Piatok 1. novembra, 2024
Za mikrofónom poslanec Dušan Muňko (Smer-SD) počas tlačovej konferencie, na ktorej ohlásili jeho prestup do poslaneckého klubu SNS, 23. októbra 2024. (Screenshot: FB / SMER-SSD)

Poslanec Smeru Muňko zachránil klub SNS. Málovídanej situácii však podľa opozície mohlo predchádzať porušenie zákona o SIS

Poslaneckému klubu SNS hrozil zánik potom, čo odchod z klubu oznámili traja poslanci okolo Rudolfa Huliaka. V reakcii na to zasiahla strana Smer-SD. Premiér Fico poslal národniarom na hosťovanie” 80-ročného poslanca Dušana Muňka, čím klub SNS zachránil pred zrušením. Pri prestupe sa však mohli dopustiť zásadnej chyby. Opozícia hovorí o porušení zákona poslanca Muňka na zasadnutí výboru na kontrolu SIS. Bývalý poradca premiéra Chmelár vníma krok koalície ako spochybňovanie základov parlamentarizmu.

Odchod Huliakovcov

Rudolf Huliak a ďalší dvaja poslanci (členovia mimoparlamentnej strany Národná koalícia) odišli z koaličného klubu SNS. Podľa Huliaka sa pre tento krok rozhodli potom, čo začali byť ignorovaní a postupne odpájaní od činností v rámci klubu. Predtým mal Huliak výmenu názorov s predsedom SNS a žiadal o zmenu názvu poslaneckého klubu SNS. Predstava bola, že klub sa premenuje na Slovenská národná strana – Národná koalícia / Nezávislí kandidáti. 

Napriek odchodu z SNS poslanci plánujú aj naďalej dodržiavať koaličnú zmluvu a podporovať vládny kabinet Roberta Fica (Smer-SD). Dokonca sú dohodnutí podporť kandidáta Hlasu-SD na post predsedu parlamentu, čo avizovali ešte pred vystúpením z klubu SNS. 

Odchod troch poslancov z klubu SNS mal znamenať jeho zánik. Aby klub existoval, počet jeho členov v parlamente je v zmysle Rokovacieho poriadku NR SR stanovený na minimálne osem poslancov. Ak počet klesne pod túto hranicu, klub zaniká. Aby sa tomuto predišlo, najsilnejšia strana Smer-SD poslala národniarom svojho poslanca „na hosťovanie”. Dušan Muňko sa stal poslancom klubu SNS, ktorý tak môže pokračovať ďalej.

Muňko mal do klubu vstúpiť deň pred odchodom Huliakovcov

Predseda klubu Smer-SD Ján Richter informoval, že oficiálne Muňko vstúpil do klubu SNS ešte v utorok (22. 10.), pričom trojica poslancov okolo Huliaka vystúpila z klubu až v stredu. Richter uviedol, že „prestup“ Muňka mali v koalícii odkomunikovaný a vďaka nemu nebolo nutné kreovať klub SNS nanovo. Podľa jeho slov je prítomnosť troch klubov v parlamente kľúčová. „Nie sú na to žiadne pragmatické, ani programové dôvody, ide o čisto formálno-právne dôvody,“ vysvetľoval Richter a dodal, že Muňko ostáva naďalej aj členom strany Smer-SD. Pre takýto postup sa podľa slov Richtera poslanec rozhodol sám.

Národniari privítali rozhodnutie poslanca Muňka vstúpiť do ich poslaneckého klubu. „Oceňujem prístup poslaneckého klubu Smer k SNS. Neskutočne si vážime spoluprácu so Smerom a dnes aj s novým kolegom Muňkom, ktorý je skúseným človekom v oblasti podnikania, aj skúseným poslancom,“ povedal predseda SNS Andrej Danko na tlačovej konferencii v deň odchodu Huliakovcov.

Podľa jeho slov je koalícia aj naďalej stabilná. „Problémom Slovenska nie je to, či sa poslanecký klub zachová alebo nie. Problémom Slovenska by bolo, ak by koalícia nemala viac ako 76 poslancov a tých máme stále,“ zhrnul.

Tretia koaličná strana Hlas-SD sa rozhodla nekomentovať interné nastavenia národniarov. Považuje to za ich vnútornú záležitosť. „Samozrejme, neteší ma táto fragmentácia, ale beriem to tak, že stále je tu 79 poslancov, ktorí podporujú vládny program,“ komentoval situáciu vicepremiér, minister vnútra a predseda strany Matúš Šutaj Eštok. 

Podľa Chmelára sa spochybňujú základy parlamentarizmu 

Na vzniknutú situáciu ostro zareagoval nedávno prepustený poradca premiéra Eduard Chmelár. V príspevku na sociálnej sieti skonštatoval, že tento krok spochybňuje samotné základy parlamentarizmu a v očiach verejnosti oslabuje dôveru v NR SR.

„Márne lovím v pamäti, ale nepamätám sa z dejín parlamentarizmu na takú kurióznu situáciu, aby jeden poslanec na pokyn vedenia vlastnej strany vstúpil do poslaneckého klubu inej strany, aby ho udržal. Chápem krízovú situáciu v poslaneckom klube SNS, ale to predsa nie je dôvod, aby ich problémy riešila iná strana takouto fraškou,“ napísal.

Poznamenal, že situácia je dôkazom stierania rozdielov medzi Smerom a SNS. Podľa neho by takáto výmena medzi štandardnou sociálnodemokratickou a konzervatívnou stranou nemohla nikdy nastať. Podotkol, že je čoraz viac presvedčený, že mandát poslanca by sa v pomernom volebnom systéme mal viazať na konkrétnu stranu.

Politológ: Muňko bude Ficov semafor

Politológ Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík označil riešenie situácie za výhodné pre obe strany Smer-SD a SNS. Uviedol, že premiér Fico pomohol koaličnému partnerovi Dankovi, ale zároveň aj sebe samému. Podľa jeho slov, z čisto pragmatického parlamento-procedurálneho z hľadiska je pre koalíciu výhodné mať tri poslanecké kluby.

„Dušan Muňko bude práve tým semaforom, cez ktorý bude Robert Fico ovládať poslanecký klub SNS,“ zhodnotil politológ. Myslí si, že prostredníctvom Muňka bude predseda vlády naznačovať, čo je pre neho už cez čiaru, s čím nesúhlasí. Pokiaľ by chcel Danko trvať na svojom, tak sa Muňko môže rýchlo vrátiť do poslaneckého klubu Smer, čím sa Dankov klub rozpadne, skonštatoval politológ. Potom by predseda SNS stratil podľa Štefančíka aj teoretickú možnosť byť predsedom NR SR, alebo by prišiel o iné výhody.

Koalícia podľa Kolíkovej „obabrala“ pravidlá

Najsilnejšie opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) si počínanie vládneho kabinetu vykladá ako zúfalú snahu premiéra Fica udržať po roku vlády koaličný „zlepenec” nažive. „Pre tých, čo neviete, 80-ročný poslanec Muňko je zakladajúci člen Smeru, o ktorom sa veľa písalo kvôli lacnému bytu pre Fica, ale aj pre kauzu „papagáje“ či spoluprácu s ŠtB. Asi v sebe na záver kariéry objavil národniara,“ skonštatoval predseda PS Michal Šimečka.

Podľa bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) už vláda ani nemá snahu tváriť sa, že rešpektuje zákon. Uviedla, že svojím činom koalícia „obabrala pravidlá“. „Prestáva tu byť akýkoľvek rešpekt k zákonom, akýkoľvek rešpekt k rozhodnutiam súdov, akýkoľvek rešpekt naozaj k tomu, že predsa poslanec patrí do toho poslaneckého klubu, ktorého je členom strany. To teraz podľa tejto logiky strana Smer sa rozhodne, že si urobí tri kluby,“ skonštatovala.

Kolíková uviedla, že krok koalície je odkaz verejnosti, že ľudia nemusia dodržiavať zákony a môžu si robiť, čo chcú. „Proste vždy nájdete nejakú cestu, ako tie pravidlá obabrať a tu nemá zmysel čestne žiť. Je to veľmi, veľmi zlý odkaz,“ skonštatovala. Exministerka naviac považuje aktuálnu situáciu za dôkaz, že koalícia sa otriasa a premiér sa tvári, že to nie je problém.

Porušil Muňko zákon?

V tom istom čase, keď mal poslanec Muňko prestúpiť do SNS, zasadal ešte ráno osobitný kontrolný výbor pre kontrolu SIS. Na tomto výbore bol Muňko prítomný ešte ako člen Smeru. Potom z výboru išiel na tlačovú besedu, kde sa ohlasovalo, že už od prechádzajúceho dňa nie je členom klubu Smer.

Muňko podľa poslankyne PS Zuzany Števulovej porušil zákon, keď sa zúčastnil rokovania výboru na kontrolu SIS, lebo už v tom čase členom výboru nebol. Ak poslanec vystúpi z poslaneckého klubu, členstvo v kontrolnom výbore o SIS mu tým zaniká. 

„To znamená, že sa pán Muňko zúčastnil v stredu ráno mimoriadneho zasadnutia výboru SIS, kde sme preberali, či si pán premiér objednal správu o atentáte v SIS alebo nie, a nemal na ňom byť,“ priblížila Števulová. 

K porušeniu pravidiel došlo aj podľa exministerky Kolíkovej a Muňko zasadal v rozpore so zákonom. Poslanec stratil členstvo v kontrolnom výbore už predchádzajúcim dňom a niekto by za toto porušenie zákona jednoznačne mal niesť zodpovednosť, myslí si. „Mala by byť vyvodená politická zodpovednosť členom politickej strany Smer,“ skonštatovala.

Prečítajte si aj