Tieto potraviny pomáhajú častiam tela, na ktoré sa podobajú
Ľudia už od dávnych čias verili, že príroda svojou podobou napovie, akú liečivú silu majú rastliny. Moderné štúdie teraz ukazujú, že mnohé z potravín, ktoré sa vzhľadom podobajú na určité orgány, majú skutočne pozitívne účinky na príslušné časti tela.
Tisíce rokov ľudia hľadali v prírode lieky na zmiernenie utrpenia pri rôznych chorobách. Starovekí liečitelia sa mohli spoľahnúť na vzhľad rastliny, ktorý im napovedal, aké má liečivé vlastnosti. Niektoré rastlinné potraviny sa skutočne podobajú na časti tela, ktorým prospievajú.
Dioskorides vykonával lekársku prax v starovekom Ríme. Údajne v roku 65 po Kr. povedal: „Bylina Scorpius muricatus sa podobá chvostu škorpióna a je dobrá proti jeho uštipnutiu.“
V stredoveku bolo rozšírené presvedčenie, že veci, ktoré sa podobajú nejakému orgánu, môžu pomôcť aj pri jeho liečení. Mnohí verili, že božská prozreteľnosť zámerne vytvorila tieto znaky v listoch, kvetoch alebo koreňoch, aby liečili choroby ľudstva.
Myšlienka získavať poznatky o liečivej sile rastlín z ich vzhľadu bola rozšírená v mnohých kultúrach už od staroveku – od gréckej medicíny až po africké bylinkárstvo.
Nižšie uvádzame niekoľko príkladov najviac skúmaných potravín vyzerajúcich ako časti tela, ktorým prospievajú.
Dobre preskúmané potraviny a im zodpovedajúce časti tela
Vlašský orech: Mozog
Vlašské orechy nielenže vyzerajú ako náš ľudský mozog. Nedávna štúdia v časopise The Lancet počas šesťmesačného obdobia výskumu zistila, že konzumácia 30 gramov vlašských orechov denne zlepšila pozornosť a takzvanú fluidnú inteligenciu. Tá sa vzťahuje na schopnosť uvažovania a riešenia problémov u dospievajúcich.
Ďalší výskum publikovaný v časopise Nutrients potvrdil prínos vlašských orechov pre pamäť a poznávanie a naznačil, že orechy chránia pred oxidačným stresom a zápalom. Antioxidanty vo vlašských orechoch môžu zohrávať kľúčovú úlohu v prevencii kognitívnych porúch súvisiacich s vekom a znižovať riziko neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba.
Sladké zemiaky: Pankreas
Sladké zemiaky majú podobný tvar ako ľudský pankreas – orgán vylučujúci inzulín a tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a tráviť tuky.
Štúdie na zvieratách ukazujú, že živiny obsiahnuté v sladkých zemiakoch, ako sú draslík, betakarotén a vitamín B6, prirodzene pomáhajú regulovať hladinu glukózy a znižujú zaťaženie pankreasu.
Avokádo: Maternica
Tvar avokáda pripomína maternicu, pričom avokádový kvet potrebuje približne deväť mesiacov na to, aby úplne dozrel na plod. Výskum Kalifornskej univerzity v Los Angeles ukázal, že avokádo môže skutočne posilniť reprodukčný systém.
Avokádo je bohaté na mononenasýtené tuky a podporuje tvorbu hormónov. Tieto zdravé tuky sú stavebnými prvkami potrebnými na produkciu hormónov estrogénu, progesterónu a testosterónu. Sú tiež dobrým prírodným zdrojom folátov (kyseliny listovej) podporujúcich replikáciu DNA pre tehotenstvo a môžu znížiť riziko rakoviny krčka maternice.
Paradajka: Srdce
Paradajky po nakrájaní na plátky pripomínajú štyri komory srdca. Štúdia publikovaná v časopise Food Chemistry uvádza, že vďaka vysokému obsahu lykopénu majú významný prínos v prevencii kardiovaskulárnych ochorení.
Ak sa paradajky konzumujú spolu so zdravým tukom, ako je olivový olej alebo avokádo, podľa výskumu z roku 2021 sa môže množstvo lykopénu dodaného do tela výrazne zvýšiť, keďže lykopén je zlúčenina rozpustná v tukoch.
Zázvor: Žalúdok
Hoci zázvor môže mať rôzne tvary, vo všeobecnosti pripomína ľudský žalúdok. Tráviace orgány, najmä žalúdok a črevá, sú oblasti, kde má zázvor najpriaznivejšie účinky. Zázvor sa ako liek používa už tisíce rokov, najmä na zmiernenie nevoľnosti a zvracania.
Komplexná prehľadová štúdia v časopise Nutrients naznačila, že jeho účinky proti zvracaniu sa využívajú pri rannej nevoľnosti, nevoľnosti pri cestovaní, na zmiernenie vedľajších účinkov chemoterapie a na zníženie rizika vzniku rakoviny čriev. Za pozitívne vlastnosti zázvoru sú podľa najnovších teórií zodpovedné hlavné zložky gingerol, shogaol, zingiberén a zingerón.
Fazuľa: Oblička
Obličková fazuľa pravdepodobne dostala svoj názov podľa tvaru obličiek, čo poukazuje aj na to, ktorým orgánom prospieva. Táto fazuľa je bohatým zdrojom vlákniny a pomáha znižovať hladinu cholesterolu.
V štúdii uverejnenej v časopise Lipids mali potkany, ktoré sa štyri týždne kŕmili fazuľou, výrazne vyššiu hladinu enzýmu znižujúceho cholesterol nazývaného cholesterol-7-alfa-hydroxyláza ako potkany kŕmené celulózovou stravou. Ďalšie výskumy z roku 2024 pripisujú výhody fazule silným antioxidantom, ako sú glutatión, superoxid dismutáza, kataláza, glutatión peroxidáza a glutatión S-transferáza. Tie pomáhajú zlepšovať funkciu pečene a obličiek.
Olivy: Vaječníky
Ženský reprodukčný systém je presne to, čo olivy a olivový olej podporujú. Staršia talianska štúdia zistila, že ženy, ktorých strava obsahovala veľa olivového oleja, mali o 32 % nižšie riziko rakoviny vaječníkov. Dôvody tohto fenoménu sú zatiaľ nejasné, avšak zdravé tuky v oleji by mohli pomáhať pri potláčaní génov s predispozíciou na rakovinu.
Okrem toho sa v rozsiahlej štúdii uverejnenej v časopise Nutrients zistilo, že olivový olej má aj iné prínosy pre zdravie žien, najmä v prevencii rakoviny prsníka a postmenopauzálnej osteoporózy.
Mrkva: Oči
Nakrájaná mrkva vyzerá ako ľudská dúhovka a zrenička. Práve tieto časti tela podporuje mrkva.
Karotenoidy luteín a zeaxantín slúžia ako antioxidanty a protizápalové látky, ktoré podľa komplexnej štúdie z roku 2021 chránia oči pred stratou zraku z oxidačného stresu. Antioxidanty pomáhajú znižovať zápal vo všetkých častiach tela s drobnými, spletitými cievami (vrátane očí), takže môžu znížiť akékoľvek oxidačné poškodenie, ktoré môže potenciálne vzniknúť.
Mrkva je tiež bohatá na betakarotén. Telo ho premieňa na vitamín A a je o ňom známe, že pomáha udržiavať kvalitu zraku. Betakarotén pomáha predchádzať rôznym očným problémom vrátane slepoty, vekom podmienenej makulárnej degenerácie a progresívnych očných ochorení, ktoré môžu viesť k nočnej slepote.
Ženšen: Nervy
Ženšen je bylina pripomínajúca a podporujúca centrálny nervový systém vďaka rôznym priaznivým účinkom na mozog.
Ginsenozidy a ďalšie aktívne zložky ženšenu majú podľa štúdie z roku 2021 neuroprotektívne vlastnosti, čo znamená, že pôsobia priaznivo na kognitívne schopnosti človeka. Zvyšujú pamäť, podporujú rast mozgových buniek a zabezpečujú dlhší život neurónov.
Zeler: Kosti
Zeler je obľúbená zelenina a vzhľadom je podobný ľudským kostiam.
Viaceré štúdie uverejnené v časopise Journal of Functional Foods zistili, že zeler obsahuje apigenín a luteolín – dva druhy flavonoidov s antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Tie môžu brzdiť rozpad kostných buniek a chrániť pred úbytkom kostnej hmoty, čím sa predchádza osteoporóze. Ďlašia štúdia zistila, že apigenín môže podporovať regeneráciu kostí.
Ak budete dbať na tvar, farbu a rozmanitosť potravín, ktoré konzumujete, môžete lepšie uspokojiť nutričné (výživové) potreby svojho tela.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK