Štvrtok 5. decembra, 2024
Na snímke predstavitelia opozičnej strany PS. (Screenshot: FB / Progresívne Slovensko)

PS vyčíta vláde, že sa nenašli peniaze na sľúbené zvýšenie platov učiteľov

Opozičné PS vyčíta vláde, že sa nenašli peniaze na sľubované zvýšenie platov učiteľov. Vláda si podľa hnutia neplní vlastné programové vyhlásenie, v ktorom avizovala každoročnú valorizáciu platov pedagogických a odborných zamestnancov. Hnutie takisto odmieta, že by bolo ministerstvo školstva „víťazom“ súboja o rozpočet na budúci rok.

„Za najväčší problém v školstve aktuálne považujeme zmrazenie tabuľkových platov učiteľov a všetkých, ktorí pracujú v školstve. Hovoríme o 160.000 zamestnancoch,“ uviedla na stredajšej tlačovej konferencii poslankyňa NR SR Tina Gažovičová (PS). Zdôraznila, že hoci je potrebná konsolidácia, vláda nenašla peniaze na sľúbené zvýšenie platov učiteľov, a to ani na úroveň inflácie. Hnutie preto podporuje návrh školských odborov na zvýšenie tabuľkových platov. Jednorazové a nestabilné príspevky nepovažuje za dostatočné.

Podľa PS sa síce opticky zdá, že sa výrazne zvyšuje rozpočet na školstvo. Pripomína však, že keďže dochádza k presunu kompetencií zo samospráv na ministerstvo školstva, zvýšili sa aj povinné výdavky. Ide napríklad o zmenu financovania materských škôl. Ďalšími povinnými výdavkami sú podľa poslankyne Viery Kalmárovej (PS) financie, ktoré pôjdu na tzv. kompenzačný príspevok a na zvýšené zdravotné odvody.

Ďalšie peniaze musia podľa nej poputovať na právny nárok na vzdelávanie v materských školách pre deti od štyroch rokov, ide o záväzok z plánu obnovy. „Stalo sa iba to, čo bolo absolútne nevyhnutné. Jediným rozvojovým výdavkom sú financie na podporné opatrenia. Aj v nich je problém, je otázna práve ich efektivita,“ uviedla Kalmárová. Slúžiť majú totiž najmä na zvýšenie počtu pedagogických asistentov, no tí často nevykonávajú svoju činnosť, ale suplujú chýbajúcich učiteľov.

Poslankyňa Ingrid Kosová (PS) upozornila, že okrem škôlok a základných škôl je v dôsledku konsolidácie a zlého stavu verejných financií ohrozené aj fungovanie školských zariadení, najmä základných umeleckých škôl, centier voľného času, školských klubov detí i školských jedální.

Prečítajte si aj