Piatok 20. septembra, 2024
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini. (Zdroj: FB / Peter Pellegrini)

Prezident plne rešpektuje rozhodnutie ÚS SR pri novele Trestného zákona, vyjadrenia predstaviteľov parlamentných strán

Prezident Peter Pellegrini plne rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR pri novele Trestného zákona. Informovala o tom jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

„Je povinnosťou vládnej koalície vysporiadať sa s časťami novely, v ktorej súd našiel nesúlad s ústavou, a povinnosťou opozície rešpektovať, že viaceré časti jej podania ústavní sudcovia zamietli,“ uviedol prezident.

Väčšina novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR, niektoré časti však nie. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia ÚS SR.

Premiér víta rozhodnutie ÚS SR, od Z. Čaputovej i opozície žiada ospravedlnenie

Na snímke premiér Robert Fico (Smer-SD). (Zdroj: FB / Robert Fico)

Premiér Robert Fico (Smer-SD) víta a rešpektuje stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR. V mene celej vládnej koalície požiadal bývalú prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, opozíciu, médiá i mimovládne organizácie o ospravedlnenie. Uviedol to na sociálnej sieti.

Predseda vlády žiada ospravedlnenie za „prejavy nenávisti a organizovanie štvavých verejných protestov“ v súvislosti s vládnym návrhom zákona. Ten, ako podotkol, zrušil Úrad špeciálnej prokuratúry, znížil trestné sadzby či skrátil premlčacie lehoty. „Dal prednosť odškodňovaniu obetiam trestných činov a vykonal ďalšie nevyhnutné zmeny v trestnom zákonodarstve,“ vyhlásil R. Fico.

ÚS SR podľa jeho slov v stredu rozhodol, že vládna koalícia spor o túto novelizáciu trestného zákonodarstva vyhrala nad „nenávistnou opozíciou“. „Treba vyzdvihnúť profesionálnu prácu ministerstva spravodlivosti SR, ktoré do legislatívneho procesu predložilo kvalifikovaný návrh, ktorý aj podľa Ústavného súdu SR nebol ani v skrátenom legislatívnom konaní v rozpore s Ústavou SR,“ skonštatoval premiér.

M. Šimečka rešpektuje rozhodnutie ÚS, ale mrzí ho, že vláda dosiahla svoj zámer

Na snímke uprostred predseda opozičného hnutia PS Michal Šimečka. (Zdroj: FB / Michal Šimečka • Progresívne Slovensko)

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ale mrzí ho, že vláda vďaka nemu dosiahla svoj zámer. Podľa neho docielila zníženie trestov a skrátenie premlčacích lehôt pre zlodejov, korupčníkov a iných kriminálnikov. Uviedol to v reakcii na stredajšie rozhodnutie ÚS. V tejto súvislosti podľa neho ide o zlyhanie vlády a ministerstva spravodlivosti a je rád, že sa deštruktívnym návrhom zabránilo.

„Presadili amnestie pre svojich ľudí, na hulváta a proti verejnému záujmu. To je zlá správa pre spravodlivosť aj bezpečnosť ľudí na Slovensku,“ doplnil M. Šimečka. Potvrdilo sa však podľa neho, že navrhnutá novela trestných kódexov bola z časti v rozpore s ústavou. „Ústavný súd to skonštatoval pri ustanoveniach, ako je spätné otváranie dohôd o vine a treste či použitie nezákonného dôkazu v prospech obvineného,“ podotkol.

Ako uviedol, potvrdilo sa tiež, že dôvody pre použitie skráteného legislatívneho konania musia byť dôkladne zvažované a nesmú sa používať svojvoľne. „Takto sa jednoducho nemajú prijímať zákony. V PS na to upozorňujeme od začiatku a ústavní sudcovia to dnes verejne potvrdili, hoci rozhodli konzervatívne a v tomto konkrétnom prípade nezastavili celú novelu,“ zdôraznil.

M. Šutaj Eštok: Rozhodnutie ÚS berie vietor z plachiet súčasnej opozície

Na snímke minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). (Zdroj: FB / Matúš Šutaj Eštok)

Predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok v reakcii na stredajšie rozhodnutie ÚS uviedol, že rozhodnutie Ústavného súdu SR berie vietor z plachiet súčasnej opozície, keďže potvrdilo, že proces prijímania zákona, ani zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry neboli v rozpore s Ústavou SR.

