomrel.

CIA dlho popierala akúkoľvek účasť na smrti bývalého prezidenta. V článku uverejnenom na webovej stránke spravodajskej služby sa píše, že spájanie CIA „s atentátom na Kennedyho“ je lož a že to bola súčasť „dezinformačnej“ kampane sovietskej KGB. Následne je spochybnený film režiséra Olivera Stonea „JFK“ z roku 1991, ktorý dôrazne naznačuje, že CIA a ďalší federálni predstavitelia mohli byť zapojení do atentátu.

„Nepodložené tvrdenia o spoluúčasti CIA boli podporené sériou vyšetrovaní spravodajskej komunity v 70-tych rokoch. Po správe Rockefellerovej komisie z roku 1975 nasledovala správa Výberového Senátu pre spravodajské služby z roku 1976 a správa Výberového senátu pre atentáty z roku 1979,“ uvádza sa v článku.

„Všetky skúmali činnosť CIA pred a po atentáte na Kennedyho a v prípade HSCA (Senátny výbor pre atentáty) sa osobitne zaoberali údajnou úlohou Shawa ako vysokopostaveného agenta,“ spomína sa v článku s odkazom na podnikateľa a vojenského dôstojníka Claya Shawa, ktorý bol 1. marca 1967 zatknutý a obvinený zo sprisahania s cieľom zabiť prezidenta Kennedyho. O dva roky neskôr ho porota oslobodila.

Televízne zábery prezidenta Johna F. Kennedyho a prvej dámy Jacqueline Kennedyovej v prezidentskej limuzíne vo chvíľach pred atentátom na Kennedyho v Dallase v Texase 22. novembra 1963. (Reuters/File Photo)

V článku sa uvádza: „Žiadne z tvrdení okresného prokurátora Jima Garrisona o Shawovi a CIA sa nepotvrdili. Samotný fakt, že sa takéto otázky kládli, však nezvratne pomohol Garrisonovi stať sa v očiach verejnosti akýmsi jasnovidcom.“ Garrisonove obvinenia dostali výrazný priestor vo filme „JFK.“

The Epoch Times sa obrátili na CIA so žiadosťou o komentár.

Ďalšie tvrdenia

Nedeľňajšie tvrdenia Kennedyho ml. nie sú prvým prípadom, kedy vyslovil domnienku, že jeho strýka zabila CIA. V minulosti tiež tvrdil, že jeho otca nezabil Sirhan Sirhan, Palestínčan podporujúci komunizmus.

„Dúfam tiež, že guvernér zváži presvedčivé dôkazy o tom, že Sirhan nie je vrahom môjho otca,“ napísal Kennedy ml. pre San Francisco Chronicle v roku 2021.

„Dlhé roky som akceptoval názor, že to bol Sirhan, kto je za to zodpovedný. Veď desiatky očitých svedkov v hoteli Ambassador ho videli strieľať z pištole len niekoľko metrov pred mojím otcom. V roku 2016 ma však otcov blízky priateľ Paul Schrade presvedčil, aby som si prečítal pitevnú správu losangeleského znalca Thomasa Noguchiho, vypočul si zvukové nahrávky a preskúmal ďalšie dôkazy, ktoré naznačujú, že Sirhan nemohol byť vrahom.“

Kennedy ml. ďalej uviedol, že Sirhan vystrelil na Roberta Kennedyho – vtedy začínajúceho senátora z New Yorku kandidujúceho za demokratov – dva výstrely a jedna z guliek podľa neho zasiahla Schradeho do hlavy. Druhá guľka zasiahla zárubňu dverí. Potom vypálil ďalšie výstrely, pričom zasiahol niekoľko ďalších okolostojacich.

Žiadna z týchto guliek však nezasiahla jeho otca, uviedol Kennedy ml. a vyslovil teóriu, že štyri výstrely, ktoré zasiahli jeho otca, „boli zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov, pričom dva zanechali v ranách zvyšky strelného prachu, čo naznačuje, že atentátnik stál tesne za mojím otcom a chránil si zbraň telom, zatiaľ čo všetka pozornosť sa sústredila na Sirhana“.

Tvrdil tiež, že losangeleskí policajní vyšetrovatelia „šikanovali a zastrašovali očitých svedkov, aby zmenili svoje výpovede týkajúce sa počtu výstrelov a umlčali tých, ktorí tvrdili, že videli, ako Cesar vystrelil zo svojej zbrane, a ako sa sprisahanci z miesta činu rozutekali“.

Thane Eugene Cesar bol podľa neho osoba, ktorá zabila jeho otca. „Predtým ako Sirhan strieľal, nový ochrankár Cesar chytil Kennedyho za lakeť a nasmeroval ho k Sirhanovi,“ povedal.

„Cesar, znepokojený otázkami o jeho účasti na vražde môjho otca utiekol na Filipíny. Bol som s ním v kontakte v roku 2018, pred tým, ako zomrel v septembri 2019. Najprv súhlasil so stretnutím, no postupne zvyšoval cenu až na 25 000 dolárov za výsadu urobiť s ním rozhovor,“ povedal Kennedy ml.

Kennedy ml., environmentálny právnik a spisovateľ, ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta pred niekoľkými týždňami. Nedávny prieskum verejnej mienky televízie Fox News ukázal, že hlas by mu dalo 19% voličov.


Z originálneho článku preložil Martin Konečný.

Prečítajte si aj