Sobota 21. septembra, 2024
Na snímke podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka. (Foto: Michal Šimečka • Progresívne Slovensko)

Poslanci Smeru a SNS podali návrh na odvolávanie M. Šimečku

Poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD a SNS podali vo štvrtok návrh na odvolanie šéfa PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu NR SR. Mimoriadna schôdza k odvolávaniu by sa mala konať do siedmich dní od podania návrhu. Inicioval ho premiér Robert Fico (Smer-SD). Vyčíta Šimečkovi prepojenie nadácií, ktoré získali peniaze od štátu, na jeho rodinných príslušníkov, ako sú strýko, mama či partnerka.

„V prvom rade ide o prijímanie štátnych dotácií blízkymi osobami Michala Šimečku, ktoré sú priamo v príbuzenskom pomere cez dve občianske združenia v období 2020 až 2024, keď mal podľa nás priamy vplyv na poskytovanie dotácií týmto subjektom,“ povedal na tlačovej konferencii podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD), ktorý návrh podal spolu s Rudolfom Huliakom (SNS). Gašpar hovoril aj o podozreniach z nezákonného postupu pri ovplyvňovaní procesu prideľovania štátnych dotácií a odvoláva sa na audit, ktorý prezentovalo ministerstvo spravodlivosti.

Šéf PS tiež podľa návrhu zneužíva protesty proti ministrom, ktorí vedú rezorty kultúry či spravodlivosti, čo sú rezorty, v ktorých Šimečkova rodina podľa koalície „stráca finančné zázemie“. Ďalším dôvodom na odvolanie Šimečku je podľa Gašpara to, že jeho otec je spoluakcionár média, ktoré označil za „protivládne“ a je podľa neho politicky aktívne v prospech PS. Vidí v tom narušenie základnej politickej súťaže. Gašpar tiež kritizuje verejné vystupovanie šéfa PS. Jeho rétorika a vedenie opozičnej politiky sú podľa Gašpara „naďalej konfrontačné do takej miery, že môže eskalovať napätie v spoločnosti“.

Huliak verí, že poslanci Hlasu-SD za odvolanie Šimečku zahlasujú, hoci nepridali svoje podpisy pod návrh. Predstavitelia Hlasu-SD opakovane hovoria, že Šimečka by mal z postu odstúpiť sám.

Šimečka tvrdí, že premiér útokmi na neho a jeho rodinu odvádza pozornosť od skutočných problémov Slovenska. Upozorňuje, že všetky nadácie a občianske združenia, ktoré Fico a koalícia spomínajú, čerpali dotácie dávno predtým, ako vstúpil do politiky. Šimečka doplnil, že PS nikdy nevládlo, a teda nikdy nemalo dosah na prerozdeľovanie dotácií.

M. Šimečka vníma návrh na jeho odvolanie ako pomstu za dobrú opozičnú prácu

Líder opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka vníma návrh na jeho odvolanie z funkcie podpredsedu Národnej rady (NR) SR ako pomstu za dobrú opozičnú prácu. Uviedol to v reakcii na podanie návrhu poslancami za Smer-SD a SNS. Ich kritiku voči svojej osobe a čerpaniu dotácií organizáciami prepojenými na jeho blízkych odmietol. Tvrdí, že na jeho odvolanie tlačí premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Začalo sa to útokom na nadáciu, ktorá je pomenovaná po mojom starom otcovi, s ktorou ja, pochopiteľne, nemám nič spoločné. Teraz to pokračuje útokmi na môjho otca, mamu, partnerku, pričom ide o organizácie, ktoré získavali granty celé roky dávno pred tým, než ja som bol v politike, a všetko je verejné a transparentné,“ poznamenal na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Líder PS zároveň tvrdí, že autorom dokumentu na jeho odvolanie je šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar. Apeluje preto na jeho koniec vo funkcii. „Ide o útok na deľbu moci v štáte a na samotné princípy demokracie,“ povedal. Žiada takisto vysvetlenie od poslancov Smeru-SD a SNS. „Ako môžeme dôverovať SIS, že dokáže plniť svoju funkciu, keď jej šéf po sebe nedokáže ani len ‚zamiesť stopy‘?“ spýtal sa.

Koalícia chce podľa slov Šimečku odviesť jeho odvolávaním pozornosť od viacerých aktuálnych tém a problémov. Deklaroval, že v opozičnej práci budú pokračovať. „Mňa to vôbec neodradí a ani to nezmenší naše odhodlanie vymeniť vládu Roberta Fica v najbližších voľbách. Budeme to robiť naďalej dôrazne, dôsledne, všetkými nástrojmi, ktoré nám Ústava SR dáva k dispozícii. Budeme poukazovať na to, že Robert Fico nevládne pre ľudí, ale iba pre vlastnú pomstu,“ podotkol.

Šéf SIS odmieta, že by písal návrh na odvolanie Šimečku z postu podpredsedu Národnej rady

Prečítajte si aj