Politická budúcnosť Marine Le Penovej je ohrozená: prokuratúra žiada trest odňatia slobody a zákaz činnosti
Prokuratúra v Paríži požadovala pre Marine Le Penovú trest odňatia slobody na päť rokov, z toho najmenej dva roky podmienečne, a rovnako dlhý zákaz výkonu politických funkcií. Uviedla to prokuratúra v stredu 13. novembra vo svojom odôvodnení obvinení voči trojnásobnej prezidentskej kandidátke. Okrem nej je zo sprenevery obvinených ďalších 25 funkcionárov bývalého Národného frontu (FN), teraz Národného združenia (RN). Proti samotnej strane bola uplatnená pokuta vo výške 2 milióny eur.
V prípade vynesenia rozsudku by to ohrozilo prípadnú štvrtú kandidatúru Le Penovej na post prezidenta. Ďalšie prezidentské voľby sa vo Francúzsku uskutočnia v roku 2027. Súčasný prezident Emmanuel Macron už nebude môcť kandidovať. V júli jeho strana stratila väčšinu v Národnom zhromaždení.
Le Penová údajne zorganizovala systém falošných pracovných miest
Nie je isté, či bude skutočne vynesený trest odňatia slobody. Konanie proti Le Penovej a jej spolustraníkom totiž prebieha už od roku 2015, keď vtedajší predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz podal sťažnosť.
Obvinenie sa zakladá na tvrdení, že Le Penová a jej spolustraníci spreneverili finančné prostriedky Parlamentu EÚ. V rokoch 2004 až 2016 žiadali o finančné príspevky, ktoré boli oficiálne určené na vyplácanie parlamentných zamestnancov.
V skutočnosti však boli vytvorené falošné pracovné miesta. Nominálne títo zamestnanci pracovali pre poslancov EÚ v Štrasburgu a Bruseli. V skutočnosti však pracovali vo Francúzsku pre samotnú stranu a jej organizáciu.
„Politicky motivovaný pokus pripraviť Francúzov o ich hlas“
Obvinenia boli vznesené koncom roka 2023. Parlament EÚ vystupuje ako spolužalobca. Údajná škoda bola naposledy oznámená vo výške 4,5 milióna eur. Podľa portálu „Euractiv “ strana už splatila jeden milión eur, aby odvrátila hroziace zníženie financovania strany. Ako uviedla „France24“, prokuratúra požaduje, aby prípadné rozhodnutie o nevhodnosti nadobudlo účinnosť okamžite.
Le Penová medzitým označila túto požiadavku za „nehoráznu“. Predpokladá, že obvinenia sú politicky motivované a sú „pokusom o zničenie strany“. Ostro kritizovala prokuratúru: „Myslím si, že cieľom prokuratúry je zbaviť francúzsky ľud možnosti voliť podľa vlastných preferencií.“
Politička zdôraznila, že si nie je „vedomá toho, že by sa dopustila čo i len najmenšieho pochybenia alebo že by akýmkoľvek spôsobom porušila zákon“. Le Penová zdôraznila, že veľká časť pravidiel, ktoré teraz platia pre zamestnanie v Parlamente EÚ, „v tom čase buď neexistovala, alebo sa vykladala flexibilne“.
Le Penová: „Možno sme boli nedbalí, ale to nie je zločin“
Pozícia „parlamentného asistenta“ je len štatútom. Neexistuje „žiadna presná náplň práce“. Úlohy môžu byť rôzne, od úloh sekretárky až po úlohy zapisovateľky prejavov, právnej poradkyne, grafickej dizajnérky a dokonca aj úlohy osobného strážcu. Le Penová povedala súdu: „Súd môže konštatovať, že sme boli nedbalí a niekedy neorganizovaní. Ale to nie je zločin.“
Le Penovej sekretárka a švagriná Catherine Grisetová vraj strávila ako asistentka v Parlamente EÚ len približne jeden a pol pracovného dňa. Vyplýva to z analýzy jej prístupovej karty. Samotná Grisetová vysvetľuje, že do parlamentu pravidelne prichádzala ako Le Penovej spoločníčka, a to aj bez toho, aby si zapisovala hodiny.
Ďalším usvedčujúcim dôkazom je, že poslanec Louis Aliot a jeho asistentka si počas celého trvania zmluvy vymenili len jednu textovú správu a dokonca ani jeden e-mail.
Zápisky a knihy bývalých aktérov ako usvedčujúci dôkaz
Zdá sa, že bývalý Národný front upútal pozornosť aj sám od seba. Vyšetrovanie, ktoré inicioval Schulz, zrejme vyvolala organizačná schéma, ktorú zverejnila samotná strana. Bolo v nej uvedených niekoľko ľudí v straníckych funkciách, ktoré sa zdali byť nezlučiteľné s ich prácou poslaneckých asistentov v Parlamente EÚ.
Bývalý ochrankár Thierry Légier napísal memoáre obsahujúce anekdoty, z ktorých žiadna nesúvisela s Parlamentom EÚ. V roku 2014 sa v jednom dokumente podozrivo vyjadril aj vtedajší pokladník Wallerand de Saint-Just. Uviedol v ňom, že FN sa dokázala dostať z finančných problémov len vďaka tomu, že dosiahla „značné úspory vďaka Parlamentu EÚ“.
Podobné konania proti bývalým Macronovým spoločníkom sa skončili podmienečnými trestami
Predsedajúca sudkyňa Bénédicte de Perthuisová vysvetlila, že súd sa musí držať právnej argumentácie bez ohľadu na politické otázky, ktoré by mohli byť v hre. V konečnom dôsledku záleží len na tom, či „asistenti poslancov pracovali pre poslanca, ktorému boli podriadení, alebo pre Národné zhromaždenie“.
Súdny proces má trvať do 27. novembra, potom bude vyhlásený rozsudok. Vo februári už súd vyniesol podmienečné tresty niekoľkým poslancom bývalej Macronovej strany Modem za to, že zamestnávali poslaneckých asistentov na iné účely, než na aké boli určení.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK