Piatok 22. novembra, 2024
Republikánsky kongresman Dan Bishop na vypočutí vo výbore pre vnútornú bezpečnosť Snemovne reprezentantov v Kapitole 22. júla 2020. (Andrew Harnik-Pool/Getty Images)
»

Prvý republikán, ktorý pohrozil McCarthymu zosadením z postu predsedu Snemovne reprezentantov USA (kvôli dlhovému stropu)

Kongresman Dan Bishop v utorok pohrozil, že sa kreslo predsedu Snemovne reprezentantov môže otriasť, ak Kongres schváli dohodu o dlhovom strope, na ktorej sa jeho republikánsky kolega Kevin McCarthy dohodol s prezidentom Joeom Bidenom.

Bishop je prvý, kto verejne prehovoril o možnosti zosadenia McCarthyho z postu predsedu.

Návrh na uvoľnenie predsedníckeho kresla môže podať aj jeden člen Kongresu. Toto pravidlo bolo jedným z ústupkov, ktoré McCarthy urobil v januári, aby po 15 kolách hlasovania vyhral súboj o kreslo predsedu dolnej komory.

„Pre mňa je to nevyhnutné. Myslím si, že sa to musí urobiť,“ povedal Bishop novinárom po tlačovej konferencii, na ktorej on a niektorí jeho kolegovia z frakcie Freedom Caucus vystúpili proti dohode dosiahnutej počas víkendu.

Bishop však priamo nepovedal, či návrh skutočne predloží. „Takéto rozhodnutie neurobím sám. A tak to závisí od toho, čo [urobia] kongresmani, ktorí majú odvahu,“ povedal.

Denník Epoch Times požiadal Kevina McCarthyho o reakciu na Bishopovu hrozbu.

„Každý má právo robiť si, čo chce,“ odpovedal McCarthy vlažne.

Predseda Freedom Caucus Scott Perry na tlačovej konferencii v odpovedi na otázku The Epoch Times nepovedal, či podá návrh na uvoľnenie kresla.

„Pokiaľ ide o mňa, sústredím sa na zamietnutie tohto návrhu zákona,“ povedal.

Dohoda sa dostala pod paľbu kritiky ako zo strany konzervatívnych republikánov, tak aj progresívnych demokratov.

Členovia Freedom Caucus kritizovali dohodu za nedostatočné zníženie výdavkov a za to, že nemá veľký vplyv na Bidenovu agendu. Perry varoval, že národný dlh by sa mohol zvýšiť najmenej o 4 bilióny dolárov.

Na druhej strane progresívci vyjadrili obavy z reforiem sociálneho zabezpečenia, ktoré sú súčasťou dohody a ktoré zvyšujú pracovné požiadavky. Progresívne frakcie Kongresu sa však zatiaľ oficiálne nevyjadrili, či dohodu o dlhovom strope podporujú, alebo sú proti nej.

Snemovňa reprezentantov sa má návrhom zákona o dlhovom strope zaoberať večer 31. mája. Ak bude schválený, pôjde do Senátu a potom na Bidenov stôl na podpis. Platil by potom až do 5. januára 2025, teda len 15 dní pred inauguráciou nového prezidenta alebo do Bidenovej druhej inaugurácie, ak by opäť vyhral. Tento dátum je zároveň dva dni po zahájení 119. zasadania Kongresu.

Preklad a redakčné skrátenie pôvodnej správy: Juraj Skovajsa a LS.

Prečítajte si aj