Nedeľa 24. novembra, 2024
Na snímke predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci. (Foto: FB / Martin Dubéci • Progresívne Slovensko)

PS: Na návrh lex atentát čakáme, absenciu predsedu parlamentu cítiť

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) stále čaká na návrhy v rámci balíka tzv. lex atentát. Zatiaľ teda nepozná legislatívne znenie, ktoré má v stredu (12. 6.) prerokovať vláda. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda poslaneckého klubu Martin Dubéci. Trvá na odmietavom postoji k zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Rovnako upozornil na dosahy neobsadeného postu predsedu parlamentu.

„To podstatné gesto, ktoré by teraz koalícia mala spraviť, je najmä to, aby nám dala k dispozícii návrhy, aby sme sa o nich bavili,“ poznamenal M. Dubéci k lex atentát. K nahliadnutiu by ich mali dostať v utorok. Červenou čiarou je podľa neho obmedzenie občianskych práv, napríklad práva na zhromažďovanie. O technických veciach, ktoré by mohli pomôcť bezpečnostnej situácii, sú v klube pripravení sa rozprávať.

Pri návrhu zákona o STVR chce PS pokračovať v „jasnej a razantnej argumentácii“. „Myslíme si, že tento návrh je de facto zoštátnením verejnoprávnej televízie,“ zdôvodnil predseda klubu. Voľby do Európskeho parlamentu podľa neho tiež ukázali, že mandát predkladateľa zmien je veľmi slabý. Vyzýva, aby sa v zákone nepokračovalo. Zatiaľ nešpecifikoval, aké kroky chce podniknúť opozícia v súvislosti s legislatívou.

K programu schôdze M. Dubéci podotkol, že chýbajú zásadné body, ktoré by sa dali nazvať reformami. Koalícia podľa neho rieši veci, ktoré sa týkajú jej samej alebo čiastkové veci.

Rovnako kritizoval, že sa zatiaľ neplánuje voľba nového predsedu NR SR. Očakáva sa až v septembri. Na chode parlamentu podľa M. Dubéciho absenciu šéfa cítiť. „Či už je to etický kódex, rôzne komisie, ktoré by mala národná rada zriaďovať, alebo medzinárodné vzťahy NR SR, to sú všetky záležitosti, ktoré by mal gestorovať predseda,“ načrtol. Považuje to za zlú vizitku štátu a koalície.

Spomenul tiež návrhy PS zaradené do programu, napríklad návrh príspevku na bývanie, zavedenie nároku na materskú pre študentky doktorandského štúdia či na zrušenie neplatených stáží.

Poslanecký klub zároveň vyzdvihol výsledky eurovolieb na Slovensku. Vníma ich aj ako ocenenie svojej práce v národnom parlamente.

Prečítajte si aj