Štvrtok 14. novembra, 2024
Svadobná hostina, kmeň Qagyuhl, 13. novembra 1914 (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)

Raritné fotografie pôvodných obyvateľov Ameriky ukazujú históriu, na ktorú sa takmer zabudlo (+Foto)

Keď americký fotograf Edward S. Curtis v roku 1906 prvýkrát fotografoval pôvodných Indiánov, netušil, že to bol len začiatok jeho 20-ročnej cesty. Nakoniec fotografoval viac ako 80 kmeňov.

Jeho fascinácia domorodým obyvateľstvom sa zmenila na zbierku viac ako 40 000 fotografií s názvom Severoamerický indián (The North American Indian). Dnes sú pôsobivým záznamom života, kultúry a bojov pôvodných obyvateľov Ameriky.

Kmeň Navajo v Canyon de Chelly v Arizone, rok 1904. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)
Náčelník Shows As He Goes (voľný preklad: Ukazuje, ako ide), z návštevy indiánskych skupín Apačov, 1905. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)

Spisovateľ Wayne L. Youngblood uviedol, že Curtis mal okolo 20 rokov, keď prvýkrát odfotil indiánsku ženu – princeznú Angeline.

„Bola to pôvodným menom Kickisomlo, dcéra náčelníka squamského kmeňa Seattla (Sealtha), po ktorom bolo pomenované mesto,“ dodal Youngblood.

To odštartovalo Curtisovu fascináciu pôvodnými obyvateľmi Ameriky po celých Spojených štátoch.

Debata, 1905. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)

Podľa webovej stránky venovanej fotografovi „v rokoch 1900 až 1930 Edward Curtis cestoval hlboko do indiánskych území a žil medzi desiatkami domorodých kmeňov“.

„Zachytil autentický spôsob života viac ako 80 domorodých kultúr a vytvoril viac ako 40 000 negatívov na sklenených fotografických platniach, 10 000 nahrávok na voskových fonografických valcoch, 4 000 strán antropologického textu a jeden celovečerný film,“ uvádza webstránka.

„Jeho zanietenie vyvrcholilo vytvorením knihy Severoamerický indián, najrozsiahlejšieho a najdrahšieho fotografického projektu, aký bol kedy realizovaný,“ píše sa na webstránke.

Náčelníci Siouxov, 1905. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)
Zberačky plodov kaktusu Saguaro – Maricopa, Arizona, 1907. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)
(Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)

Už v roku 1897 zdokumentoval obdobie aljašskej a jukonskej zlatej horúčky vo viacerých fotografiách. „Práve na tejto expedícii Curtis objavil svoju vášeň pre dokumentovanie spôsobu života pôvodných obyvateľov. V tomto období sa zapojil do piktorialistického hnutia, ktoré čoraz viac ovplyvňovalo jeho tvorbu,“ uvádza webstránka.

Osamelý náčelník z kmeňa Cheyenne, 1927. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)
(Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)

V rokoch 1900 až 1915 sa Curtis venoval takmer výlučne svojmu projektu o živote a kultúre pôvodných obyvateľov Ameriky a stále menej času venoval práci na komerčných portrétových fotografiách vo svojom ateliéri. Následne pracoval na dokončení a vydaní série kníh Severoamerický indián a na rôznych hollywoodskych filmoch.

Sledovanie signálu, 1905. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)
Bežiaci králik, 1900. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)

Curtis sa narodil v roku 1868 v štáte Wisconsin a bol synom veterána občianskej vojny reverenda Johnsona Curtisa. Curtis a jeho súrodenci vyrastali v chudobe, pričom celá rodina sa občas niekoľko dní alebo dokonca týždňov živila len zemiakovou stravou. Napriek tomu sa reverendovi Curtisovi a jeho manželke Ellen podarilo vychovať rodinu so štyrmi deťmi, z ktorých Edward bol v poradí druhý.

„Pred jeho piatimi narodeninami sa rodina presťahovala na vidiek do dedinky Cordova v Minnesote, kde jeho otec pokračoval vo svojom povolaní kazateľa. Aj keď Curtis počas svojho dospievania v Minnesote nepochybne prichádzal do kontaktu s americkými Indiánmi, väčšina tradičného indiánskeho života, keď sa tam v 70. rokoch 19. storočia presťahoval so svojou rodinou, zanikla, a neexistujú žiadne konkrétne záznamy o tom, že by v tom čase mali americkí Indiáni na jeho život akýkoľvek vplyv,“ uvádza webstránka.

Dievča z kmeňa Wishram, 1910. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)
Traja indiáni z kmeňa Piegan so štyrmi koňmi na kopci nad riekou, 1910. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)
Indián Lies Sideway (vo voľnom preklade Spí na boku) z kmeňa Vrán, 1908. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)
Indián Tichá voda z kmeňa Yurok, 1923. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)

Curtisov otec bol neskôr poslaný na útulnejšie miesto a zamieril na severozápad Pacifiku. Podľa životopisu „presťahovanie sa do oblasti Puget Sound neďaleko Seattlu zohralo kľúčovú rolu v Curtisovom záujme o amerických Indiánov. Spočiatku sa však Curtis nemohol venovať svojej láske – fotografovaniu. Cestou sa ešte viac oslabilo už chatrné zdravie jeho otca, ktorý krátko po presťahovaní zomrel. Zodpovednosť za príjem rodiny pripadla predovšetkým na Edwarda. Niekoľko rokov rodina žila len z toho, čo Edward a jeho mladší brat Asahel boli schopní domov priniesť – zbierali morské plody, ovocie a zeleninu. Občas sa im podarilo nájsť si manuálnu prácu a v roku 1890 sa rodine podarilo kúpiť skromnú usadlosť.“

Lovec orlov z kmeňa Hidatsa, 1908. (Foto: Edward S. Curtis/Library of Congress)

Pôvodný článok

Prečítajte si aj