Puč na Slovensku? Premiér Fico najskôr odhalil tajnú správu SIS, potom hovoril o zmarenom štátnom prevrate
Keď mala Národná rada (NR) SR 21. januára diskutovať o odvolaní vlády Roberta Fica (Smer-SD), premiér prekvapil poslancov nečakaným krokom. Konkrétne tajnou správou Slovenskej informačnej služby (SIS). Namiesto tradičného verejného rokovania o vyslovení nedôvery vláde Fico požiadal o neverejnú schôdzu, kde predstavil obsah „dôvernej správy“ SIS. Správa mala upozorniť na hrozbu destabilizácie krajiny organizovanými aktivitami, čo vyvolalo okamžitú kritiku opozície, že sa jedná o zneužívanie tajnej služby na politický boj. Neskôr vládni predstavitelia na tlačovej konferencii informovali o zmarenom štátnom prevrate a vyhostení jeho protagonistov. Opozícia to odmieta.
Namiesto verejného odvolávania dôverná správa SIS
Namiesto odvolávania vlády v parlamente určil premiér iný smer schôdze. Predsedajúcemu parlamentu Petrovi Žigovi (Hlas-SD) oznámil, že má v úmysle poslancom predstaviť obsah „dôvernej správy“, a preto požiadal o neverejné rokovanie. V utajenom režime pokračovalo nielen prednesenie samotnej dôvernej správy, ale aj zvyšok mimoriadnej schôdze o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde SR.
Hovorkyňa Slovenskej informačnej služby (SIS) Katarína Némová pre TASR priblížila, že SIS získala závažné informácie o systematickom a dlhodobom pôsobení, ktoré má za cieľ destabilizovať Slovensko. „Vzhľadom na závažnosť obsahu a stupeň utajenia správy nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ uviedla Némová.
Čo bolo obsahom správy SIS?
Hoci bola správa dôverná a poslanci NR SR sa s ňou oboznamovali v utajenom režime, po schôdzi sa začali vynárať bližšie informácie. Samotný premiér sa vyjadril, že tajná služba získala informácie o tom, že opozícia plánuje na Slovensku „svoj vlastný Majdan”, čo opozičné strany jednoznačne odmietli. Fico s odvolaním sa na správu SIS uviedol, že organizátori protestov údajne zamýšľajú ukončiť pokojné zhromaždenia obsadením vládnych budov. Následne podľa jeho slov mali vypuknúť masové protesty s vyústením do pokusu o prevzatie moci v krajine.
„Klasické protestné zhromaždenie, ktoré sa na tento účel zorganizuje, sa skončí pokusom dostať sa na pôdu vlády alebo na pôdu budov, ako je Národná rada či Prezidentský palác. S tým, že dôjde akože k nenásilnej okupácii budov, čo si asi tak predstavujú, že sa natiahnu nejaké podložky a zoberú si nejaké spacáky,” vykreslil predseda vlády.
Podľa Fica je zrejmé, že opozícia nemá záujem o férovú politickú súťaž. Na tlačovej konferencii vyhlásil, že na území Slovenska sa nachádza skupina expertov, ktorí sa podieľali na „udalostiach v Gruzínsku“ a na ukrajinskom Majdane. Zároveň zdôraznil, že táto skupina je prísne monitorovaná.
Predsedu vlády neskôr s ďalšími podrobnosťami doplnil aj vicepremiér a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na svojej sociálnej sieti. „Ide o precízne riadenú operáciu, ktorej motívy a cieľ sú jasné – spochybniť základy demokracie a rozvrátiť fungovanie štátu. Na základe podloženej dokumentácie môžeme právom vyvodzovať závery, že na Slovensku sa pripravuje prevrat – puč, ktorý má za cieľ prevziať moc nad krajinou a odovzdať ju do rúk poslušných bábok,“ uviedol. Minister zároveň informoval, že prezident Peter Pellegrini zvolá bezpečnostnú radu.
Hrozbou bol email pripravený pomocou ChatGPT
Následne denník SME informoval, že závažné informácie o organizovanom vplyvovom pôsobení s cieľom destabilizácie Slovenska, ktoré premiér Fico na pôde NR SR prezentoval ako správu SIS, pochádzajú z jedného e-mailu. E-mail z prostredia občianskeho sektora sa týkal plánovania verejných protestných akcií proti súčasnej vláde.
Hoci obsah elektronickej správy nebol zverejnený širokej verejnosti, bol určený viacerým adresátom. Dokument obsahuje návrhy protestných aktivít na nadchádzajúce týždne s tým, že viacero jeho častí je formulovaných formou otázok a podnetov. Občianska platforma NIE V NAŠOM MESTE, ktorá je autorom a odosielateľom emailu, neskôr uviedla, že elektronická pošta bola zaslaná približne 120 ľuďom.
„Navyše, pripravil ho ChatGPT, ktorý čerpal zo zdrojov o nenásilných protestných hnutiach,“ uvádza občianska platforma na svojej sociálnej sieti. Zadanie pre umelú inteligenciu znelo: „Priprav protesty na 7 týždňov dopredu tak, aby sa zvyšoval tlak verejnosti na zodpovedných predstaviteľov, pri zachovaní nenásilného charakteru“, priblížilo zoskupenie na svojej sociálnej sieti. Zároveň inkriminovaný email, kvôli ktorému sa konala neverejná schôdza parlamentu, odtajnilo v plnom znení.
Reakcia opozície
Predseda PS Michal Šimečka Ficovo vyhlásenie o majdane kritizoval a správu informačnej služby nazval „nebezpečnou paródiou“. „Ohľadom správy SIS sme už včera hovorili, že je to fraška, a keď bola zverejnená, tak sa to potvrdilo,“ uviedol.
Reakciou strany SaS bolo podanie trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru SR pre podozrenie zo zneužívania SIS na politický boj proti opozícií. SaS tiež volá po odvolaní jej šéfa Pavla Gašpara.“ Je zrejmé, že SIS tu neslúži na ochranu našej bezpečnosti a bezpečnosti štátu, ale je zneužívaná proti politickým oponentom,“ vyslovila sa exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).
Opozícia tiež kritizovala, že schôdza o odvolávaní vlády bola v dôsledku oboznamovania sa so správou SIS utajovaná. Milan Majerský (KDH) tento premiérov krok odmietol. „Odsudzujem v rámci celého KDH takéto počínanie, že informácie, ktoré by si bežný človek mohol nájsť na Googli či sociálnej sieti, boli utajované a nemôžeme verejne diskutovať a vystupovať,“ poznamenal. Jeho stranícky kolega František Mikloško charakter správy a štýl pripodobnil k obvineniam z obdobia komunizmu a ŠtB.
Zmarený štátny prevrat?
Po následných občianskych protestoch, ktoré prebehli 23 – 24. januára po celom Slovensku a kritizovali vládu a Ficovu návštevu ruského prezidenta Vladimira Putina, vystúpil premiér 31. januára na tlačovej konferencii. Informoval, že Slovensko zakázalo vstup do krajiny veliteľovi gruzínskych légií Mamukovi Mamulašvilimu s tým, že vláda jeho jednotku spája s údajným sprisahaním za účelom štátneho prevratu. „Ten človek má pod sebou minimálne dve tisíc ľudí,” uviedol šéf SIS Gašpar. Gruzínska légia obvinenia slovenskej vlády označila za „absurdné a nepodložené“.
Fico ako dôkaz svojho tvrdenia ukázal dve fotografie – na jednej sa Mamulašvili objavuje s organizárokou protestov Luciou Štasselovou z iniciatívy Mier pre Ukrajinu a na druhej je odfotená skupina ľudí vrátane Mamulašviliho a komentátora Denníka N Martina Šimečku – otca lídra najsilnejšej opozičnej strany PS. Premiér prepojil protesty s Gruzínskou légiou a s opozičnými stranami PS a Demokrati.
Minister Šutaj-Eštok doplnil, že na zoznam osôb so zákazom vstupu na Slovensko zaradili celkovo 10 osôb. Vládni predstavitelia neodpovedali na otázky, ako konkrétne sa mal Mamulašvili na údajnom pokuse o prevrat podieľať. Šéf SIS Pavol Gašpar skonštatoval, že vhodnou prevenciou sa prevratu podarilo zabrániť.
Organizátorka protestov Štasselová sa s Mamulašvilim odfotila v Bratislave v roku 2023 po diskusii o knihe slovenského vojnového reportéra na Ukrajine Tomáša Forróa. „Vtedy tam som ho videla prvýkrát a naozaj jeho príbeh je impozantný. Je to hrdina Gruzínska. A tam som ho videla prvý aj posledný krát,” vysvetlila Štasselová.
Gruzínsku légiu založenú na báze dobrovoľníkov, ktorá od roku 2014 bojuje na Ukrajine, založil Mamulašvili na boj proti ruským silám. Podľa denníka Kyiv Independent sa podobné obvinenie predtým objavilo v Gruzínsku, kde Štátna bezpečnostná služba tvrdila, že Gruzínska légia bola zapojená do sprisahania proti vládnucej proruskej strane Gruzínsky sen.
„Teraz sa slovenské orgány rozhodli nasledovať rovnakú ruskú hru a recyklovať rovnaké lži, aby poslúžili svojej vlastnej politickej agende,“ uviedol Mamulašvili na Facebooku.
Podľa Šimečku premiér uveril svojim paranoidným výmyslom. „To, čo tam rozprával o tých prepojeniach a o nejakom pripravovanom prevrate a teraz do toho zatiahol Gruzínsko a Ukrajinu a mimovládky a umelú inteligenciu, to je naozaj už vrchol,” skonštatoval.
Deň predtým 30. januára sa objavila správa, že polícia na Slovensku zadržala a plánuje vyhostiť ukrajinského občana podozrivého z prípravy štátneho prevratu.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK