Poľský premiér varuje, že európsky Green Deal by mohol položiť demokratické vlády
Donald Tusk kritizoval vlajkovú loď Európskej únie – zákon o nulovej čistej spotrebe a povedal: „Ak ako Európa zbankrotujeme, kto bude chrániť životné prostredie namiesto nás?
Poľský premiér Donald Tusk vyzval na revíziu európskej Zelenej dohody a varoval, že vysoké ceny energie by mohli zvrhnúť demokratické vlády. V prejave 22. januára v Štrasburgu Tusk uviedol, že niektoré nariadenia EÚ viedli k situácii, v ktorej „sú ceny energií príliš vysoké“.
Poľsko v súčasnosti predsedá Rade Európskej únie. Veterán a líder stredopravých strán Tusk povedal poslancom Európskeho parlamentu, že vysoké ceny energií „môžu priniesť pád mnohých demokratických vlád“.
Vedúci predstavitelia EÚ uprednostňujú prístup k energetike zameraný na obnoviteľné zdroje energie spolu s cieľmi EÚ dosiahnuť do roku 2050 „klimatickú neutralitu“, čo je kľúčovou súčasťou Európskej zelenej dohody predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.
„Je neprijateľné, aby naša európska energia bola najdrahšia. Ak nemôže byť najlacnejšia, mala by byť aspoň viac-menej na rovnakej úrovni ako v iných krajinách,“ povedal Tusk.
„Všetci chceme konkurovať Spojeným štátom alebo Číne, ale naše ceny energie sú trikrát vyššie… Nechceme byť naivní, pretože ak skrachujeme ako Európa, kto bude chrániť životné prostredie namiesto nás?“
ETS 2 a príspevky do NATO
Tusk spomenul ETS 2, systém EÚ na obchodovanie s emisiami oxidu uhličitého, ktorý sa má začať v roku 2027. Cieľom programu, ktorý je zameraný na zníženie emisií CO2 zo spaľovania palív v budovách, cestnej doprave a iných odvetviach, je, aby dodávatelia palív boli zodpovední za sledovanie a vykazovanie emisií.
„Môžete mi veriť. Politický vplyv je strašne predvídateľný. Bude to mať veľmi zlý, katastrofálny politický dopad, ak budú ceny energií naďalej rásť,“ povedal o programe. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu je uhlie stále jedným z najrozšírenejších palív na výrobu energie v Poľsku, pretože je dostupné a má nízke náklady.
Krajina tvrdí, že do roku 2040 sa z národného energetického systému vyradí veľké množstvo kapacít spaľujúcich uhlie, čím sa jeho využívanie môže dovtedy úplne vylúčiť.
Poľský premiér tiež uviedol, že Európa by mala skôr privítať výzvu prezidenta Donalda Trumpa, aby členovia NATO zvýšili svoje vojenské výdavky. V súvislosti s otázkou „vnútornej bezpečnosti“ varoval EÚ „pred naivným prístupom k hrozbe nelegálnej migrácie“.
Stále na vrchole globálnej agendy
Pred EÚ stojí výzva dekarbonizácie a zároveň zabezpečenia dostatočne lacnej energie, ktorá umožní priemyslu zostať konkurencieschopným.
V správe o konkurencieschopnosti EÚ zo septembra 2024, ktorú si vyžiadala Európska komisia, Mario Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky a taliansky premiér, varoval, že keďže EÚ zápasí so zvýšenými cenami energií po strate prístupu k lacnému ruskému plynu, musí konať, inak bude znášať „pomalú agóniu“.
Na tohtoročnom Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose von der Leyenová 21. januára v osobitnom prejave zopakovala záväzok dekarbonizácie.
„Zmena klímy je stále na vrchole globálnej agendy. Od dekarbonizácie k riešeniam založeným na prírode. Od budovania obehového hospodárstva po rozvoj prírodných zdrojov,“ povedala.
Zároveň uviedla, že Európa sa zaviazala dodržiavať právne záväznú medzinárodnú zmluvu o opatreniach v oblasti klímy. „Parížska dohoda je naďalej najlepšou nádejou celého ľudstva. Európa preto zostane pri svojom kurze a bude naďalej spolupracovať so všetkými národmi, ktoré chcú chrániť prírodu a zastaviť globálne otepľovanie,“ povedala von der Leyenová.
Európska komisia na žiadosť o komentár do času zverejnenia nereagovala.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK