Štvrtok 12. decembra, 2024
Na snímke plénum počas hlasovania na 23. schôdzi NRSR v Bratislave 11. decembra 2024. (FOTO TASR - Jaroslav Novák)

Poslanci schválili povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť za mimoriadnej situácie

Za mimoriadnu udalosť sa bude považovať aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Vyplýva to z návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú plénum Národnej rady (NR) SR v stredu schválilo. Za hlasovalo 74, proti 70 poslancov a dvaja nehlasovali.

„Kritickou nedostupnosťou ústavnej starostlivosti sa rozumie taká situácia, keď poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť adekvátnej zdravotnej starostlivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. Mimoriadnu situáciu vyvolanú s danou mimoriadnou udalosťou možno vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o ďalších 60 dní,“ ozrejmil rezort zdravotníctva, ktorý za úpravou stojí.

Návrh zároveň zavádza nové skutkové podstaty trestného činu porušovania povinností za mimoriadnej situácie a trestného činu vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie. Prináša tiež možnosť územne limitovať vyhlásenie mimoriadnej situácie.

Rezort úpravu odôvodnil snahou o zabezpečenie ochrany verejného zdravia osôb na území SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb. „Štát nateraz nedisponuje dostatočne širokými a vhodnými možnosťami smerujúcimi k dosiahnutiu týchto cieľov, keďže neexistuje iný, rovnako účinný prostriedok, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd a zároveň viedol k dosiahnutiu všetkých legitímnych cieľov,“ argumentovalo ministerstvo.

Legislatíva má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

Poslanci tiež schválili pozmeňujúce návrhy zo spoločnej správy výborov. Má ísť o plnenie bodov memoranda uzavretého medzi lekárskymi odborármi a vládou. Ide napríklad o doplnenie člena Riadiaceho výboru pre úhradové mechanizmy a reguláciu cien na návrh Lekárskeho odborového združenia.

LOZ apeluje na prezidenta, aby zvážil podpis návrhu k zdravotnej starostlivosti

Lekárske odborové združenie (LOZ) apeluje na prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby zvážil podpis návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú v stredu schválilo plénum NR SR. Uviedol to člen LOZ Dalibor Fedák. Schválenie návrhu ho neprekvapuje, tvrdí, že ide o rovnaký postup vlády ako pri predošlých výpovediach lekárov. Postoj LOZ sa podľa neho nemení.

„Chcel by som poprosiť taký apel na prezidenta, aby zvážil podpísanie toho zákona, aby nepodpísal tento zákon, lebo je vyslovene diskriminačný voči lekárom a dosť urážajúci,“ skonštatoval Fedák.

Vláda podľa neho nemôže očakávať, že postoj lekárov sa týmto zmení. „My sme tie výpovede podávali hlavne kvôli tomu, že vláda prestala dodržiavať memorandum, prestala dodržiavať dohody, ktoré s nami uzavrela, takže naozaj nemôžeme očakávať, že toto nejako zmení náš postoj. Ba priam ešte opačne,“ ozrejmil.

Poznamenal, že LOZ nie je prekvapené, že parlament návrh zákona schválil. „Dalo sa čakať, že ten výsledok bude taký, aký bude, lebo idú presne podľa tej istej šablóny, ako si išli v roku 2011 a v roku 2022. Nič sa nezmenilo,“ povedal.

Opozícia kritizuje schválenie návrhu k dostupnosti zdravotnej starostlivosti

Opozícia kritizuje schválenie legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti v NR SR. Hovorí o kriminalizovaní zdravotníkov a vyhrážaní sa im. Vyplýva to z ich vyjadrení pre novinárov.

Poslanec Oskar Dvořák (PS) označil prijatie návrhu za neakceptovateľný signál voči zdravotníkom aj Slovákom. Prispeje to podľa neho k destabilizácii napätej situácie v zdravotníctve. „Stále je priestor na zodpovedné riešenia, keďže do konca roka zostávajú takmer tri týždne,“ poznamenal. Vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby začal hľadať v spolupráci s odborármi riešenia situácie spojenej s výpoveďami lekárov.

Predsedu vlády skritizoval v tejto súvislosti aj líder hnutia Slovensko a poslanec Igor Matovič. Tvrdí, že pre Fica nie je zdravotníctvo prioritou. Myslí si, že na schválenie legislatívy doplatia slovenskí pacienti.

Poslanec Peter Stachura (KDH) si myslí, že návrh kriminalizuje zdravotníkov. Veril, že legislatívu zákonodarcovia neschvália. „Zostáva nám len veriť, že sa dohodnú. Do konca roka už neostáva veľa času,“ dodal.

Opozičná SaS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby nepodpísal legislatívu súvisiacu s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú v stredu (11. 12.) schválilo plénum Národnej rady (NR) SR, a využil právo veta. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Vyzývame prezidenta Petra Pellegriniho, aby nepodpísal rukojemnícky zákon, ktorý posiela lekárov na rok do basy. Prezident musí vyslať jasný signál, že Slovensko bude krajinou, kde sa problémy riešia systémovo, a nie kriminalizáciou zdravotníckeho personálu. Ak prezident Peter Pellegrini tento návrh podpíše, stane sa spoluzodpovedným za prehlbujúci sa marazmus slovenského zdravotníctva, kde lekár namiesto vďaky za záchranu ľudského života dostane rok väzenia,“ vyhlásil predseda strany Branislav Gröhling.

Strana opakovane upozornila, že návrh zákona nič nerieši. Poslanec NR SR za SaS Tomáš Szalay podotkol, že len prehĺbi frustráciu v zdravotníctve a môže viesť k ďalšiemu odlevu lekárov. „Tento zákon nie je len neefektívny, ale aj nebezpečný. Lekárom, ktorí zachraňujú životy, hrozí ročná basa. To je neprípustné. V druhom čítaní sme navrhovali vrátenie zákona na dopracovanie, ale koalícia naše pripomienky ignorovala,“ povedal Szalay.

SLK mrzí schválenie zákona k zdravotníctvu, napriek tomu verí v dohodu MZ a LOZ

Slovenskú lekársku komoru (SLK) mrzí, že poslanci NR SR v stredu schválili zákon súvisiaci s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Komora napriek tomu verí v pokračovanie diskusie medzi lekárskymi odborármi a rezortom zdravotníctva, aby legislatíva nemusela byť použitá.

„Napriek tomu, že zákon je schválený, veríme v pokračovanie rokovaní medzi Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR a Lekárskym odborovým združením (LOZ) a v uzavretie dohody, ktorá by vyriešila napätú situáciu v zdravotníctve. Tým by neprišlo k uplatneniu prijatého zákona v praxi – dúfame, že nielen teraz, ale ani v budúcnosti,“ uviedla komora. Zároveň opätovne ponúkla pomocnú ruku pri rokovaniach.

Prečítajte si aj