Putin tvrdí, že Rusko použilo na útok na Ukrajinu novú balistickú strelu stredného doletu
Mohlo by ísť o prvé použitie takejto zbrane v konflikte.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruské sily použili vo štvrtok (21. 11.) na útok na ciele vo východoukrajinskom meste Dnipro hypersonickú balistickú strelu stredného doletu (MRBM).
Putin uviedol, že MRBM je nový model rakety, ktorý ruské sily nazvali „Orešnik“. Uviedol, že raketa bola vyzbrojená nejadrovou náložou.
Ruský prezident to oznámil v televíznom prejave niekoľko hodín po tom, ako ukrajinskí predstavitelia informovali o pravdepodobnom útoku medzikontinentálnou balistickou raketou (ICBM) na Dnipro.
Ukrajinské vzdušné sily 21. novembra vo vyhlásení uviedli, že ruské jednotky odpálili medzikontinentálnu raketu z Astrachánskej oblasti pri Kaspickom mori.
Ukrajinské vzdušné sily uviedli, že Rusko vypustilo ICBM spolu s balistickou raketou Kinžal odpaľovanou zo vzduchu a šiestimi riadenými strelami s plochou dráhou letu Kh-101. Ukrajinská armáda informovala, že riadené strely zachytila a dve balistické strely nespôsobili žiadne významné škody.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vyjadril menej jednoznačne o tom, či to bola medzikontinentálna balistická raketa, ktorá zasiahla Dnipro. V tlačovom vyhlásení uviedol: „Všetky parametre: rýchlosť, výška – zodpovedajú parametrom medzikontinentálnej balistickej rakety.“ Dodal, že prebieha ďalšie vyšetrovanie.
ICBM sú balistické rakety s najdlhším doletom, ktoré sú klasifikované ako schopné prekonať vzdialenosť viac ako 5 400 kilometrov. Naproti tomu sú MRBM klasifikované ako rakety s maximálnym doletom od 1000 do takmer 3000 kilometrov.
V rozhovore s novinármi zástupkyňa tlačového tajomníka Pentagónu Sabrina Singhová uviedla, že model MRBM, ktorý použili ruské sily, je odvodený od ICBM modelu – RS-26 „Rubež“.
Na videozáznamoch zverejnených na internete je údajne vidieť viacero bojových hlavíc zasahujúcich Ukrajinu. Útok balistickou raketou prišiel len niekoľko dní po tom, ako sa objavili správy, že Spojené štáty povolili Ukrajine používať zbrane dlhšieho doletu vyrobené v USA na útok na ruské územie, o ktoré Zelenskyj žiada už niekoľko mesiacov.
Následne sa objavili správy, že ukrajinské sily použili americké balistické rakety MGM-140 ATACMS a britské riadené strely Storm Shadow na útoky vo vnútri ruských hraníc.
Putin varoval, že údery dlhého dosahu na území Ruska považuje za výraznú eskaláciu prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny. „V reakcii na použitie amerických a britských zbraní dlhého doletu ruské ozbrojené sily 21. novembra tohto roku podnikli kombinovaný úder na jedno zo zariadení vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny,“ povedal.
Singhová uviedla, že Spojené štáty boli o ruskom útoku balistickou raketou informované vopred prostredníctvom existujúceho kanála na zníženie jadrových rizík s Ruskom.
Veľvyslanectvo USA v Kyjeve bolo od 20. novembra zatvorené – deň pred úderom balistickou raketou v Dnepri. Ministerstvo zahraničných vecí USA uviedlo, že toto rozhodnutie prijalo po získaní „konkrétnych informácií o potenciálne významnom leteckom útoku“.
Napriek tomu, že Rusko použilo raketu MRBM, Singhová informovala, že odchádzajúca Bidenova administratíva bude pokračovať v dodávkach zbraní na Ukrajinu. „Putin sa môže rozhodnúť ukončiť túto vojnu ešte dnes,“ povedala. „Môže sa rozhodnúť stiahnuť ruské sily a ukončiť to – svoju agresívnu vojnu, vojnu, ktorú si sám zvolil.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK