Zuzana Čaputová a Petr Pavel dnes navštívili Ukrajinu
Obaja pricestovali do Kyjeva vlakom v piatok ráno. Pre českého prezidenta Petra Pavla to bola prvá návšteva Ukrajiny. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Ukrajinu už v máji roku 2023. Hlavy štátov sprevádza ozbrojená ochranka a kvôli bezpečnosti museli mať počas celej cesty vypnuté mobilné telefóny.
Návšteva sa konala tesne po nočnom raketovom útoku na celé územie Ukrajiny, pri ktorom zahynulo 12 ľudí.
Dopoludnia ráno sa delegácie vybrali do miest Boroďanka a Buča, ktoré boli zničené minulý rok na jar ruskými jednotkami.
„Niektoré ruiny sa postupne premieňajú na modulárne domy, tým šťastnejším rodinám sa vrátili aj deti, ktoré im ukradli okupanti. Tento posun znamená, že naša pomoc má zmysel, približuje nás bližšie k mieru a ďalej od agresora,“ povedala prezidentka Čaputová.
Prezident Pavel položil v Buči kvety na miesto, kde bol po stiahnutí ruských inváznych síl nájdený masový hrob. „Myslím, že by to malo byť pre nás všetkých mementom, aby sme už nikdy nič také nedopustili,“ povedal Pavel.
Rokovania o spolupráci a podpore
V rámci svojej návštevy sa obaja presunuli do Kyjeva, kde položili kvety k pamätníku československej légie a k múru s fotografiami padlých ukrajinských hrdinov. Neskôr sa zastavili na Sofijskom námestí pri pamätníku dobrovoľníckej légie Českej družiny z roku 1914. Potom sa presunuli na Mychajlivské námestie k Múru pamiatky padlých obrancov Ukrajiny, na ktorom sú fotografie padlých ľudí.
Neskôr sa prezidentka Čaputová stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym a predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Ruslanom Stefančukom. Hovorili o posilnení vzťahov medzi Ukrajinou a Slovenskom, napríklad v oblasti infraštruktúry či v energetike. Zelensky sa poďakoval za podporu Slovenska: „Každý protiraketový systém, každé lietadlo a každé delo, ktoré dodáte Ukrajine, každý pancierový voz, nám umožní brániť sa a zachraňuje súčasne i životy Ukrajincov.“
Prezident Pavel rokoval so Zelenskym o šiestich kľúčových projektoch spolupráce, v rámci ktorých bude čoskoro možné uskutočniť nielen transfer technológií, ale aj výrobu na Ukrajine. „Z českých spoločností spomeniem Sellier & Bellot, Aero Vodochody, Čzechoslovak Group, Vojenská opravárenská společnosť,“ povedal Pavel.
Návšteva bola o pol siedmej prerušená leteckým poplachom, kedy sa museli všetci skryť do hotelového protileteckého krytu.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK