Streda 19. februára, 2025
Ilustračný obrázok (foto: freepik.com)

Rekordné ceny lákajú: Prečo masy zlata prúdia z Európy do New Yorku

Cena zlata naďalej dosahuje nové rekordy a blíži sa k hranici 3 000 dolárov. Odborníci vidia hlavné dôvody v neistote spôsobenej obchodnými konfliktami a možnými clami USA. V dôsledku toho stále viac zlata prúdi z Európy do New Yorku, aby profitovalo z vyšších cien.

Zlato je drahšie ako kedykoľvek predtým. Podľa portálu „Goldpreis.de“ treba v súčasnosti za trójsku uncu drahého kovu zaplatiť približne 2 910 amerických dolárov (2 824 eur). Minulý týždeň stála trójska unca ešte 2 859 amerických dolárov (2 755 eur). Skutočnosť, že cena zlata v tomto roku opakovane dosahuje rekordné hodnoty, odborníci opakovane pripisujú obavám investorov z obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Od nástupu Donalda Trumpa do funkcie z toho drahý kov profituje, keďže zlato je v neistých časoch považované za „bezpečný prístav“.

Ešte väčší ako strach z eskalácie obchodnej vojny, píše obchodná agentúra Bloomberg, je strach z nových ciel zo strany americkej vlády pod vedením Donalda Trumpa. Tento strach pôsobí aj ako hnacia sila cien dovážaných komodít.

Clá na oceľ a hliník

Trump oznámil, že zavedie clá vo výške 25 % na dovoz ocele a hliníka. Toto opatrenie sa má uplatňovať bez výnimiek a oslobodení, hoci sa uvažuje o možnej výnimke pre Austráliu. Trump tento krok odôvodnil ochranou domáceho priemyslu a národnej bezpečnosti.

V súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by vláda USA pod vedením D. Trumpa plánovala zaviesť clá na dovoz zlata. Teraz oznámené clá sa týkajú najmä ocele, hliníka a dovozu z Kanady, Mexika a Číny. Napriek tomu je riziko takýchto colných plánov zjavne dostatočným impulzom na masívne zvýšenie dodávok zlata do USA.

Ako uvádza agentúra Bloomberg, od Trumpovho volebného víťazstva 5. novembra minulého roka pribudlo do depozitov newyorskej termínovanej burzy Comex takmer 14 miliónov uncí zlata v hodnote 38 miliárd dolárov. Podľa agentúry Bloomberg obrovské množstvo z nich zrejme pochádza zo Švajčiarska. Podľa colného úradu bolo len v decembri do USA dodaných 64 ton zlata.

„Tieto dodávky sa zrejme uskutočňujú z obavy, že by sa na dodávky zlata do USA mohli uložiť aj dovozné clá,“ povedal pre Focus komoditný expert Commerzbank Carsten Fritsch. Obchodníci sú dokonca pripravení zaplatiť prémiu, keďže zlato sa na newyorskom Comexe obchoduje vyššie ako v iných obchodných centrách, pokračoval Fritsch.

Zlato sa v Londýne stáva vzácnym

Ako koncom januára informovala tlačová agentúra Reuters, v Londýne, jednom z najdôležitejších svetových centier obchodovania so zlatom, je v súčasnosti dokonca nedostatok voľne dostupného zlata. Účastníci trhu sa preto s prosbou o požičanie zlata obracajú na Bank of England. „Reuters“ sa odvoláva na ‚informované zdroje‘. Podľa jedného z týchto zdrojov je minimálna čakacia lehota na dodávku zlata v Londýne v súčasnosti štyri týždne.

Podľa agentúry Focus samotná Bank of England oznámila, že jej zásoby zlata od decembra klesli o 2 %. Banka skladuje zlato pre centrálne banky, vlády a vybrané obchodné spoločnosti. Väčšina z približne 400 000 zlatých prútov patrí zahraničným centrálnym bankám a štátnym inštitúciám. Približne 6 % držby patrí britskému ministerstvu financií. Banka ponúka zlaté účty aj pre firmy, čím im uľahčuje prístup na londýnsky trh so zlatom. Samotná banka vlastní len dve zlaté tehly, ktoré sú vystavené v múzeu.

Na druhej strane na newyorskej termínovanej burze Comex zásoby zlata prudko vzrástli, ako píše Handelsblatt. Len v decembri sa zásoby zvýšili o 123 ton. V januári, krátko pred Trumpovým nástupom do funkcie v USA, sa tento trend opäť zrýchlil: od začiatku roka pribudlo ďalších 290 ton. Ide o najvyšší mesačný prílev od mája 2020, keď vrcholila pandémia koronavírusu. Zásoby v New Yorku sa od konca októbra takmer zdvojnásobili.

Obchodníci privážajú zlato do New Yorku

Trend dodávok zlata sa teraz zrýchlil, aspoň podľa Adriana Asha, hlavného analytika londýnskej spoločnosti Bullionvault, ktorá obchoduje so zlatom. Spočiatku išlo vlastne o preventívne opatrenie obchodníkov so zlatom, ktorí sa chceli chrániť pred možnými dovoznými clami, ale cenový rozdiel sa teraz zväčšil do takej miery, že priviedol na scénu takzvané bullion banks. Ide o banky, ktoré sa špecializujú na obchodovanie a skladovanie drahých kovov.

Medzi tieto banky patria J.P. Morgan, HSBC a UBS. Vlastnia zlato v Londýne a chcú sa zabezpečiť proti výkyvom cien a uzavreli takzvané krátke stávky na burze Comex v New Yorku. Na tento účel predávajú futures kontrakty na burze v New Yorku. Tieto kontrakty stanovujú, že zlato musia dodať neskôr za určitú cenu. Ak cena zlata klesne, môžu kontrakty odkúpiť za nižšiu cenu, a tak vyrovnať straty.

Problémom sa stáva, keď je cena zlata v New Yorku vyššia ako v Londýne, ako je to v súčasnosti. Banky sa potom snažia rýchlo dostať svoje zlato do New Yorku, aby ho tam mohli predať za vyššiu cenu. Ak sa im to nepodarí včas, musia svoje kontrakty odkúpiť za vyššiu cenu, zatiaľ čo ich zlato v Londýne zostáva menej hodnotné – a ony prichádzajú o peniaze.

Najnižšie úrovne od apríla 2020

Keď Trump nastúpil do úradu, počet krátkych pozícií na burze Comex sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom znížil o polovicu. Podľa experta na zlato Asha počet kontraktov klesol na najnižšiu úroveň od polovice apríla 2020.

Vtedy, na vrchole pandémie koronavírusu, sa mnohí obchodníci obávali, že už nebudú môcť prepravovať svoje zlato do USA, keďže mnohé pravidelné lety, ktoré predtým zlato prepravovali, boli zrušené. V dôsledku toho sa futures kontrakty na zlato v New Yorku kótovali o 8 % vyššie ako v Londýne.

Napriek tomu sa bankám a obchodníkom so zlatom podarilo prepraviť svoje zlato do New Yorku, kde sa vzácny kov v tom čase obchodoval na vyššej úrovni ako v Londýne. Na prepravu drahého kovu sa vtedy delili o charterové lety s výrobcami zdravotníckych produktov a iných dôležitých dodávok.

Špekulanti využívajú deformácie

Cenový rozdiel medzi New Yorkom a Londýnom však jednoducho nezmizol, vysvetľuje Ash v denníku Handelsblatt. Špekulanti si v tom čase uvedomili situáciu a využili deformácie na trhu so zlatom na arbitrážne transakcie. Arbitrážne transakcie sú spôsobom, ako zarobiť peniaze bez rizika využitím cenových rozdielov. Ide o lacný nákup na jednom mieste a predaj za vyššiu cenu na inom mieste.

Jednoduchý príklad: kilogram jabĺk stojí na jednom trhu dve eurá, ale na inom tri eurá. Obchodník môže kúpiť jablká lacno za dve eurá a okamžite ich predať za tri eurá – bez rizika a s istým ziskom. Podobne to funguje aj na burze: investori nakupujú zlato lacnejšie v Londýne a drahšie ho predávajú v New Yorku. Takéto transakcie sa nazývajú arbitráž.

„Ak môžu zarobiť ďalších 100 dolárov za uncu zlata tým, že ho prepravia z Londýna do New Yorku, využijú túto príležitosť,“ hovorí Ash. Aj tentoraz by špekulanti využili situáciu na arbitrážne obchody.

Experti stále vidia priestor na rast ceny zlata v roku 2025. Z technického hľadiska je v súčasnosti cenový potenciál dostatočný na to, aby sa posunul k hranici 3 000, tvrdí Jörg Scherer, expert HSBC na grafické technológie, vo výročnom výhľade svojej banky. Po dosiahnutí okrúhlej hranice sa však podľa prognózy rally na trhu so zlatom pravdepodobne na chvíľu zastaví.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj