Štvrtok 21. novembra, 2024
Zvieratá v službách tajných operácií (Pixabay/ miezekieze)

Pozor, ste sledovaný! Zvieratá v službách tajných operácií

Sú roztomilí, nenápadní a obratní, ale hlavne by ich nikto nepodozrieval zo špionáže. Americká tajná služba CIA sa otvorene podelila o príbehy niektorých chlpatých, operených alebo šupinatých zvieracích špiónov, ktorí sa v tajných službách v minulosti objavili alebo ich prácu nejakým spôsobom inšpirovali.

Zoznámte sa! Agent Holub

Píše sa rok 1917 a v Európe zúri prvá svetová vojna. Aby Nemecko zistilo strategickú polohu svojich nepriateľov, vysiela do nepriateľského územia poštové holuby vybavené malými kamerkami. „Kým vtáky lietali, fotoaparáty cvakali a zhotovovali obrázky,“ uvádza Spy múzeum.

Rovnaký nápad využila CIA počas studenej vojny. Holuby boli vysielaní s pripevnenými kamerami, aby zhromaždili dôležité informácie.

„Úrad pre výskum a vývoj CIA vytvoril kameru takú malú a ľahkú, že ju holub mohol nosiť. Kamera bola pripevnená k hrudi vtáka pomocou malého popruhu a vták bol vypustený nad tajnou oblasťou v cudzej krajine, o ktorej sme chceli vedieť viac. Fotoaparát zhotovoval snímky, zatiaľ čo vták letel späť domov k nám,“ uvádza CIA.

Prečo práve holub?

Od prvých dní tajných operácií boli holuby najlepšími priateľmi špiónov. Holuby sa vyznačovali rýchlosťou a schopnosťou vrátiť sa domov za každého počasia a vysoko nad nepriateľskými líniami zhotovovali drahocenné informácie.

„Počas oboch svetových vojen bolo rádiové spojenie často nespoľahlivé… ale vojaci sa mohli spoľahnúť na holubiu poštu! Zo stoviek tisíc poštových holubov vyslaných cez nepriateľskú paľbu ich 95 % dokončilo svoju misiu. Holuby pokračovali v statočnej službe po celom svete až do 50. rokov 20. storočia a získali viac čestných medailí ako ktorékoľvek iné zviera,“ uvádza Spy múzeum.

Výhodou používania holubov bol aj fakt, že sa často pohybujú v blízkosti ľudí a ľahko sa skryjú medzi ostatnými holubmi v kŕdli. Nikto by ich teda nepodozrieval zo špionážnej činnosti.

Rovnako tak zhotovované zábery z výšky niekoľkých desiatok metrov umožňovali oveľa podrobnejší pohľad na dianie v konkrétnej oblasti ako zábery z lietadiel.

Dodnes je určitá časť holubieho programu uschovaná v tajných dokumentoch.

Zoznámte sa! Sľubná agentka „Akustická mačička“

V šesťdesiatych rokoch CIA skúmala možnosť zapojiť do špionážnej činnosti vycvičené mačky vybavené mikrofónmi a vysielačmi. Mačka mala sledovať rozhovory medzi zahraničnými agentmi a sovietskymi dodávateľmi informácií, vedené na otvorenom priestranstve na lavičkách v parku, ktoré by iným spôsobom nebolo možné odpočúvať.

„Bola vybraná mačka, ktorej bol do jedného ucha implantovaný mikrofón, pod voľnú kožu bol vložený veľmi malý vysielač a do dlhej srsti bola vtkaná anténa,“ uvádza CIA.

Všetko fungovalo dobre, až na to, že mačka má jednoducho vlastný rozum a nie je ju možné ovládať. Mačka si počas testovania v teréne chodila, kam sa jej zachcelo, ale zásadne nie tam, kde ju agenti chceli mať.

Program bol ukončený v roku 1967 bez toho, aby sa „Akustická mačička“ kedy prevádzkovo použila. V mýtoch ale žije ďalej. Jedným je, že mačka bola počas implantácie týraná a vznikla tzv. „Frankenkočka“. CIA ale verejnosť uisťuje, že k ničomu takému počas testovania nedošlo a zariadenie jej bolo bezpečne chirurgicky odobraté.

Zoznámte sa! Agent Hvaldimir

Pokiaľ pôjdeme viac do súčasnosti, v roku 2019 vo vodách blízko nórskeho pobrežia údajne bola videná špionážna biela veľryba (bieluha). Objavili ju členovia organizácie zaoberajúce sa sledovaním veľkých veľrýb. Správu vtedy priniesla BBC.

Veľryba vraj mala na trupe pripevnený ruský postroj s držiakom na kameru GoPro a sponami s nápisom „Vybavenie Petrohradu“. Veľryba bola priateľská a miestni ju pomenovali Hvaldimir, podľa nórskeho výrazu pre veľrybu, hval, a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podľa BBC sa Rusko nikdy oficiálne nevyjadrilo k tvrdeniu, že bol Hvaldimir vycvičený ruskou armádou pre špionážnu činnosť. Avšak ruský plukovník v zálohe, plukovník Viktor Baranec, k celej veci podľa BBC povedal: „Keby sme toto zviera používali na špionáž, naozaj si myslíte, že by sme k nemu pripojili číslo mobilného telefónu so správou Zavolajte prosím na toto číslo?“

Tiež sa vás už zmocňuje pocit, že ste doma niekým neustále sledovaní, a keď sa otočíte, smejú sa na vás nevinné očká psov, mačiek alebo rybiek z akvária? Vedzte, že v tom nie ste sami. Dvaja chlpáči autorky tohto článku sa od nej nepohnú na krok. Najradšej vykonávajú špionáž v kuchyni, kde ju nespustia z očí a všetko dôkladne monitorujú.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj