
Predseda NSK Becík vyzval na okamžité zastavenie likvidácie všetkých zdravých chovov
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Branislav Becík (Hlas-SD) vyzval v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky Štátnu veterinárnu a potravinovú správu na okamžité zastavenie likvidácie všetkých zdravých chovov v ochrannom pásme. Povedal to vo štvrtok (27. 3.) vo videu na Facebooku.
Becík, ktorý bol dočasne poverený riadením Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, avizoval, že chce zastaviť likvidáciu všetkých chovov v ochrannom pásme Ňárad, Medveďov a Lúč na Ostrove, časť Malá Lúč v okrese Dunajská Streda.
„Nerobili to tak ani v susednom Maďarsku – nie je to takisto nariadenie EÚ, tak sa konečne začnime aj doma riadiť naším zdravým sedliackym rozumom! Domácich chovov v dotknutých územiach nie je tak veľa, že by to neustrážili na dennej báze naši regionálni veterinári,” napísal.
Slovensko čelí vážnej poľnohospodárskej hrozbe. Potom, čo sa začiatkom marca v Maďarsku potvrdil výskyt slintačky a krívačky, nákaza minulý týždeň zasiahla chovy hovädzieho dobytka aj u nás.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) spolu s hlavným veterinárnym lekárom SR Martinom Chudým po rokovaní Národnej protinákazovej komisie 21. marca informovali, že v ohniskách nákazy najprv zaočkujú a následne utratia približne 2 000 kusov hovädzieho dobytka.
Chudý ďalej oznámil, že v okruhu troch kilometrov od ohnísk nákazy budú usmrtené aj všetky ďalšie zvieratá, kde sa nákaza potvrdí. Podľa ministerstva pôdohospodárstva každé zviera, ktoré sa „nachádza v blízkosti nakazených zvierat – v okruhu 3 km od ohniska nákazy, sa musí preventívne utratiť. Zvieratá sú infekčné a šíria vírus ešte pred prepuknutím príznakov”.
V stredu (26. 3.) už prebehol proces usmrcovania dobytka v obci Baka. Stádo na farme v Bake tvorilo približne 1060 dojníc, 50 vysokoteľných jalovíc a 220 teliat. Farma dosahovala pred vypuknutím nákazy ročnú produkciu mlieka v objeme 12 miliónov litrov. Nasledovať má dezinfekcia farmy a obnovenie chovu.
„Je mi nesmierne ľúto, čo sa stalo v Bake a ja ako poľnohospodár všetkým tým drobnochovateľom a malým farmárom absolútne rozumiem, kde na prvom mieste je vždy citový vzťah ku svojim zvieratám a až na konci ten komerčný. Predseda krízového štábu a predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok už v tejto veci začal konať. Musí sa nám to podariť,” uviedol Becík.
Minister Šutaj Eštok informoval, že toto opatrenie bude možné po diskusii s odborníkmi prehodnotiť po uplynutí 14-dňovej inkubačnej lehoty, pričom aktuálne vo štvrtok 27. marca plynie druhý deň tejto doby.
„Sú to všetko legitímne požiadavky a rozumiem farmárom a všetkým ľuďom, ktorí budú dotknutí. Prosím ich o porozumenie, zhovievavosť a pochopenie, pretože našou úlohou je dnes urobiť všetko preto, aby sa toto ochorenie nerozšírilo z tých ohnísk na územie celej Slovenskej republiky,“ povedal minister vnútra Šutaj Eštok. Zároveň dodal, že štát bude rýchlo konať pri odškodňovaní aj drobných farmárov.
S usmrcovaním zvierat začali aj v obci Lúč na Ostrove, časť Malá Lúč. V stredu sa v obci konal protest proti utrateniu zvierat, ktoré neprejavujú známky ochorenia. Protestu sa zúčastnilo približne 100 ľudí, vrátane obyvateľov z okolitých obcí. Pre mnohých miestnych obyvateľov sú malé domáce chovy zdrojom obživy. Proti usmrcovaniu zvierat sa rozhodli spísať aj petíciu.
„Postavme sa proti zabíjaniu zdravých hospodárskych zvierat! Sme si vedomí vážnosti tejto situácie, ale predmetné Nariadenie EÚ nie je možné aplikovať na naše geografické pomery, nakoľko u nás sú tradicionálne aj malé domáce hospodárstva! Žiadame o prehodnotenie aktuálnych nariadení a o materiálnu a morálnu pomoc pri zabránení ďalšieho šírenia nákazy,“ píšu v nej.
Minister pôdohospodárstva Takáč vo štvrtok na tlačovej konferencii skonštatoval, že podľa expertov Európskej komisie neexistuje v boji so slintačkou a krívačkou iné riešenie ako likvidácia chovov.
„Môžem na začiatok povedať, že experti jednoznačne potvrdili, že kroky, ktoré robí ústredný riaditeľ (Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý, pozn. red.) so svojím tímom, sú tie správne a veľakrát aj podľa mňa nad rámec toho, čo nám ukladá európska legislatíva. Musím povedať, že nikto nemôže spochybniť tie kroky, ktoré sa realizovali, a to nám potvrdili aj daní experti,“ uviedol.
Dodal, že drobní chovatelia v okolí ohnísk nákazy, ktorí museli v súvislosti s ochorením utratiť chovy zvierat, budú v najbližších dňoch odškodňovaní.
Na štvrtkovom Výbore NR SR pre poľnohospodárstvo a životné prostredie šéf veterinárov Chudý potvrdil, že sa neuvažuje nad žiadnymi zmenami. „Nechajte to prosím na nás. Ja vám to potom určite všetko vysvetlím. Budeme sa tým zaoberať v najbližšom období, aby sme to správne vyhodnotili,“ povedal.
Svoju plnú podporu ministerstvu a veterinárom vyjdaril aj premiér Robert Fico (Smer-SD). „To, čo sa deje a s čím bojujeme, je ohrozenie národnoštátnych záujmov Slovenska v oblasti poľnohospodárstva a zásobovania občanov Slovenskej republiky kvalitnými slovenskými potravinami,“ uviedol. „My sme dostali certifikát od Európskej komisie. Robíme presne to, čo robiť máme,“ uzavrel premiér.
Predseda NSK Becík na Facebooku skonštatoval, že aktuálne opatrenia zavedené štátom rešpektuje, keďže ide o vážnu nákazu s nedozernými následkami a treba spraviť všetko pre to, aby sa ďalej nešírila. Dodal však, že ako dlhoročný poľnohospodár „sa úplne oprávnene pýtam, či prijímané opatrenia nejdú nad rámec toho, čo požadujú odborníci alebo európske pravidlá. Pretože veľmi dobre viem, ako sa cítia ľudia, ktorí kvôli hygienickým opatreniam prichádzajú o zvieratá – akoby prišli o členov rodiny.“
V piatok (28. 3.) sa Becík ohradil voči článkom SME a Denníka N, ktoré sa podľa neho snažia evokovať, že spochybňuje nariadené opatrenia. Podľa jeho slov na výbore NR SR a na krízovom štábe požiadal šéfa veterinárov Chudého ako aj ministra Takáča o prehodnotenie nariadení, čo sa týka slintačky a krívačky, a nič nespochybňuje.
„Ešte raz zdôrazňujem – požiadal (som) o prehodnotenie aktuálnych nastavení. A dal som aj príklady – stiahnime ochranné pásmo z troch kilometrov na jeden kilometer, alebo poďme s farmami so zdravými chovmi do totálnej karantény, aby sa nemuseli utrácať zdravé jedince,“ povedal Becík.
Denník N však podľa jeho slov napísal článok so zavádzajúcim nadpisom: Becík spochybnil nariadenia ŠVPS.
Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR okrem usmrcovania zvierat nariadila ďalšie mimoriadne núdzové opatrenia, ako napríklad zatvorenie zoologických záhrad, zákaz vstupu do lesov v regiónoch postihnutých slintačkou a krívačkou a zriadenie dezinfekčných prechodov na cestách v blízkosti nakazených oblastí.
Slintačka a krívačka, alebo aj aftózna horúčka, je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie zvierat. Postihuje najmä hovädzí dobytok, kozy, ovce, ošípané, ale aj voľne žijúcu raticovú zver a iné párnokopytníky.
„Vírus slintačky a krívačky je jedným z najmenších a najodolnejších známych živočíšnych vírusov, ktorý je známy už od roku 1898. Je mimoriadne stabilný a veľmi účinne sa šíri,” uvádza Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Medzi prvé prejavy patrí pokles produkcie mlieka, potom zvýšená teplota, pľuzgiere a afty v ústnej dutiny, ktoré spôsobujú slintanie. Pľuzgiere a vredy sa objavujú aj v oblasti vemena a v oblasti paznechtu, teda „kopyta“, kde spôsobujú krívanie. Zvieratá v dôsledku bolesti strácajú chuť do jedla, hmotnosť a bývajú utiahnuté.
„Pre dospelých jedincov v dobrej kondícii nákaza nie je smrteľná, horšie sú na tom mláďatá. Keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie, chovy sa celé zlikvidujú, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu,” dodáva ministerstvo.