
Pre výskyt slintačky a krívačky vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu, pomoc nám ponúklo Rakúsko a Česká republika
Vláda SR v utorok (25. 3.) rozhodla v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky o vyhlásení mimoriadnej situácie na Slovensku. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) zároveň zvolal na utorok večer rokovanie Ústredného krízového štábu, ktorý sa bude zaoberať koordináciou pri zamedzení šírenia tohto vysoko nákazlivého vírusu. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva vnútra SR.
„Vyhlásenie mimoriadnej situácie na území celej Slovenskej republiky nám umožní lepšiu koordináciu síl a prostriedkov,“ povedal minister Šutaj Eštok po rokovaní vlády. Týka sa to riadenia záchranných prác, vydávania príkazov na záchranné práce a vykonávania opatrení na riešenie tejto mimoriadnej situácie, ako aj na zmiernenie jej negatívnych následkov.
Slovenská republika z dôvodu zvýšeného výskytu ochorenia slintačky a krívačky aktivovala prostredníctvom sekcie krízového riadenia MV SR Mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie a akceptovala ponuku Rakúska na poskytnutie CBRN dekontaminačného modulu a ponuku Českej republiky na poskytnutie dvoch dekontaminačných brán na techniku.
„Ministerstvo vnútra SR a jeho zložky (polícia, hasiči a pracovníci krízového riadenia na ministerstve a okresných úradoch) sú od začiatku maximálne súčinné orgánom veterinárnej správy a naďalej sa aktívne podieľajú na zvládaní situácie z dôvodu výskytu tohto ochorenia u zvierat,“ uviedol rezort vnútra.
Policajný zbor pokračuje v prijatých opatreniach, zabezpečuje kontroly vozidiel na určených hraničných priechodoch alebo v ich okolí, v niektorých prípadoch aj v spolupráci s Finančnou správou a za účasti Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Do opatrení je zapojených viac ako 1 500 policajtov. Polícia takisto poskytuje súčinnosť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe a ďalším orgánom, aby zabezpečila bezpečný a plynulý sprievod vozidiel s utratenými zvieratami, rovnako policajti zabezpečujú dodržiavanie bezpečnostných opatrení na miestach nákazy.
Hasičský a záchranný zbor vykonáva dezinfekciu techniky, osôb a priestorov a zabezpečuje oddnes aj prevoz kadáverov v uzatvorených kontajneroch. Do opatrení sú zapojení hasiči zo záchranných brigád v Malackách, v Humennom a Žiline, z výcvikového centra Lešť a okresných riaditeľstiev HaZZ v Galante, Dunajskej Strede, Trnave, Nitre, z krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave, ako aj z prezídia HaZZ.
„Sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra zabezpečila prostredníctvom okresných úradoch informovanie primátorov a starostov o prijatých opatreniach. Rieši tiež materiálne požiadavky zasahujúcich zložiek, zo svojich zásob vyčlenila ochranné pracovné pomôcky, prostriedky na dezinfekciu a ďalší potrebný materiál. Pracovníci sekcie sú tiež v kontakte so Správou štátnych hmotných rezerv a budú žiadať vyčlenenie pohotovostných zásob na riešenie mimoriadnej situácie,“ doplnil rezort.
Ústredný krízový štáb prijal opatrenia na urýchlenie likvidácie zvierat zo štyroch fariem
Na zasadnutí Ústredného krízového štábu v utorok (25. 3.) večer na ministerstve vnútra sa hovorilo aj o postupoch a opatreniach, ktoré by mali zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy.
Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) po dohode najmä so štátnou veterinárnou správou sa posilnia ľudské kapacity, ktoré by umožnili odstrel dobytka. Pomáhať pri likvidácii nakazených chovov by mala podľa ministra aj hasičská technika. Na pomoc majú prísť aj odborníci z krajín, kde sa táto choroba v minulosti vyskytla, ale tiež technika s obsluhou z Česka a Rakúska.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) informoval, že v záujme čo najrýchlejšej likvidácie zvierat sa po lokalite v blízkosti Levíc hľadajú ďalšie priestory na ich zakopanie. Ubezpečil, že sa vyberajú lokality s ílovitým, nepriepustným podložím. Do týchto jám sa podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) odvážajú iba usmrtené zvieratá, ktoré nemali príznaky choroby. Nakazené kusy sa odvážajú do kafilérie na spálenie.
Všetky kontajnery na prevoz zvierat sú podľa ministra pôdohospodádrstva Takáča dezinfikované vrátane prevážaných zvierat a sú kontrolované pred odjazdom. V prípade, že niektorý kontajner bol pri príchode do kafilérie pootvorený, zrejme došlo k technickým problémom počas cesty.
Ministri potvrdili, že stále sú na Slovensku štyri ohniská nákazy slintačkou a krívačkou. Krízový štáb je podľa nich pripravený aj na variant, že by sa nákaza rozšírila aj do ďalších chovov.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK