Štvrtok 21. novembra, 2024
Ilustračné foto (ds_30/ Pixabay)

Rakúsko skončilo s ruským plynom, dodávky na Slovensko zostávajú neisté

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v sobotu ukončila dodávky zemného plynu do Rakúska, oznámil najväčší dodávateľ energií v krajine, spoločnosť OMV.

OMV už v piatok uviedol, že Gazprom jej prestane dodávať plyn v sobotu, ale že s týmto scenárom počíta. Plyn sa má teraz do Rakúska dovážať z Nemecka, Talianska a Holandska.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer v piatok na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii povedal, že krajina si zabezpečila dodávky plynu z alternatívnych zdrojov a že „nikto nezamrzne“, informovala agentúra AP.

„Naše zásobníky plynu sú plné a máme dostatočnú kapacitu na získavanie plynu z iných regiónov,“ dodal rakúsky politik.

Ukončenie dodávok ruského plynu do Rakúska nasleduje po rozhodnutí arbitráže Medzinárodnej obchodnej komory, ktorá spoločnosti OMV priznala v zmluvnom spore s Gazpromom približne 230 mil. eur. Spor sa týkal prerušenia dodávok plynu pre nemeckú dcérsku spoločnosť OMV zo strany Gazpromu.

Spoločnosť OMV vtedy uviedla, že prestane platiť Gazpromu, kým nedostane množstvo plynu zodpovedajúce 230 miliónom eur, ktoré jej ruská spoločnosť dlhuje. Nasledovalo zastavenie dodávok zo strany Gazpromu.

Nehammer niekoľkokrát obvinil Gazprom, že si neplní svoje dodávateľské záväzky s cieľom vyvinúť tlak na Rakúsko, aby nepodporilo sankcie EÚ voči Rusku. V piatkovom vyhlásení uviedol, že jeho krajina napriek zastaveniu dodávok plynu nezmení svoju politiku voči Ukrajine. „Nenecháme sa vydierať a nenecháme sa zraziť na kolená,“ povedal kancelár.

Slovensko už nemusí mať možnosť dodávať ruský plyn cez Ukrajinu

Po odpojení Rakúska prúdi teraz ruský plyn oficiálnou cestou už len do dvoch krajín EÚ – na Slovensko a do Maďarska. Ale aj to sa môže čoskoro zmeniť. Ukrajina nechce po 1. januári 2025 obnoviť zmluvu o tranzite plynu s ruským Gazpromom.

Slovenský premiér Robert Fico sa snažil rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi o tomto kroku, ale zatiaľ sa zdá, že sa situácia nikam neposunula a ani štátny SPP, najväčší dodávateľ energií na Slovensku, netuší, či v rokovaniach dôjde k nejakému prelomu.

Slovensko má plné zásobníky plynu, takže sa nemusí obávať jeho nedostatku, ale ak komodita z Ukrajiny naozaj prestane prúdiť a Slovensko bude musieť hľadať iné cesty, zvýšia sa ceny. Generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz pre HNonline povedal, že v hre je niekoľko alternatívnych scenárov.

Podnik uzavrel zmluvu s azerbajdžanskou spoločnosťou Socar na skúšobnú dodávku plynu a rokuje aj s Maďarskom o prepojení oboch krajín. Maďarsko si zabezpečilo plyn z Ruska prostredníctvom plynovodu Turk Stream, ktorý pokračuje do Maďarska cez Bulharsko a Srbsko. Ďalšou možnosťou je dovoz plynu z Nemecka cez Českú republiku. Možnosťou je aj preprava LNG plynu zo severských krajín cez terminál v Poľsku.

Ferencz však verí, že tranzit cez Ukrajinu sa zachová. „Čo má Ukrajina z tranzitu? Má poplatky, ktoré sa pohybujú niekde medzi 750 miliónmi až 1 miliardou dolárov ročne. Preto tento smer nezavrhujeme. Aj keď politici povedali, že nemajú záujem o predĺženie tranzitnej zmluvy s Gazpromom, veríme v iné možnosti,“ uviedol pre HNonline s tým, že tranzit cez Ukrajinu by mohol zaisťovať napríklad azerbajdžanský Socar.

Orbán: Ceny energií klesnú s koncom vojny

Maďarský premiér Viktor Orbán vo svojom piatkovom prejave k rozpočtu na rok 2025 uviedol, že pre plánovaný hospodársky rast jeho krajina potrebuje ukončenie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. Maďarsko je na ruskom plyne značne závislé.

Sankcie voči Rusku podľa Orbána zapríčinili zvýšenie cien energií a podnietili infláciu na celom kontinente. „Ťažkosti maďarskej ekonomiky pramenia z vojny,“ poznamenal. Bez mieru sa hospodárska vitalita nemôže vrátiť, bez ohľadu na to, ako sľubne vyzerajú štatistiky, dodal maďarský premiér.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj