Štvrtok 19. septembra, 2024
Vlajka WHO v jej sídle v Ženeve. (FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)
»

Republikáni sa stavajú proti plánom WHO na „globálne riadenie“ mimoriadnych udalostí. Šéf WHO ich chce naopak ešte rozšíriť

Republikáni v Snemovni reprezentantov odsúdili rokovania Bidenovej administratívy so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) o globálnych pandemických dohodách, ktoré poskytnú ďalšie právomoci WHO. Tá podľa nich sklamala americkú verejnosť počas pandémie covidu.

Krátko potom generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vydal správu členským krajinám, v ktorej uviedol, že keďže „opakovaný výskyt epidemických chorôb sa naďalej zrýchľuje“, mandát WHO týkajúci sa „mimoriadnych zdravotných situácií“ sa musí rozšíriť nad rámec pandémií a zahŕňať aj hlad, chudobu, ekologickú problémy, zmenu klímy a sociálne či ekonomické nerovnosti.

Ghebreyesus napísal, že členské štáty musia vytvoriť „globálnu architektúru pre pripravenosť, prevenciu, reakciu a odolnosť voči mimoriadnym zdravotným udalostiam (HEPR)“, čo zahŕňa „globálne riadenie, financovanie a systémy HEPR“.

„Medzinárodné právo nemá prednosť pred našou ústavou,“ povedala republikánska kongresmanka Harriet Hagemanová na tlačovej konferencii v Kapitole. „Biden nemôže nútiť Američanov dodržiavať zákony a nariadenia, ktoré neschválila naša vlastná federálna vláda.“

„Dohovor Svetovej zdravotníckej organizácie o pandémii je veľmi vágny, dotýka sa našej suverenity a mohol by byť zneužitý k tomu, aby Američanom určoval, akú zdravotnú starostlivosť potrebujú v prípade globálnej pandémie,“ povedal republikán Tim Burchett. Verejné fórum zorganizoval republikán Ralph Norman a zúčastnilo sa na ňom 18 členov Snemovne reprezentantov.

Dohovor o pandémii, ktorý má na starosti takzvaný medzivládny rokovací orgán WHO, má podpísať 194 členských štátov WHO v roku 2024 vrátane zmien a doplnení Medzinárodných zdravotníckych predpisov (IHR), ktoré sú tiež pod záštitou WHO. Celkovo majú tieto rokovania viesť k vytvoreniu právne záväzných zmlúv a dohôd, ktoré budú koordinovať jednotnú reakciu členských štátov v prípade „mimoriadnej situácie v oblasti zdravia“, pričom veľkú časť rozhodovacích právomocí má získať WHO.

Na základe týchto dohôd by WHO mala napríklad právomoc vyhlásiť, kedy nastane pandémia a koordinovať dodávateľské reťazce liekov s cieľom zabezpečiť spravodlivú distribúciu medzi členskými štátmi. V dohodách sa hovorí aj o globálnej koordinácii medzi WHO a národnými zdravotníckymi orgánmi pri stanovovaní zdravotníckych politík, ako aj o koordinácii v iných otázkach, ako je napr. boj proti „dezinformáciám“.

Republikáni v Snemovni reprezentantov zároveň vyzvali Spojené štáty k vystúpeniu z WHO a obvinili túto organizáciu, že je pod vplyvom Čínskej komunistickej strany.

„Výbor pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov vydal správu o vzťahoch Čínskej komunistickej strany so Svetovou zdravotníckou organizáciou týkajúcich sa covidu,“ uviedol republikán Andy Biggs. „Podľa nej niet pochýb o tom, že ČKS sa aktívne zapojila do utajovania, ktorého cieľom bolo zahmlievať dáta, skrývať relevantné informácie o verejnom zdraví a potláčať lekárov a novinárov, ktorí sa snažili varovať svet.“

Podľa Biggsa WHO „reagovala na zahmlievanie ČKS tým, že ju chválila za jej transparentnosť… a opakovane papagájovala hovorcov ČKS“.

Republikáni predložili tento rok návrhy zákonov na vystúpenie USA z WHO a na zastavenie finančných príspevkov pre túto organizáciu.


Preklad a redakčné skrátenie pôvodnej správy americkej redakcie: Juraj Skovajsa a LS

Prečítajte si aj