Piatok 22. novembra, 2024
Prezidentka SR Zuzana Čaputová si položením venca uctila Deň víťazstva nad fašizmom pri Hrobe neznámeho vojaka v Bratislave 8. mája 2024. (FOTO TASR - Dano Veselský)

Prezidentka Čaputová: Pamätajme na odkaz vojny, že nenávistné ideológie môžu zabíjať

Je dôležité pamätať na odkaz druhej svetovej vojny, že nenávistné ideológie môžu zabíjať. Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom to pripomenula prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdôraznila, že je našou povinnosťou, aby sme svet prosperity, slobody a demokracie nielen chránili, ale v najlepšom možnom stave ho odovzdali aj našim potomkom.

Prezidentka si v stredu pripomenula obete druhej svetovej vojny pri Hrobe neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave. Jedinou správnou odpoveďou na nenávistné ideológie je podľa nej dôvera v hodnoty slobody a demokracie, ako aj statočnosť, vytrvalosť či spolupráca.

„Nikdy nesmieme zabudnúť, že územie Slovenska spoločne od fašistov a ich prisluhovačov oslobodzovali sovietske, rumunské a československé jednotky,“ zdôraznila prezidentka na sociálnej sieti.

Hlava štátu pripomenula, že druhá svetová vojna, od konca ktorej uplynulo 79 rokov, natrvalo zmenila Európu. „Na troskách bojmi zničeného kontinentu vyrástol nový model mierového spolužitia európskych národov a štátov. Spolužitia založeného na zdieľaní spoločných hodnôt demokracie a slobody – keďže história aj súčasnosť nás učí, že nedemokratické či autoritárske režimy sú aj ohrozením mieru,“ doplnila. Treba mať podľa nej na pamäti odkaz všetkých, ktorí za slobodu našich generácií zaplatili životmi.

P. Pellegrini: Stojíme pred zásadnou výzvou zabezpečiť mier na Ukrajine i v Európe

Budúci prezident Peter Pellegrini 8. mája 2024 v areáli Múzea SNP Banskej Bystrici (Foto: FB / Peter Pellegrini)

Európski politici vrátane tých slovenských stoja pred zásadnou výzvou, a to zabezpečiť mier na Ukrajine a tým aj v Európe, aby sa nerealizovali tragické scenáre. Pri príležitosti 79. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe to počas svojho príhovoru v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici povedal zvolený prezident Peter Pellegrini. Uviedol tiež, že ak to bude potrebné, na mierové rokovania ponúkne aj Bratislavu, ktorá má s podobným samitom skúsenosti.

Pellegrini skonštatoval, že 79 rokov bez vojny spôsobilo istú devalváciu mieru samotného a vnímame ho ako samozrejmosť. „Žiaľ, v tomto čase vidíme, že to tak nie je. V súvislosti s vojnou na Ukrajine sa začína rinčať zbraňami pomaly aj v iných častiach Európy a sveta. Spomína sa nasadenie vojakov priamo do rusko-ukrajinskej vojny, mnohí pripravujú plány na vojenský konflikt a diplomacia pritvrdzuje svoj slovník. Poďme hovoriť o prímerí, o mierových scenároch, aktivizujme diplomaciu a zbrane vnímajme ako posledné krajné riešenie,“ uviedol zvolený prezident.

Pri spomienke na ukončenie druhej svetovej vojny Pellegrini poďakoval pamätníkom bojov proti fašizmu a uctil si obete režimu postaveného na nenávisti. Vďaku vyslovil aj príslušníkom Červenej armády, ktorí oslobodzovali územie Slovenska.

„Intenzívne dnes cítime, že existuje snaha prepisovať dejiny. Chcem však z tohto miesta odmietnuť akúkoľvek snahu prekrúcať historickú pravdu, pretože pravda je len jedna. Preto odmietam snahy nespomínať alebo naschvál prehliadať zásluhy Červenej armády pri oslobodzovaní našej vlasti a rovnako odmietam snahy poľudšťovať fašistický režim a bagatelizovať fakty o obetiach v koncentračných táboroch,“ povedal Pellegrini s tým, že koncentračné tábory sú mementom hrôzostrašných dejín a zlyhania generácie, ktorá svojou pasivitou dopustila genocídu národov v celej Európe.

Ukončenie druhej svetovej vojny si v Múzeu SNP pietnym aktom pripomenuli aj zástupcovia miestnej či regionálnej samosprávy a štátnej správy. Múzeum tiež pripravilo celodenné podujatie pre verejnosť. Od poludnia v areáli na návštevníkov čaká hudobný program, premietanie dokumentárnych filmov, ukážky klubov vojenskej histórie, jazda na historických vojenských motorkách a ďalšie sprievodné aktivity.

Prečítajte si aj