„Postantibiotická éra“ nás núti hľadať alternatívy
Odolnosť baktérií voči antibiotikám predstavuje významnú hrozbu pre zdravie ľudí i zvierat a považuje sa za vznikajúci globálny problém. Kontrola a prevencia rezistencie je jednou z priorít projektu One Health – Jedno zdravie, ktorý zjednocuje prístup rovnováhy a optimalizácie zdravia ľudí, zvierat a životného prostredia. Okrem rezistencie napomáha baktériám prežiť aj schopnosť mikroorganizmu prenikať do tela a vyvolať chorobu (schopnosť virulencie).
Mikroorganizmy prenikajúce do tela môžu tvoriť bakteriálny biofilm, ktorý ich chráni pred imunitným systémom hostiteľa. „V dôsledku mnohobunkovej štruktúry je bakteriálny biofilm bežne spájaný s vyššou rezistenciou na antibiotiká a liečba je tak menej efektívna, čo vedie k snahe nájsť alternatívne možnosti terapie. Nami riešené projekty sa zameriavajú nielen na detekciu antibiotickej rezistencie vo veterinárnej medicíne či záchyt kmeňov schopných tvoriť biofilm, ale aj na progresívne ekologické, udržateľné stratégie na ničenie bakteriálnych biofilmov tvorených rezistentnými baktériami,“ uvádza kolektív autorov z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat Centra biovied SAV, v. v. i.
Doteraz zistené výsledky poukazujú na výskyt znepokojujúcej rezistencie na antibiotiká u animálnych baktérií tvoriacich biofilm. Zároveň však odhaľujú aj schopnosť napríklad zinku v rôznych formách vykazovať antibakteriálny a antibiofilmový potenciál, dokonca aj voči multirezistentným baktériám. Tieto zistenia prinášajú do budúcna nádej efektívnejšie čeliť odolnosti baktérií.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK