R. Fico: Koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať
Koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať. Je to jediný koncept, ktorý zabezpečí dôstojné postavenie SR v medzinárodnom spoločenstve a ktorý vie zagarantovať „prežitie“ tak malej krajiny, ako je Slovensko.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) to uviedol po kontrolnom dni na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
Je tiež podľa neho dôležité pokračovať v koncepte zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany. „Budeš mať podporu pri nadväzovaní kontaktov so všetkými štátmi sveta, ktoré o to prejavia záujem,“ povedal premiér šéfovi rezortu diplomacie Jurajovi Blanárovi (Smer-SD). Dodal, že SR si váži a rešpektuje členstvo v EÚ, NATO aj iných medzinárodných organizáciách. Zdôraznil tiež potrebu rešpektovať medzinárodné právo. Blanár potvrdil, že sú v tejto téme názorovo konzistentní.
R. Fico podotkol, že vo viacerých otázkach týkajúcich sa EÚ a NATO má vláda a opozícia diametrálne odlišné názory. Zopakoval, že odmieta akékoľvek úvahy o zrušení práva veta členských štátov EÚ. Poukázal aj na odlišné názory riešenia nelegálnej migrácie, pričom zopakoval, že SR odmieta nový migračný pakt EÚ. „Budem nabádať všetkých poslancov v koalícii, aby s ním nikdy nesúhlasili,“ povedal s tým, že Smer-SD jeho prijatie nepodporí. Nesúhlasí ani s členstvom Ukrajiny v NATO. „Hovoríme, že to nebudeme ratifikovať v parlamente. Slovensko potrebuje neutrálnu Ukrajinu, inak bude ohrozené,“ povedal s tým, že aj v tejto téme bude apelovať na poslancov, aby členstvo Ukrajiny v NATO nepodporili. Dodal, že jej členstvo v EÚ Slovensko plne podporuje.
Koncept suverénnej zahraničnej politiky by mali podľa premiéra rešpektovať aj veľvyslanci či diplomati, reprezentujúci Slovensko v zahraničí. Požiadal ministra, aby to pri personálnych rozhodnutiach a nomináciách vždy zdôrazňoval. Zároveň je podľa R. Fica dôležité vyberať kandidátov podľa ekonomickej úspešnosti. „Naším cieľom je posilniť aj ekonomickú dimenziu zahraničných vecí,“ vysvetlil.
J. Blanár priblížil, že rezort má záujem zadefinovať pôsobenie Slovenska v krajinách, kde možno získať investície alebo z ktorých ich možno priniesť. Potvrdil, že prebieha prehodnocovanie zastupiteľských úradov s dôrazom na ekonomickú diplomaciu. „Po veľkom odchode ekonomických diplomatov musíme hľadať nových, ktorí budú vo veľkých destináciách, kde máme záujem,“ ozrejmil s tým, že ide napríklad o Kubu, Latinskú Ameriku, Južnú Kóreu, Čínu, Azerbajdžan či Japonsko, ale aj indo-pacifický priestor. SR chce podľa jeho slov otvoriť nové zastupiteľské úrady v troch mestách.
T. Valášek: Slovenský premiér hovorí a koná ako geopolitický analfabet
Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa Progresívneho Slovenska (PS) hovorí a koná ako geopolitický analfabet. „Chce sa orientovať na všetky štyri svetové strany, čiže napríklad aj na Rusko, s ktorým si jeho minister nedávno triasol rukami. A zároveň byť pevnou súčasťou EÚ a NATO,“ uviedol podpredseda hnutia a podpredseda zahraničného parlamentného výboru Tomáš Valášek v reakcii na kontrolný deň premiéra v rezorte diplomacie.
„Takto sa to nedá, pán premiér. Zvyšok EÚ a NATO má jasno v tom, že Rusko nie je kamarátom, ale hrozbou pre Európu. Napadlo susednú Ukrajinu a aj nám na Slovensku sa snaží diktovať podmienky, kedy, s kým a ako sa môžeme brániť pred bezpečnostnými hrozbami,“ vyhlásil.
PS upozornilo, že Slovensko rýchlo prichádza o spojencov, ktorí ho vylučujú z citlivých konverzácií o témach ako Rusko či pomoc Ukrajine. „Ficova vláda za mesiace ničí to, čo sme budovali desaťročia. Slovenské záujmy poškodzujú z výsostne sebeckých dôvodov. Na Slovensku už ovládajú všetky mocenské pozície, a tak sa snažia hľadať nepriateľov aj v zahraničí. Z nepochopiteľných dôvodov si však vyberajú tých, ktorí sú nám najbližšie,“ skonštatovala Ľubica Karvašová z hnutia. „V normálnej vláde by toto bolo možno už aj na uterák pre ministra zahraničných vecí,“ dodal T. Valášek.
Premiér po kontrolnom dni na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR vyhlásil, že koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať. Za dôležitý považuje aj koncept zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany. Podotkol, že vo viacerých otázkach týkajúcich sa EÚ a NATO má vláda a opozícia diametrálne odlišné názory. Zopakoval, že odmieta úvahy o zrušení práva veta členských štátov EÚ. Poukázal aj na odlišné názory riešenia nelegálnej migrácie. Zopakoval, že SR odmieta nový migračný pakt EÚ.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK