Sobota 12. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Ilustračná fotografia (Samuel Wölfl/ Pexels)

Prehľad odvetných ciel USA podľa jednotlivých krajín

Okrem plošnej sadzby 10 % vstúpia 9. apríla do platnosti navyše aj recipročné clá pre asi 60 krajín.

Americký prezident Donald Trump predstavil 2. apríla rozsiahle globálne clá, ktorých cieľom je oživiť americkú výrobu a čeliť tomu, čo svojrázny politik označuje za desiatky rokov neférových obchodných praktík na úkor Spojených štátov.

Trumpova administratíva zaviedla nové základné clá vo výške 10 % na všetkých obchodných partnerov USA. Tieto clá vstúpili do platnosti 5. apríla. Približne 60 krajín bude navyše zasiahnutých odvetnými (recipročnými) clami. Tieto krajiny, ktoré predstavitelia Bieleho domu označili za „najhorších páchateľov“, boli administratívou vyhodnotené ako krajiny s vysokými colnými a necolnými prekážkami vrátane manipulácie s menou, subvencií, daní z pridanej hodnoty, krádeže duševného vlastníctva a dumpingu. Tieto dodatočné odvetné clá začali platiť 9. apríla.

Mexika a Kanady sa tieto nové opatrenia netýkajú, pretože už podliehajú 25 % clám súvisiacimi s pašovaním fentanylu a nelegálnou migráciou.

Rusko a Severná Kórea boli vynechané z dôvodu existujúcich sankcií a absencie obchodných vzťahov.

Dodatočné clá USA na Čínu zvýšia celkovú sadzbu na 54 %, pretože americká vláda už skôr zaviedla 20 % clá na Peking kvôli úlohe Číny pri uľahčovaní toku fentanylu do Spojených štátov.

Trump takisto uzavrel obchodnú medzeru, ktorá doteraz oslobodzovala lacné dovozy z Číny od ciel. Od 2. mája budú lacné dodávky z Číny a Hongkongu podliehať clu.

Nové clá sa nevzťahujú na oceľ, hliník a automobily, pretože tieto komodity už spadajú pod iné režimové opatrenia. Amerika už zaviedla 25 % clo na oceľ a hliník, ako aj 25 % clo na dovážané autá a autosúčiastky. Tieto clá sa rovnako nevzťahujú na farmaceutické výrobky, meď, čipy a drevo, ktoré majú byť riešené v rámci samostatného colného režimu.

Tovary, ktoré sú v súlade s Dohodou medzi Spojenými štátmi, Mexikom a Kanadou (USMCA), budú aj naďalej podliehať nulovému clu. Na výrobky, ktoré nie sú v súlade s dohodou, sa bude vzťahovať odvetné clo vo výške 12 %.

Európska únia, Kanada a Čína už oznámili svoj zámer reagovať ďalšími clami na vybraný americký tovar. Po oznámení opatrení prudko klesli globálne aj domáce akciové trhy a akcie mnohých amerických firiem sa pri štvrtkovom (3. 4.) otvorení burzových trhov prepadli.

Minister financií Scott Bessent varoval obchodných partnerov, aby nepristupovali k odvete, inak im hrozí bližšie nešpecifikovaná eskalácia. Trump naznačil, že jeho colný plán núti ostatné krajiny „platiť za privilégium prístupu na náš trh“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj