Prekvapujúca liečivá sila klinčekov: prečo sú viac než len vianočnou vôňou
Klinček vydáva sladkú, korenistú vôňu a je nevyhnutnou súčasťou každého perníka či punču. Málokto si však uvedomuje, že zmierňuje aj bolesť zubov a má ďalšie cenné zdravotné účinky.
Klinčeky sú obzvlášť obľúbené počas adventu a Vianoc: používajú sa na aromatizáciu pomarančov, varia sa vo varenom víne a červenej kapuste alebo sa z nich pečú perníky, sušienky a ovocný chlieb.
Samotný klinček však nemá dlhú tradíciu ako korenie. Jeho liečivé a antibakteriálne vlastnosti sa využívali už v starej Číne a v ranom stredoveku. O klinčekoch sa zmieňuje aj Hildegarda von Bingen. Podľa tradície boli súčasťou „štyroch zlodejských octov“, ktoré v 18. storočí používali vykrádači hrobov na ochranu pred morom.
Klinčeky sú sušené kvetné puky klinčeka voňavého (Syzygium aromaticum), ktorý dosahuje výšku 10 až 15 metrov, má vždyzelené listy a miluje tropické podnebie. Jeho pôvodným domovom sú Moluky, skupina indonézskych ostrovov, ktoré boli kedysi známe ako „ostrovy korenia“.
Zloženie a zdravotné účinky klinčekov
Klinček, ktorý bol v roku 2010 vyhlásený za liečivú rastlinu roka, obsahuje približne 15 % esenciálnych olejov, ktoré sú príčinou jeho chuti, vône a liečivých vlastností. Hlavnou zložkou je eugenol, ktorý tvorí 70 % – 85 % a nachádza sa aj v škorici. Obsahuje aj eugenol acetát a beta-karyofylén.
Kombinácia zložiek klinčekov má anestetický, protikŕčový, antibakteriálny, antivírusový, protinádorový a protiplesňový účinok. Bolo tiež preukázané, že eugenol má obrovské protizápalové účinky. Odstraňuje voľné radikály, ktoré vedú k zápalom a poškodeniu tkanív. Vedecké testy dokazujú, že klinčeky sú jedným z najsilnejších rastlinných antioxidantov s vysokým obsahom fenolov a môžu predchádzať chronickým ochoreniam.
Liečebné využitie klinčekov
Klinček sa vďaka svojmu anestetickému účinku používa ako domáci liek proti bolesti zubov. Jeden alebo dva klinčeky priložte na boľavý zub a zľahka do nich zahryznite. Ak to nie je možné, môžete klinček jednoducho priložiť k postihnutému zubu a nechať ho tam. Žuvanie klinčekov tiež neutralizuje zápach z úst, preto sa klinčekový esenciálny olej často používa v ústnych vodách a výrobkoch na starostlivosť o zuby.
Klinček je tiež užitočným prostriedkom pri žalúdočných ťažkostiach, nadúvaní a plynatosti. Povzbudzuje chuť do jedla, odstraňuje nežiaduce zárodky a uvoľňuje tráviaci trakt.
Hrejivé kúpele nôh a inhalácie s horúcou vodou a niekoľkými kvapkami klinčekového esenciálneho oleja pomáhajú pri nachladnutí, kašli a nádche. Klinčekový olej podporuje hojenie vďaka svojim antivírusovým a antibakteriálnym účinkom.
Klinčekový esenciálny olej sa môže používať aj pri kožných problémoch, napríklad pri akné. Niekoľko kvapiek oleja naneste na postihnuté miesta. Štúdia preukázala účinok proti baktérii Propionibacterium acnes spôsobujúcej akné.
V ľudovom liečiteľstve sa klinček často používa na liečbu črevných parazitov, plesňových infekcií Candida a kontaminácie plesňami. Tieto použitia sú tiež podložené štúdiami.
Protikŕčový a analgetický účinok klinčekov podporuje aj liečbu chronických bolestí svalov, šije alebo chrbta. Vtieranie niekoľkých kvapiek klinčekovej silice zmiešanej s olejom, ako je jojobový olej, môže priniesť úľavu pri reumatických bolestiach, bolestiach svalov alebo ich natiahnutí.
Pretože klinčekový esenciálny olej môže vyvolať pôrod, nemal by sa používať v tehotenstve. Klinčekový olej nie je vhodný ani pre dojčatá a malé deti. Klinčekový olej by mal byť na použitie na pokožku zriedený iným olejom. Neriedený klinčekový olej môže podráždiť sliznice.
Univerzálne kuchynské korenie
Klinček je celosvetovo obľúbené kuchynské korenie a jeho hrejivá, intenzívna chuť zjemňuje mnohé jedlá. V indickej kuchyni sa používajú okrem iného na dochucovanie zmesí karí, garam masaly a čaju chai.
Klinček sa tiež hodí do polievok, dusených pokrmov, jedál z mäsa a zveriny, na dochutenie marinád a čatní a hodí sa do zmesi so škoricou a korením. V klasickej červenej kapuste sa varí vcelku. Je nenahraditeľný v tradičnom vianočnom pečive, punči a varenom víne.
Tento článok nenahrádza lekárske odporúčanie. V prípade akýchkoľvek zdravotných otázok sa obráťte na svojho lekára alebo lekárnika.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK