Premiér nebude komunikovať s TV Markíza, Denníkom N, SME a Aktualitami
Premiér Robert Fico (Smer-SD) prerušuje komunikáciu s vybranými médiami, pokiaľ si nezačnú plniť zákonnú povinnosť. Ide o TV Markíza, Denník N, denník SME a webový portál Aktuality.
Fico podľa vlastných slov rešpektuje, že orgány verejnej moci majú podľa príslušných právnych predpisov povinnosť poskytovať médiám informácie o svojej činnosti. Poukázal pri tom na to, že účelom tejto povinnosti je garantovať pravdivé, všestranné a včasné informovanie verejnosti.
Dotknuté médiá podľa neho od prvých hodín vzniku nového kabinetu neplnia povinnosť pravdivo, všestranne a včas informovať verejnosť o činnosti orgánov verejnej moci. „Osobitne vlády SR a jej predsedu,“ podotkol. Dané médiá podľa neho prejavujú nepriateľské politické postoje založené predovšetkým na zverejňovaní nepravdivých, neúplných informácií alebo na zamlčiavaní informácií.
M. Kostolný: Zákon prikazuje premiérovi R. Ficovi, aby informoval všetky médiá
Zákon prikazuje premiérovi SR Robertovi Ficovi (Smer-SD), aby informoval všetky médiá. V reakcii na rozhodnutie predsedu vlády prerušiť komunikáciu s vybranými médiami to uviedol šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.
„Som presvedčený, že porušuje zákon, lebo ten mu prikazuje, aby informoval všetky médiá. Aj čitatelia Denníka N majú právo na informácie a Robert Fico im ich chce odoprieť,“ zdôraznil M. Kostolný.
Priblížil, že R. Fico ich denníku neodpovedá už roky. „Zmena však je, že to premiér vyhlásil ako jeho oficiálne stanovisko. Nie je to len otázka jeho dobrej či zlej nálady, je to premiérske rozhodnutie,“ podotkol.
Podľa M. Kostolného sa však zdá, že Fico chápe, ako zle by vyzeralo, „ak by nepustil novinárov televízie Markíza, Denníka N, SME a Aktualít na úrad vlády. Preto svoje hrozby zjemnil a teraz iba hovorí, že s novinármi z týchto redakcií nebude komunikovať“.
B. Balogová: Ak premiér predpokladá, že môže naše médiá zastrašiť alebo vyvolať autocenzúru, tak sa veľmi mýli
Denník SME konzultuje ďalšie kroky na ochranu slobody tlače na Slovensku aj s právnikmi. V reakcii na rozhodnutie premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) prerušiť komunikáciu s vybranými médiami to uviedla šéfredaktorka denníka Beata Balogová.
Pripomenula, že R. Fico sa ani doteraz nerozprával s vybranými médiami, nedával im rozhovory a už dlhší čas odpovedá na otázky redaktorov urážkami, že ide o nepriateľov národa. „Rozdiel je dnes v tom, že z pozície premiéra legitimizuje útoky proti našim médiám. Aj oficiálne delí médiá na priateľské a nepriateľské na základe ich náklonnosti k vláde. Popiera, že médiá majú za úlohu kontrolovať vládu. Ak odmieta odpovedať na ich otázky, tak ich obmedzuje v jednom zo základných poslaní,“ zdôraznila B. Balogová.
Upozornila, že premiér sa pritom rozpráva s médiami, ktoré často šíria konšpirácie, nemajú transparentnú vlastnícku štruktúru a nekladú mu kritické otázky. „Ak premiér predpokladá, že môže naše médiá zastrašiť alebo vyvolať autocenzúru, tak sa veľmi mýli,“ doplnila.
Proti premiérovmu prístupu protestovalo v pondelok pred Úradom vlády SR niekoľko študentov žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Hnutie Slovensko, SaS a KDH odsudzujú prerušenie komunikácie s vybranými médiami
Hnutie Slovensko, SaS a KDH kritizujú rozhodnutie premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) prerušiť komunikáciu s vybranými médiami. Považujú ho za neakceptovateľné.
Podľa KDH zámerné ignorovanie vybraných médií ešte viac podnecuje rozdelenie v spoločnosti, ktorú by mal Fico skôr upokojovať. Hnutie Slovensko označilo Ficovo konanie za neprípustné a nehodné predsedu vlády. Tieto praktiky mu pripomínajú praktiky spred Novembra ’89.
KDH a hnutie Slovensko sa odvolávajú na význam Nežnej revolúcie pre slobodu médií a slobodu slova. Hnutie Slovensko kritizuje kroky premiéra ako nedostatočnú úctu k právu občanov na slobodný prístup k informáciám.
Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková, Fico v roku 1998 vyhlasoval, aké je potrebné zabezpečiť to, že televízia Markíza bude mať možnosť vysielať objektívne aj kritické informácie. „O 25 rokov je všetko inak a dnes je to práve Robert Fico, ktorý sa chystá médiá obmedzovať,“ dodala.
Prácou médií je podľa člena Výboru NR SR pre kultúru a médiá Jozefa Hajka (KDH) strážiť demokraciu a sprostredkúvať informácie občanom, vyjadrovať sa k činnosti štátnych inštitúcií a politických strán. To je podľa neho dôvod, prečo by nemali byť obmedzované.
SaS na sociálnej sieti pripomenula, že europoslanec Eugen Jurzyca spolu s Ivanom Štefancom inicioval list pre Európsku komisiu, v ktorom žiada preveriť súlad krokov Fica namierených proti médiám s hodnotami a princípmi EÚ. Iniciatívu podporili aj ďalší siedmi slovenskí europoslanci. „Kľúčovou povinnosťou orgánov verejnej správy v demokratickom štáte je informovať médiá a verejnosť a umožniť tak verejnú kontrolu politikov,“ zdôraznili.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK