Sobota 23. novembra, 2024
Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (vľavo) počas podpisu memoranda v Pekingu 2. novembra 2024. V pozadí tretí zľava slovenský premiér Robert Fico. (FOTO TASR - MPRV)
, »

Pozrite sa, ako dopadli Maďari. Opozícia kritizuje premiéra Fica za ekonomickú spoluprácu s Čínou

Opoziční politici kritizujú slovenskú vládu, ktorá dnes končí svoju päťdňovú návštěvu Číny, kde nadviazala strategické partnerstvo s komunistickým vedením krajiny a podpísala memorandá o posilnení ekonomickej spolupráce.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) by sa mal sústrediť na hodnotných partnerov a nehľadať riskantné investície z Číny, namietajú niektorí poslanci opozície.

Juraj Krúpa (SaS) obvinil včera Fica, že o účele cesty a predmete rokovaní neinformoval verejnosť ani poslancov Národnej rady, a že jeho rozhodnutia môžu Slovensko z dlhodobého hľadiska poškodiť.

Premiér by sa podľa neho mal radšej sústrediť na existujúcich partnerov v rámci EÚ a NATO, od ktorých je Slovensko závislé, a ktorí môžu domácej ekonomike prospieť ďaleko viac. Naopak Čínu označil za nestabilného partnera, pričom strategická spolupráca s ňou môže priniesť neblahé skúsenosti, ktoré s ňou už majú iné európske štáty.

„Napríklad Poľsko, ktoré trikrát takto zrušilo spoluprácu s Čínou, alebo to je napríklad Čierna Hora, ktorá si nechala postaviť diaľnicu a doteraz žiada EÚ o pomoc, aby jej pomohla splácať tie dlhy, ktoré sa jej nahromadili voči Číne,“ podotkol poslanec.

„A my máme presne tieto obavy, čiže nielen bezpečnostného, ale aj ekonomického charakteru, že takýmito rôznymi ťahmi a podpismi o akejsi strategickej spolupráci napríklad v infraštruktúre alebo infraštruktúrnych projektoch sa Slovensko zadlží ešte viac,“ upozornil Krúpa.

Fico sa v Pekingu stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a spolu s ďalšími predstaviteľmi vlády a zástupcami desiatok slovenských firiem podpísali 13 dokumentov o spolupráci. V rámci nej má napríklad vzniknúť pracovná skupina pre investície a hospodársku spoluprácu.

Varovanie z Česka

Riaditeľ českej Bezpečnostnej informačnej služby Michal Koudelka minulý mesiac v snemovni varoval, že Čína sa snaží navonok pôsobiť ako priateľ a atraktívny partner západných krajín, ale v skutočnosti sa usiluje o úpadok demokracií a svetový poriadok založený na úspechoch totalitných štátov.

Dôležitým prostriedkom, ako svoj cieľ dosiahnuť, je podľa šéfa českej tajnej služby udržiavanie a získavanie kontaktov vo svete a to predovšetkým prostredníctvom obchodných vzťahov a investícií, ale tiež cez spriaznených politikov. Čína podľa neho neváha používať obchodné vzťahy ako zbraň, preto je potrebné sa vyvarovať nepriamych obchodných závislostí na Číně, čo by mohol komunistický režim zneužiť.

Pozrite sa, ako dopadli maďarské firmy

Opozičný poslanec Jozef Hajko (KDH), ktorý je členom Výboru pre hospodárske záležitosti, včera na Facebooku uviedol, že „Slovensko nutne potrebuje hodnotné zahraničné investície“, pričom tie čínske so sebou prinášajú „mnohé riziká“.

Uvádza konkrétne príklady z Maďarska, na ktoré v septembri v liste Hospodárskemu výboru Národnej rady upozornil slovenský veľvyslanec v Maďarsku Pavol Hamžík. Podľa neho stavebné spoločnosti po znížení počtu investorov z EÚ a po príchode veľkých investorov z Číny a Južnej Kórey zaznamenali zmenu podmienok na trhu v neprospech domácich dodávateľských a subdodávateľských firiem.

„Maďarské firmy sa dostávajú do situácie, keď musia čeliť buď ťažkým zmluvným podmienkam, alebo si investori z Ázie vyberajú svoje vlastné spoločnosti, nielen ako realizátorov a dodávateľov, ale aj odborníkov pri realizácii svojich projektov,“ skonštatoval.

Ázijskí investori si podľa Hamžíka kladú veľmi prísne „až ťažko akceptovateľné zmluvné podmienky pre maďarských dodávateľov“. Kontraktori si napríklad nemôžu účtovať penále alebo úroky za oneskorenú splátku fakturovaného materiálu.

Čínské a juhokórejské firmy si podľa neho zo svojich krajín privádzajú v niektorých prípadoch nielen hlavných dodávateľov, ale aj subdodávateľov, pracovnú silu, dokonca aj suroviny.

„Maďarské firmy ako hlavní dodávatelia a subdodávatelia strácajú svoje pozície na domácom stavebnom trhu,“ poznamenáva v liste Hamžík.

Dovezení pracovníci sú schopní byť podľa veľvyslanca „trikrát efektívnejší ako maďarskí“, nežiadajú príplatky za nadčasy a „sú schopní pracovať denne aj 12 hodín, ak je to potrebné na dodržanie termínu“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj