Štvrtok 19. septembra, 2024
Na snímke zľava podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD), minister informatizácie a regionálneho rozvoja Richard Raši (Hlas-SD), predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) počas výjazdovho rokovania vlády SR, 12. decembra 2023 v Trenčíne. (Foto: TASR - Radovan Stoklasa)

Premiér: Nebudeme brániť EÚ, aby otvorila prístupové rokovania s Ukrajinou

Slovensko nebude brániť Európskej únii (EÚ) v rozhodnutí otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou. Na stredajšom zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti to potvrdil premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý odchádza do Bruselu na samit EÚ.

„Vždy sme tvrdili a budeme tvrdiť, že európska perspektíva Ukrajiny je na Slovensku vítaná,“ povedal pred poslancami R. Fico. Informoval ich o začatí rokovania podpredsedu vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petra Kmeca (Hlas-SD) s podpredsedníčkou ukrajinskej vlády o zozname projektov civilného charakteru, teda vecí, ktoré potrebuje Ukrajina na prezimovanie.

Na samite bude podľa R. Fica diskusia o obnove Ukrajiny. „V žiadnom prípade nebudeme brániť rozhodnutiu EÚ, aby otvorila rokovania s Ukrajinou. Všetci vnímame a hovoríme to veľmi otvorene, že ide o politické rozhodnutie, nemá to nič spoločné s realitou, Ukrajina nie je absolútne pripravená na otvorenie negociácií,“ vyhlásil premiér s tým, že toto politické rozhodnutie berie Slovensko na vedomie.

Pred dvojdňovým klasickým samitom EÚ sa šéfovia vlád a štátov členských krajín v stredu popoludní zúčastnia na samite EÚ – západný Balkán. Na následnom dvojdňovom zasadnutí sa bude rokovať o dlhodobom rozpočte Únie či solidarite s Ukrajinou a diskutovať sa má tiež o spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany.

Viaceré strany podporujú prístupové rokovania Ukrajiny a EÚ, SNS nie

Strana Hlas-SD podporuje mandát, s ktorým ide premiér Robert Fico (Smer-SD) na samit EÚ. Fico pred odchodom uviedol, že Slovensko nebude brániť EÚ v rozhodnutí otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou. SNS s týmto postojom nesúhlasí. Predseda SNS Andrej Danko si myslí, že EÚ by sa nemala rozširovať o problematické krajiny, obzvlášť tie, kde je konflikt. Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS) a SaS podporujú prístupové rokovania Ukrajiny o vstupe do EÚ.

A. Danko prezentoval podľa svojich slov „principiálny postoj SNS“ o tom, že EÚ by sa nemala rozširovať o problematické štáty, „nedajbože“ na území ktorých je konflikt. „Nevidíme dôvod, aby sa predseda vlády R. Fico za našu koalíciu hlásil k myšlienke, že Ukrajina má možnosť otvoriť prístupové rokovania do EÚ. Najprv treba, aby sa konflikt skončil tak, aby sme neboli ohrození,“ povedal na tlačovej konferencii.

A. Danko chce žiadať R. Fica, aby neuvažoval o podpore vstupu Ukrajiny do EÚ. „Najprv sa musí skončiť konflikt, potom sa dá s týmto štátom rokovať,“ povedal. „To, že máme iný názor ako Smer-SD a Hlas-SD, neznamená, že sa nevieme v koalícii dohodnúť, ale náš politický postoj je jasný,“ dodal. Premiér však má podľa neho právo zaujať pozíciu.

„Predseda vlády prezentoval, že Slovensko nebude brániť EÚ v otvorení prístupových rokovaní s Ukrajinou,“ reagovala hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková. Odkázala, že Hlas-SD podporuje mandát, s ktorým ide predseda vlády na samit.

PS podporuje členstvo Ukrajiny v EÚ, no pripomína, že musí najskôr prejsť prístupovými rokovaniami. „Sú otázky, ktoré potrebujeme doriešiť, ako napríklad prerozdelenie kohéznych fondov či podporu pre poľnohospodárstvo, ale nemôže to byť prekážkou. Podobnými procesmi sme si prešli aj predtým, keď vstupovala do EÚ naša časť strednej Európy,“ povedal poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek (PS). Ukrajina podľa neho ukázala, že pre európske ideály urobila možno viac ako ktokoľvek iný a je pripravená za ne bojovať a umierať. „Jednoznačne do európskeho sveta patrí,“ dodal. R. Ficov postoj k tomu, že prístupové rokovania s Ukrajinou sú politickými gestom, považuje T. Valášek za trápne. Premiér si má podľa neho stáť za svojím názorom.

SaS plne podporuje prístupové rokovania s Ukrajinou. „Premiér sa vyjadril, že to podporuje tiež. Všetko ostatné, čo v tejto téme dodáva, je len hmla pre jeho voličov, z ktorých časť je protiukrajinsky naladených a on ich nechce stratiť,“ uviedla podpredsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (SaS).

Opozičné KDH uviedlo, že Ukrajina je suverénny štát, ktorý má právo slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti. „V tejto bezprecedentnej situácii je správne hovoriť o stratégii integrácie Ukrajiny do zjednotenej Európy. Ukrajina však musí splniť všetky kritériá tak, ako ich stanovujú európske zmluvy a tak ako sme ich museli splniť aj my,“ uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová. Hlavnou otázkou podľa KDH musí byť, ako spoločne pomôcť Ukrajine v jej zápase o územnú celistvosť a suverenitu a ako pomôcť jej ľudu.

R. Fico v stredu informoval parlamentný európsky výbor, že Slovensko nebude v žiadnom prípade brániť rozhodnutiu EÚ, aby otvorila rokovania s Ukrajinou. Vníma to však ako politické gesto, ktoré treba brať na vedomie. „Všetci vnímame a hovoríme to veľmi otvorene, že ide o politické rozhodnutie, nemá to nič spoločné s realitou, Ukrajina nie je absolútne pripravená na otvorenie negociácií,“ vyhlásil.

Prečítajte si aj