„Rozhodnutie Ústavného súdu týmto teda berie vietor z plachiet predstaviteľom súčasnej opozície a usvedčuje ich, že účelovo zavádzali ľudí a umelo živili protesty, ktorých cieľom bolo v tom čase jediné – podpora Ivana Korčoka,“ zdôraznil M. Šutaj Eštok. Je podľa neho najvyšší čas, aby opozícia začala rešpektovať mandát vlády, realizáciu jej politiky, ktorý pochádza z výsledkov slobodných a demokratických volieb. Deklaroval pripravenosť na konštruktívnu kritiku z radov opozície.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) zdôraznila, že podľa Ústavného súdu vláda konala v súlade s ústavou. „Po tomto rozhodnutí by mala opozícia nechať pracovať vládu a prispieť k upokojeniu vyhrotenej situácie na Slovensku, ktorú šesť mesiacov vyvolávala na slovenských námestiach,“ podotkla na sociálnej sieti.

KDH: Táto novela určite neprispeje k zušľachteniu spoločnosti

Na snímke podpredseda KDH a bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas. (Zdroj: FB / Viliam Karas – podpredseda KDH)

Opozičné KDH v reakcii na stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR k trestným kódexom uviedlo, že ak platí staroveká zásada, že zákon vychováva, tak tento určite neprispeje k zušľachteniu spoločnosti. KDH rozhodnutie plne rešpektuje. Upozornilo, že konštatovať súlad s Ústavou SR v ostatných častiach ešte neznamená, že nižšie tresty, skrátené premlčacie lehoty či zrušená špeciálna prokuratúra budú prínosom pre spravodlivejšie usporiadanie spoločnosti, zvýšia bezpečnosť občanov a ochránia ich majetok.

„ÚS obvykle veľmi zdržanlivo zasahuje do zákonodarnej moci poslancov, aj to len v extrémnych prípadoch. Nález ÚS potvrdil, že novela obsahovala aj extrémne ustanovenia. Je ale nevyhnutné rozlišovať súlad s Ústavou SR a tým, či novela trestného zákona prinesie spravodlivosť do spoločnosti,“ zdôraznil podpredseda KDH a bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas.

Hovorkyňa KDH Lenka Kovár podotkla, že hnutie bude navrhovať, aby boli podmienky pre zrýchlený legislatívny proces ukotvené v Ústave SR tak, aby ÚS mal jasnú kompetenciu zaoberať sa ich splnením.

M. Kolíková: Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu, ale je pre mňa sklamaním

Na snímke Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady (NR) SR Mária Kolíková (SaS). (Zdroj: FB / Mária Kolíková)

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady (NR) SR Mária Kolíková (SaS) rešpektuje stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu SR o novele trestných kódexov, je však pre ňu veľkým sklamaním. Uviedla to vo videu na sociálnej sieti.

„Ústavný súd v sebe nenašiel viac odvahy ísť do posúdenia spôsobu, ako boli tieto zásadné zmeny Trestného zákona, Trestného poriadku a rušenia špeciálnej prokuratúry prijaté,“ podotkla. Je presvedčená o tom, že pre demokraciu a právny štát je dôležité, aby sa Ústavný súd zaoberal aj tým, ako sa zákony prijímajú v parlamente.

T. Taraba: ÚS rozhodol, že SR bude mať štandardný Trestný zákon ako ostatné štáty

Na snímke minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). (Zdroj: FB / Tomáš Taraba • SNS – ŽIVOT NS)

Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol, že Slovensko bude mať štandardný Trestný zákon ako ostatné štáty Európy. Na sociálnej sieti to uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v reakcii na stredajšie rozhodnutie ÚS SR.

„Zneužívanie práva a drakonické tresty bez dôrazu na nápravu škody a správania, manipulácia trestných konaní bez dôkazov založených len na výpovedi jedného kajúcnika nikdy do demokratickej a civilizovanej spoločnosti nepatrili,“ zdôraznil. Rozhodnutie Ústavného súdu SR vníma ako porážku opozície a bývalej prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Mimovládky po rozhodnutí ÚS upozorňujú najmä na znižovanie trestných sadzieb

V nadväznosti na stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o ústavnosti väčšiny ustanovení novely trestných kódexov upozorňujú mimovládne organizácie najmä na znižovanie trestov pri niektorých trestných činoch, skracovanie premlčacích lehôt či rozširovanie možnosti ukladania podmienečných trestov.

„Rešpektujeme rozhodnutie Ústavného súdu, že väčšia časť novely Trestného zákona je v súlade s ústavou. To však neznamená, že zákon je aj prospešný pre Slovensko,“ uviedla Nadácia Zastavme korupciu na sociálnej sieti.

Kombinácia nástrojov zmäkčovania trestnej politiky podľa Transparency International Slovensko povedie k oslabeniu schopnosti štátu postihovať korupciu a ekonomické trestné činy. „Za problematické považujeme aj to, že za prijatými zmenami nemožno nevidieť snahu vládnej koalície o zabezpečene beztrestnosti pre svojich ľudí. Časť z nich sa na príprave novely dokonca priamo podieľala,“ dodali z mimovládnej organizácie.

Ústavný súd: Väčšina novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR

Prečítajte si aj