Politické strany reagujú na zásahy NAKA. Prečítajte si ich stanoviská
Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo svojej akcii s názvom Rozuzlenie včera obvinila niekoľkých jednotlivcov. Medzi obvinenými sa nachádzajú súčasný a bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) a súčasný riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Prinášame súhrn reakcií parlamentných aj neparlamentných strán.
Sme rodina
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) informoval, že zvolal mimoriadnu schôdzu parlamentu na pondelok (21. 8.) o 11.00 h. Zdôraznil, že ide o pokus istej skupiny v bezpečnostných silách zneužiť svoje postavenie na zasahovanie proti tým, ktorí im stáli v ceste, čo je podľa neho vážny problém. „Toto sa tu ešte nikdy nestalo. Je ohrozená justícia ako taká. Čo si o tom ľudia môžu myslieť šesť týždňov pred voľbami?“ pýta sa Kollár.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský zároveň potvrdil, že jeho brat a bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý je v kauze obvinený, sa nachádza služobne v zahraničí a v čo najkratšom čase sa vráti. Deklaroval, že chce byť plne súčinný a nie je si vedomý žiadneho protiprávneho konania z jeho strany.
Demokrati
Bývalý premiér a líder strany Demokrati (DE) Eduard Heger zdôraznil, že vykonávanie spravodlivosti nie je žiadny prevrat.
Poslanec Juraj Šeliga bol vo vyjadrení na FB razantnejší: „To, čo robí Robert Fico, je mimoriadne nebezpečné. Straší ľudí, zastrašuje vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov a pritom oni si majú robiť iba svoju robotu. Je tu policajt, nad ním je prokurátor, nad ním je sudca a nikto sa im do toho nemá starať. A už vonkoncom nie Fico, ktorý tvrdí, že keď vyšetrujú podozrivé konania, ktoré môžu súvisieť aj s ním, tak ide o štátny prevrat.”
SaS
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze v súvislosti s operáciou Rozuzlenie za pokus politizovať prácu OČTK (orgánov činných v trestnom konaní). „Parlament v tejto situácii nezmôže nič a aj keby sme sa zišli, tak neviem, aký by bol záver schôdze,“ poznamenal poslanec za SaS Juraj Krúpa.
Podporil však zvolanie Bezpečnostnej rady vlády a prácu polície.
Od policajného prezidenta Štefana Hamrana však očakáva faktografické tlačové konferencie bez prímesi emócií a politického podtónu. „To potom vytvára príležitosť a priestor na zneužívanie a vytváranie dojmu perzekúcie pred voľbami,“ skonštatoval poslanec.
Smer-SD
Opozičná strana Smer-SD hovorí o pokuse o policajný prevrat s cieľom potláčať opozíciu. „Podali sme návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR na ktorej, okrem iného, žiadame odvolanie prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby poslancom NR SR vysvetlila, aké opatrenie prijala na zabezpečenie riadneho chodu ústavných orgánov,“ priblížil Robert Fico.
Hlas
Strana Hlas-SD vníma zatýkanie najvyšších predstaviteľov bezpečnostných síl ako neprimeraný zásah do slobôd voličov len šesť týždňov pred parlamentnými voľbami. Považuje za dôležité, aby štát zabezpečil transparentnú civilnú kontrolu nad ozbrojenými zložkami.
„Namiesto skutočného vysvetlenia tohto závažného počinu, ktorý si dovolila spraviť polícia voči ostatným bezpečnostným zložkám štátu, (Hamran) nevysvetlil nič. Nedal nám žiadnu odpoveď na otázku, prečo sa polícia rozhodla zasiahnuť voči všetkým, ktorí jej spôsoby spochybňujú, a prečo tak urobila šesť týždňov pred voľbami,“ zdôraznil Pellegrini.
„Atak jednej bezpečnostnej zložky na najvyšších predstaviteľov ďalších bezpečnostných zložiek štátu šesť týždňov pred parlamentnými voľbami je neprípustnou snahou ovplyvniť atmosféru pred voľbami aj samotný výsledok volieb,“ spresnil Pellegrini.
ĽSNS a Republika
Poslanci z ĽSNS podporia mimoriadnu schôdzu parlamentu. Potvrdil to poslanec Martin Beluský. Nezaradení poslanci z mimoparlamentného hnutia Republika chcú, aby predstavitelia silových zložiek situáciu na schôdzi vysvetlili. „To, čo sa na Slovensku rozpútalo pár týždňov pred voľbami, je šialené. Časť polície a médií rozpútali besnú snahu zničiť silnejúcu opozíciu za každú cenu,“ tvrdí hnutie.
Progresívne Slovensko
Progresívne Slovensko vyjadrilo názor, že neexistujú dôkazy podporujúce paranoidné konšpiračné teórie predsedu strany Smer-SD, Roberta Fica, o údajnom pláne proti opozícii. „Nebudeme sa podieľať na šírení Ficových paranoidných konšpirácií,“ uviedlo hnutie. Predseda PS Michal Šimečka považuje situáciu za vážnu. „Sú obvinení súčasný aj minulý riaditeľ tajnej služby, ako aj šéf Národného bezpečnostného úradu. Je to dôležitý posun vo vyšetrovaní, ktoré prebieha dlhodobo. Ak toto označuje Robert Fico za útok na opozíciu, odzrkadľuje to jeho mentálny svet,“ skonštatoval.
Za ľudí
Strana Za ľudí vyzvala strany Smer-SD, Hlas-SD a iné politické subjekty, aby nepolitizovali akciu polície a nezneužívali ju pre svoju politickú kampaň, a umožnili tak riadne fungovanie orgánov činných v trestnom konaní.
„Snaží sa ľudí oklamať, no on nie je žiadnym mučeníkom, ktorého niekto prenasleduje, ale šéfom partie ľudí, ktorí sú právoplatne odsúdení za najhoršie zločiny a roky drancovali a okrádali Slovensko,“ uviedla predsedníčka strany Veronika Remišová.
KDH a Maďarské fórum
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je znepokojené situáciou v bezpečnostných silách a žiada o vysvetlenie.
Združenie strán okolo Maďarského fóra zdôraznilo, že pri zásahoch polície je v demokratickom štáte dôležité mať prísny dohľad a viesť verejnú diskusiu.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK