Streda 2. apríla, 2025
Kartónové škatule od vajec a iné nádoby sa dajú použiť ako cenovo výhodné kvetináče (Cloudy Design/ Shutterstock)

Praktické nápady do záhrady: Čo spraviť teraz, aby ste boli pripravení na sezónu

Chladné počasie neznamená, že musíte záhradkárčenie zabaliť. Začnite s predpestovaním jarných rastlín v interiéri a ušetrite čas aj peniaze.

Lacné riešenie: Papierové krabice od vajec a iné nádoby sa dajú použiť ako jednoduché a ekologické sadbovače.

Pripravení pustiť sa do hliny?

Chladné zimné mesiace sú skvelým časom na zamyslenie sa nad minuloročnou záhradou: čo fungovalo, čo nie, čo presunúť na slnečnejšie alebo tienistejšie miesto – alebo čo vôbec nepestovať a nahradiť to niečím novým. Teraz je čas vziať si papier a načrtnúť si tohtoročný plán.

Takisto nastal vhodný čas na vytvorenie rozpočtu pre záhradu, pretože nadšenie zo záhradkárčenia môže rýchlo viesť k vysokým výdavkom (viac tipov, ako ušetriť, sa dozviete o chvíľu). Skutočnou radosťou pre každého záhradkára, ktorá zároveň šetrí peniaze, je však predpestovanie sadeníc vo vnútri. Koniec koncov, za cenu jednej sadenice z obchodu si môžete kúpiť jedno alebo dve vrecká semien.

Navyše záhradné centrá zvyčajne ponúkajú najobľúbenejšie rastliny pre danú oblasť. To je dobrý začiatok, ale mnohým iným druhom sa môže dariť rovnako dobre alebo dokonca lepšie, keď ich vypestujete zo semien.

Všetko sa začína správnym nastavením.

Predpestovanie v recyklovaných nádobách

Skôr ako vyhodíte papierový obal od vajec, zamyslite sa nad ním – je skvelý na predpestovanie drobných semien a pri presádzaní sa dá ľahko rozrezať na jednotlivé časti.

Ďalšie šikovné alternatívy:

  • Kelímky od jogurtov – lacná a osvedčená možnosť, ktorá navyše podporuje zdravšie stravovanie. Stačí urobiť otvor na odtok vody.
  • Jednorazové plastové kelímky – dobre vyčistené, fungujú rovnako ako jogurtové kelímky.
  • Plastové fľaše – spodná časť slúži ako kvetináč, hornú časť možno priklopiť na vytvorenie mini skleníka. Ak sa vnútro začne prehrievať, jednoducho odoberte vrchnú časť.
  • Obaly z grilovaných kurčiat – ideálne na hromadné výsevy.
  • Plastové krabice od mlieka – stačí ich rozrezať na polovicu, aby sa vytvorilo veko, a nechať ich vonku na chránenom mieste pre semená, ktoré potrebujú studenú stratifikáciu (chladný impulz pre klíčenie na jar).

Vlastne takmer všetko sa dá použiť ako sadbovač:

  • Vajíčkové škrupiny
  • Formičky na ľad
  • Rolky od toaletného papiera a kuchynských utierok
  • Kartónové škatule od džúsov a mlieka (dobre vypláchnuté!)

Na YouTube je dokonca veľa videí, ako si vyrobiť svojpomocne sadbovače z novinového alebo hnedého papiera. Len si dajte pozor na farebné atramenty, ktoré môžu byť pre rastliny škodlivé.

Najlepšie na tom je to, že ich môžete opakovane používať – ideálne pre tých, ktorí majú málo miesta.

Nakupujte rozumne

Zima je tiež skvelým obdobím na inovatívne nakupy do záhrady, najmä ak plánujete záhradu v nádobách. Nové kvetináče sú často drahé, zatiaľ čo tie z garážových výpredajov budú stáť podstatne menej – a pravdepodobne budú mať rozličné kvality.

Jedným zo spôsobov, ako dodať novej záhrade zabehnutý vzhľad, je kombinovať staršie prvky s novými. Pozrite sa aj na online burzy, ako sú Bazoš a rôzne stránky a skupiny na Facebooku. Ešte lepšou možnosťou sú bezplatné platformy, ktoré pomáhajú udržať použiteľné veci mimo skládok. Pozrite sa, či vo vašom okolí nefunguje nejaké re-use centrum.

Na internete možno tiež nájsť systémy na predpestovanie semien, ktoré predávajú ľudia, ktorí si zadovážili lepšie modely alebo sa vzdali záhradkárčenia.

Použité kvetináče môžu ušetriť peniaze a dodať záhrade charakter (Firn/ Shutterstock)

Tradičnejší spôsob

Nemáte šťastie pri hľadaní vecí z druhej ruky? Lacné plastové sadbovače s odtokovými miskami sa dajú kúpiť online už od niekoľkých eur, vrátane pestovateľských svietidiel a vlhkostných krytov. Ak pridáte niekoľko ďalších eur, môžete získať aj sadu s vyhrievacou podložkou. Drahšie varianty ponúkajú nastaviteľnú intenzitu svetla a časovače, až po profesionálne systémy, ak vám to rozpočet dovolí. Chcete ušetriť ešte viac? Sledujte online zľavové kupóny a akciové ponuky.

Aj tí, ktorí majú okno na dobrom slnečnom mieste, môžu zvážiť pestovateľské svietidlá, ktoré sa dajú použiť nad obalmi od vajec, jogurtovými kelímkami alebo inými improvizovanými nádobami. Všetky pestovateľské svietidlá poskytujú 12 až 16 hodín svetla, čo je ideálne pre väčšinu sadeníc.

Lacnejšou alternatívou, ktorú zoženiete v hobby marketoch alebo ešte lacnejšie online, sú LED žiarivky. Tie síce nemajú plné spektrum denného svetla ako pestovateľské svietidlá, ale aj tak fungujú dobre. Sú studené, takže nehrozí popálenie rastlín, ani keď sú umiestnené tesne nad nimi. Dajú sa výškovo nastaviť, aby sadenice neboli príliš vytiahnuté do výšky.

Hodnota (teploty farby) svetla 5100-6500 Kelvinov je najbližšia dennému svetlu. Ideálnych je 6500 K, ale všetko, čo má hodnotu nad 5000 K, zaistí dostatok modrého, zeleného a červeného svetla – rovnako ako slnko.

Praktická manipulácia so zeminou

Potrebujete zlepšiť pôdu v záhrade alebo pridať vyvýšené záhony? Zvážte objednávku zeminy alebo kompostu vo veľkom. Väčšina dodávateľov ponúka možnosť vyzdvihnutia alebo doručenia za poplatok. Opýtajte sa na sezónne zimné zľavy, pretože ceny môžu byť v chladnejších mesiacoch výhodnejšie.

Ak kupujete balenú pôdu alebo suroviny pre vlastnú zmes na predpestovanie sadeníc (na internete je veľa receptov), skúste požiadať miestny obchod o množstevnú zľavu.

A nakoniec, nikdy nie je príliš skoro začať s domácim kompostovaním. Na trhu je široký výber hotových kompostérov vrátane rotačných modelov na rýchlejší rozklad. Tým, ktorí si radi vyrábajú veci sami, postačí odpadkový kôš, vŕtačka a vrták s priemerom pol palca (1,27 cm): vyvŕtajte aspoň 30 otvorov do dna a bočných stien koša. Bočné otvory umiestnite 10 – 15 cm od seba, aby ste zabezpečili dostatočný prívod vzduchu. Ďalšie otvory pridajte v blízkosti dna, kde by sa inak mohol hromadiť anaeróbny materiál. Umiestnite odpadkový kôš do zvislej polohy, nasaďte veko a začnite ho plniť odpadom vhodným na kompostovanie.

S trochou kreativity a vynaliezavosti môžete začať s prípravou záhrady v zimných mesiacoch – a to s nízkymi nákladmi.

Niektoré záhradné obchody ponúkajú množstevné zľavy na hromadný predaj záhradnej zeminy alebo kompostu (Anna Hoychuk/ Shutterstock)

Tipy pre úspešné pestovanie

Štúdie ukazujú, že jemné vibrácie hudby môžu stimulovať rast sadeníc. Preto si pustite Mozarta alebo inú upokojujúcu melódiu. Ale skôr než začnete, vyskúšajte tieto tipy pre klíčenie semien:

Klíčenie semien v papierovej utierke

Vlhké papierové utierky sú skvelým spôsobom, ako otestovať klíčivosť starších semien, predklíčiť semená a vyhnúť sa plytvaniu sadbovačmi.

Ako na to: Semená zabaľte do vlhkej papierovej utierky. Vložte ich do uzatvárateľného (ziploc) plastového vrecka. Skladujte na teplom mieste (napríklad na hornej strane chladničky). Kontrolujte ich každých niekoľko dní. Väčšina semien vyklíči do 1 – 2 týždňov (v závislosti od typu semien).

Vedecký trik s hubami

Potrebujete len niekoľko rastlín? Vyskúšajte metódu so špongiou! Do vlhkej špongie vyrežte zárezy (1 cm široké, 2,5 cm od seba). Do každej štrbiny vložte jedno alebo dve semená. Postriekajte vodou tak, aby bola špongia vlhká. Zakryte ju obrátenou sklenenou miskou, čím vytvoríte miniskleník.

Semená na budúci rok

Pravdepodobne nevyužijete celé vrecko semien – a to je v poriadku! Správne uskladnené semená vydržia 3 až 5 rokov po uvedenom dátume životnosti na obale. Skladujte ich v sklenenej nádobe na chladnom, tmavom a suchom mieste. Ideálna je chladnička, pretože poskytuje nízku vlhkosť a stálu teplotu. Takto si zaistíte maximálne využitie semien a ušetríte peniaze na ďalšiu sezónu!

Pôvodný článok

Prečítajte si aj