Streda 30. októbra, 2024
„Náš koniec bude váš hlad,“ píše sa na plagáte švajčiarskeho farmára s traktorom. Protest farmárov sa konal na námestí Plaine de Plainpalais v centre Ženevy 3. februára 2024. (Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

Protesty farmárov sa šíria po celej Európe, čoraz viac mieria na politiku EÚ

V piatok 2. februára farmári na niekoľko hodín zablokovali hraničný priechod Linken na nemecko-poľskej hranici v Meklenbursku-Predpomoransku. Protesty sa konali aj pri kontajnerových termináloch v Bremerhavene. V sobotu sa okolo letiska vo Frankfurte nad Mohanom pohybovalo 400 traktorov.

Avšak Nemecko nie je jedinou krajinou, v ktorej farmári stavajú barikády. Vo štvrtok protesty zamerané proti politike EÚ dorazili do centra Bruselu, kde sa práve konal summit štátnych a vládnych predstaviteľov. Medzi iným, zábavná pyrotechnika a vajcia lietali smerom k Európskemu parlamentu.

Hoci stretnutie sa netýkalo poľnohospodárstva, Guardian napísal, že veľká prítomnosť farmárov by mohla zhromaždeným politikom pripomenúť, že „ignorujú sťažnosti farmárov na vlastné riziko“.

Čoraz častejšie sú kritizované aj zásadné politické rozhodnutia na úrovni EÚ, rovnako ako aj ďalekosiahle návrhy medzinárodných organizácií alebo inštitúcií. To spôsobuje, že  protestujúci v rôznych krajinách sa ešte viac spájajú.

Rastie najmä skepsa voči príliš ambicióznym klimatickým cieľom a plánovaným „transformáciám“, ktoré majú viesť k ich dosiahnutiu. Tie už dnes vedú k vyšším cenám, väčšiemu zaťaženiu, obmedzeniu podnikateľských slobôd prostredníctvom zákazov a nákladných adaptačných opatrení. A to sa deje v situácii, keď štrukturálne zmeny tak či tak trápia poľnohospodárstvo už desaťročia.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na včerajšom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu  v reakcii na protesty poľnohospodárov povedala: „Naši poľnohospodári si zaslúžia, aby sme ich vypočuli.”

Odporučila stiahnuť návrh Európskej komisie na obmedzenie používania pesticídov, t. j. chemických prípravkov na ochranu rastlín. Návrh označila za „symbol polarizácie“. 

„Viem, že sa obávajú o budúcnosť poľnohospodárstva a o svoju budúcnosť ako poľnohospodárov. Zároveň však vedia, že poľnohospodárstvo musí prejsť na udržateľnejší výrobný model, aby ich farmy boli ziskové aj v nasledujúcich rokoch,“ povedala von der Leyenová.

Združenie poľnohospodárov EÚ COPA-COGECA privítalo slová predsedu Európskej komisie. „Komisia konečne uznáva, že jej prístup bol nesprávny, a tým posilňuje dôveryhodnosť a význam súčasného strategického dialógu,“ uviedla šéfka združenia Christiane Lambertová na sociálnej sieti X.

Protesty farmárov sa očakávajú aj v južnej Európe

Ďalšie protesty sa odohrávajú vo Francúzsku, Poľsku, Portugalsku a Írsku. Minulý rok holandskí farmári niekoľko týždňov protestovali v celej krajine. Portugalské protesty sa rozšírili aj do Španielska.

Niektoré vodné nádrže na juhu krajiny majú údajne kapacitu len 4 %. Ak by vypukli lesné požiare, následky by mohli byť katastrofálne. Vlani v Grécku tieto požiare zničili približne 20 % gréckeho poľnohospodárstva. Dôsledky požiarov a neúrody na juhu Európy by mohli spotrebitelia pocítiť na prudkom raste cien olivového oleja.

Protesty farmárov sa už dávno nezameriavajú len na politické rozhodnutia na národnej úrovni, ako napríklad koniec daňových úľav pre poľnohospodársku naftu v Nemecku alebo prísne opatrenia týkajúce sa emisií dusíka v Holandsku.

Okrem krátkodobej neistoty existuje aj dlhodobý vývoj, ktorý pôsobí proti farmárom. Výrobné ceny sa v období od tretieho štvrťroka 2022 do roku 2023 znížili v priemere o takmer 9 %. Obchodné reťazce zároveň vyvíjajú cenový tlak na farmárov, aby nemuseli prenášať plné zvýšenie cien na spotrebiteľov.

Medzi obyvateľstvom panuje silné porozumenie

Vo Francúzsku sa vďaka protestom farmárov podarilo dosiahnuť prvé rozsiahle ústupky. Okrem toho sa v júni uskutočnia nové voľby do Európskeho parlamentu a možno očakávať, že krajne pravicové strany v nich výrazne získajú. Podľa denníka Guardian sa dajú očakávať ďalšie ústupky farmárom.

Ako ukazujú viaceré prieskumy verejnej mienky z rôznych krajín, solidarita s protestujúcimi farmármi je medzi obyvateľstvom vysoká. Je to pravdepodobne aj preto, že dôsledky v podobe nákladov na politické „transformácie“ pod hlavičkou zelenej politiky čoraz viac zasahujú peňaženky širokých más.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj