Štvrtok 19. septembra, 2024
Školská trieda (Foto: Anikó Hanzlová)

Riešenie záškoláctva cez vysoké pokuty? Aj toto vám hrozí, ak bude vaše dieťa často vynechávať dochádzku

V januári tohto roku vstúpil do platnosti zákon upravujúci pôsobnosť a úlohy orgánov štátnej správy v školstve. Rodičom tak vznikajú nové ťažkosti, pretože za porušenie dodržiavania povinnej školskej dochádzky im hrozí pokuta až do výšky 331,50 eur. Zákon bol súčasťou balíčka exministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a informácie o ňom priniesol portál epi.sk.

V aktuálnom znení zákona sa uvádza:

„Obec uloží pokutu od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane, zákonnému zástupcovi dieťaťa, ktorý je právnickou osobou a ktorý ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie, zanedbáva starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na povinnú školskú dochádzku alebo dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku alebo zanedbáva starostlivosť o povinné predprimárne vzdelávanie dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.“

Pokiaľ teda dieťa vynechá bez ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín počas jedného mesiaca alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v školskom roku, alebo ho rodič neprihlási na povinnú školskú dochádzku, sú samosprávy povinné rodičov pokutovať. Čo sa týka škôlky, za zanedbávanie starostlivosti o predprimárne vzdelávanie dieťaťa sa považuje neprihlásenie dieťaťa na predškolské vzdelávanie alebo neospravedlnené vynechanie viac ako 5 dní dochádzky v mesiaci.

V živote každého rodiča nastane niekedy situácia, keď z rôznych dôvodov jednoducho nevie dieťa poslať do školy. Preto sa 15 neospravedlnených hodín spomenutých v zákone dokáže nazbierať veľmi rýchlo. Samosprávy si myslia, že pokuty môžu situáciu iba zhoršiť.

Nesúhlas so zákonom vyjadril už v januári 2023 aj exminister školstva Branislav Gröhling. Na sociálnej sieti uviedol: „Považujem to za veľmi nešťastné riešenie. Niekto si asi na prvý pohľad povie, že nezodpovední rodičia“ aspoň pošlú deti do školy.“

Ilustračný záber (Foto: Anikó Hanzlová)

Riaditeľka v Plaveckom Štvrtku Mariana Korbelová vyjadrila svoj pohľad na problematiku takto:

Áno, stáva sa nám, že nám rodič zatelefonuje, že napríklad sneží a ešte nemá topánky a podobne, ale toto z môjho pohľadu záškoláctvo nie je.“

Niektoré deti nejdú do školy, lebo mama ide do práce a strážia mladšieho súrodenca. Je doba, aká je, je zlá. A dostane pokutu, pôjde častejšie do práce, dlhšie bude v práci a ten žiak mi nepríde do školy. Aké to je riešenie?“

Vynechanie 15 neospravedlnených vyučovacích hodín nahlasuje škola do troch dní po ukončení mesiaca úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

Predstavte si rodinu, ktorá nemá peniaze, cez zimu nemôže kúpiť obuv a oblečenie pre dieťa a to vymešká 3 vyučovacie dni. Alebo slobodnú matku dvoch detí, ktorá musí ísť do práce a staršie dieťa musí opatrovať mladšie. Mesto im povinne udelí pokutu od 30 eur do 331,50 eur. Rodiny doženie iba do horšej finančnej situácie a žiadny problém nevyrieši. Dokonca pokutu musí mesto udeliť opakovane!“ uvádza príklad exminister Gröhling. Myslí si, že toto riešenie ľuďom v ťažkej situácii iba priťaží a podobné prípady by sa mali riešiť individuálne.

Naozaj je toto riešenie? Opatrenie, ktoré ľuďom v ťažkej situácii ešte priťaží? Prečo toto vôbec politici z OĽaNO navrhli, aká je to prorodinná politika“? Pritom vyriešiť sa to dalo úplne jednoducho: Mesto by malo mať MOŽNOSŤ a nie POVINNOSŤ takéto pokuty udeľovať a riešiť prípady individuálne. To by zabránilo scenárom, kedy osudom skúšané rodiny iba zruinujú pokuty.“

Podľa oficiálnej stránky Základnej školy Martina Rázusa existuje limit vymeškaných hodín. Po 100 hodinách neprítomnosti dieťaťa možno vyvodiť oveľa prísnejší trest:

Pri vymeškaní 100 a viac neospravedlnených hodín za jeden školský rok ide o podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia mravnej výchovy v dôsledku umožnenia vedenia záhaľčivého života v zmysle ustanovenia §211 zákona č. 300/2005 Z.z. trestného zákona. Pri porušení tohto paragrafu sa rodič potrestá odňatím slobody.“

Preto je komunikácia so školopovinným dieťaťom kľúčová. Je dôležité, aby sa rodič zaujímal o emočný stav dieťaťa, jeho sociálne postavenie a vzťahy v kolektíve, jeho prospech a dochádzku. Ani striedanie škôl nemusí byť skutočným riešením problému.

Prečítajte si aj