
Putin, Si Ťin-pching a Západ: prečo Rusko nebude riskovať svoje partnerstvo s Čínou (Analýza)
USA a Rusko sa zbližujú – s možnými dôsledkami pre globálnu rovnováhu síl. Napriek zbližovaniu sa plné partnerstvo zdá byť nepravdepodobné. „Bezhraničné priateľstvo“ medzi Ruskom a Čínou, ako aj silné hospodárske väzby sťažujú zmenu kurzu.
Snahy USA o ukončenie vojny na Ukrajine a zlepšenie vzťahov s Ruskom sa nevnímajú so znepokojením len v EÚ. Aj komunistické vedenie v Číne pravdepodobne vníma najnovší vývoj s určitými obavami.
Čína je jedným z víťazov ruskej vojenskej operácie na Ukrajine od jej začiatku pred tromi rokmi. Roztržka medzi Ruskom a Západom pomohla vládnucej komunistickej strane dvoma spôsobmi. Peking teraz mohol vo väčšej miere využívať lacné a spoľahlivé dodávky fosílnych palív, ktoré predtým smerovali do Európy. Čína zároveň profitovala z toho, že Európania chceli o to rýchlejšie poháňať vpred „postfosílne dodávky energie“: Táto krajina dominuje na svetovom trhu so vzácnymi zeminami, solárnymi panelmi a komponentmi veterných elektrární.
Čína ťaží z predošlého ochladenia vzťahov medzi USA a Ruskom
William Chih-tung Chung, expert na európsku bezpečnosť zo štátneho Inštitútu pre národnú obranu a bezpečnostný výskum na Taiwane, povedal v máji 2024 pre Epoch Times: Zdá sa, že Čína má z tejto vojny v Európe najväčší prospech.“ Nielen suroviny, ale aj možnosť otvoriť ruský trh pre čínske výrobky je podľa Chunga v záujme vedenia v Pekingu. Normalizácia vzťahov medzi Ruskom a USA by preto nebola v záujme komunistickej strany.
Po rokovaniach s Ruskom v Rijáde v Saudskej Arábii začiatkom mesiaca Marco Rubio hovoril o „neuveriteľných príležitostiach“, ktoré by mohlo priniesť partnerstvo s Moskvou. Takéto partnerstvo by „dúfajme bolo dobré pre svet a tiež by zlepšilo naše vzťahy z dlhodobého hľadiska“, povedal americký minister zahraničných vecí.
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno v rozhovoroch s americkým prezidentom Donaldom Trumpom tiež navrhol spoluprácu v oblasti vzácnych zemín.
Washington vidí potenciál pre budúce vzťahy
JD Vance tiež naznačil, že súčasné spojenectvo Ruska s komunistickým režimom v Pekingu nemusí slúžiť ruským záujmom. Americký viceprezident to povedal pre denník Wall Street Journal: „Putin nemá záujem byť malým bratom v koalícii s Čínou“.
Medzi Ruskom a Čínou existujú hospodárske väzby a ďalšie prepojenia. Napriek tomu existuje aj „veľa príležitostí pre vzťahy medzi Ruskom a Západom v budúcnosti“, hovorí Vance.
Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že už vidia začiatky „obráteného Kissingerovho projektu“. Znamenalo by to, že Američania by sa spojili s Ruskom, aby udržali režim Čínskej komunistickej strany v šachu. Počas studenej vojny vtedajší minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger zaujal opačný prístup: Spojil sa s Čínou proti vtedajšiemu Sovietskemu zväzu.
Vzťahy sa pravdepodobne zlepšia – ale chýba dôvera pre viac
V republikánskych kruhoch MAGA sa myšlienka rusko-amerického partnerstva teší veľkým sympatiám.
„The Diplomat však považuje za nepravdepodobné, že by sa ‘obrátený Kissingerov projekt‘ mohol uskutočniť, a to aj napriek vznikajúcemu rozmrazovaniu. Začína to už pri predbežných podmienkach. Kissingerova stratégia využívala existujúce nepriateľstvo medzi diktátorom čínskej komunistickej strany Mao Ce-tungom a Sovietmi. Naproti tomu v súčasnosti existuje medzi susednými štátmi takzvané „priateľstvo bez hraníc“, ktoré Putin a Si Ťin-pching oznámili začiatkom februára v Pekingu v roku 2022.
Rusko sa o to zrejme usilovalo ako o uistenie pred očakávanými sankciami zo strany Západu po vojenskej operácii na Ukrajine, ktorá sa začala krátko po nej. Rusko vtedy zo svojej strany prisľúbilo, že toto partnerstvo zachová aj v prípade, že Peking zaútočí na Taiwan.
Podľa časopisu The Diplomat sú aj hospodárske väzby medzi Čínou a Ruskom príliš silné na to, aby sa riskovalo ich prerušenie v prospech Američanov. Objem bilaterálneho obchodu medzi Pekingom a Moskvou v roku 2023 dosiahol takmer 240 miliárd amerických dolárov. Ten medzi Ruskom a USA nedávno predstavoval len 52 miliárd USD, čo je tiež zaťažené sankciami.
Bezhraničné priateľstvo
Aj keď je väčšie zblíženie medzi USA pod vedením Trumpa a Ruskom v záujme oboch strán, Rusko by v záujme jeho dosiahnutia neohrozilo svoje partnerstvo s Čínou. Desaťročia studenej vojny a geopolitické napätie posledných desaťročí príliš narušili vzájomnú dôveru, píše The Diplomat.
V prípade budúcej zmeny moci v USA by mohlo dôjsť aj k zhoršeniu rusko-amerických vzťahov. Aj v tomto prípade bude mať Rusko za chrbtom silného zahraničnopolitického partnera, akým je Čína. Obe krajiny by navyše mali záujem pôsobiť proti globálnym inštitúciám, v ktorých dominujú západné štáty, a obmedziť význam amerického dolára ako rezervnej meny.
Aj preto prezident Putin 24. februára ubezpečil čínskeho vládcu že bilaterálne vzťahy sú „zásadným stabilizačným faktorom v globálnych záležitostiach“. Tieto vzťahy „majú strategickú povahu, nepodliehajú žiadnym politickým predsudkom a nie sú namierené proti nikomu“. V telefonickom rozhovore, ktorý trval viac ako 90 minút, Putin a Si Ťin-pching diskutovali aj o rozšírení hospodárskej a investičnej spolupráce medzi oboma krajinami.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK