Piatok 22. novembra, 2024
Ruský prezident Vladimir Putin dohliada na výcvik strategických síl odstrašenia, jednotiek zodpovedných za reakciu na hrozbu jadrovej vojny, prostredníctvom videolinky v Moskve 26. októbra 2022. (foto: Alexej Babuškin/SPUTNIK/AFP prostredníctvom Getty Images)

Putin dohliada na cvičenia ruských jadrových síl uprostred rastúceho medzinárodného napätia

Ruský prezident Vladimir Putin dohliadal 29. októbra na súbor cvičení jadrových zbraní v situácii, keď rastú obavy Západu z vystupňovania rusko-ukrajinskej vojny.

Kremeľ oznámil, že Putin sledoval utorkové jadrové cvičenia, ktoré zahŕňali skúšobné odpaly balistických a riadených striel. Cvičenia zahŕňali testy všetkých troch zložiek ruskej jadrovej triády. Ruské pozemné raketové sily odpálili medzikontinentálnu balistickú raketu Jars zo štátneho skúšobného kozmodrómu Pleseck na západe Ruska na testovacie miesto Kura v ruskej východnej oblasti Kamčatka.

Strategická raketová ponorka na jadrový pohon Novomoskovsk odpálila balistické rakety v Barentsovom mori za polárnym kruhom, zatiaľ čo ponorka na jadrový pohon Kňaz Oleg uskutočnila odpal aj z Ochotského mora pri ruskom tichomorskom pobreží. Bombardéry dlhého doletu Tu-95MS, ktoré predstavujú vzdušnú zložku ruskej jadrovej triády, počas utorkových cvičení tiež odpálili balistické rakety.

Ide o druhý súbor jadrových cvičení, ktoré Moskva uskutočnila za posledné dva týždne. Utorkové cvičenia nasledovali po cvičení z 18. októbra v Tverskej oblasti severozápadne od Moskvy, ktorého sa zúčastnila jednotka vybavená medzikontinentálnymi balistickými raketami Jars schopnými zasiahnuť americké mestá.

Minulý mesiac námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov uviedol, že Moskva má „jasný zámer“ prehodnotiť svoju jadrovú pozíciu v reakcii na postupne sa zvyšujúcu podporu Západu Ukrajine na odrazenie ruských síl. Minulý mesiac Putin tiež naznačil, že Rusko by mohlo použiť jadrové zbrane, ak by došlo k útoku na Rusko pomocou „strategických alebo taktických lietadiel, riadených striel, bezpilotných lietadiel, hypersonických a iných lietadiel“.

Putin v utorok na adresu jadrových cvičení povedal, že jadrová sila zostáva „extrémnym, výnimočným opatrením na zaistenie bezpečnosti štátu“, ale je aj „spoľahlivým garantom“ ruskej suverenity a národnej bezpečnosti.

„Vzhľadom na rastúce geopolitické napätie a vznik nových vonkajších hrozieb a rizík je dôležité mať moderné strategické sily, ktoré sú neustále pripravené na bojové použitie,“ povedal v utorok ruský prezident.

Jadrové cvičenia 18. a 29. októbra sa uskutočnili aj po tom, ako Severná Kórea údajne vyslala do Ruska potenciálne tisíce svojich vojakov a že môžu bojovať po boku ruských síl proti Ukrajine.

Pentagón 28. októbra uviedol, že 10 000 severokórejských vojakov bolo vyslaných do východného Ruska na výcvik.

Na tlačovom brífingu zástupkyňa hovorcu Pentagónu Sabrine Singhová uviedla, že nasadenie severokórejských síl v prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojne by predstavovalo „ďalšiu eskaláciu“ konfliktu. Singhová dodala, že Spojené štáty nebudú brániť ukrajinským silám v použití zbraní dodaných USA proti severokórejským vojakom.

V ten istý deň NATO tiež uviedlo, že Severná Kórea vyslala do Ruska vojakov na pomoc vo vojne. „Dnes môžem potvrdiť, že severokórejské jednotky boli vyslané do Ruska a že severokórejské vojenské jednotky boli nasadené v Kurskej oblasti,“ uviedol vo vyhlásení generálny tajomník NATO Mark Rutte.

Pchjongjang poprel prvé tvrdenia o prítomnosti severokórejských jednotiek v Rusku. Moskva údajné rozmiestnenie severokórejských jednotiek zatiaľ priamo nepotvrdila.

Putin toto tvrdenie nepoprel, keď sa ho na to pýtali počas tlačovej konferencie 24. októbra. Konkrétne spomenul článok o vzájomnej obrane v rámci dohody o partnerstve Ruska so Severnou Kóreou a uviedol, že to, „čo robíme v rámci tohto článku, je naša vec“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj