Pohyblivý betlehem vo farskom kostole v Trnave na Tulipáne zaujme najmä deti
Pohyblivý betlehem vo farskom kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Trnave na Tulipáne zaujme najmä deti. Prichádzajúce drevené postavy sa pred narodeným Ježiškom, ležiacim v jasliach, vždy poklonia. Ako priblížil tamojší farár Wieslaw Zajac, prvý raz mohli pohyblivý betlehem uvidieť návštevníci kostola v roku 1983.
„V rámci kostola bol tento betlehem umiestnený na viacerých miestach, najskôr pri soche Panny Márie, potom bol premiestnený do druhej bočnej kaplnky. Teraz sa nachádza v zadnej kaplnke. Pred dvoma rokmi bola urobená stena, aby mohol byť natrvalo sprístupnený verejnosti,“ priblížil Wieslaw Zajac. Iniciátorom myšlienky vzniku pohyblivého betlehema bol v roku 1982 vtedajší miestny dekan Karol Kolečanský.
Technicky najnáročnejšie bolo riešenie klaňania figúr, ktorým bolo potrebné urobiť dutiny na vsadenie mechanizmu pohybu hláv. Autorom vizuálnej koncepcie betlehema a z veľkej časti aj jej realizátorom bol učiteľ výtvarnej výchovy Štefan Zachar. Jednotlivé postavy, modely trnavskej katedrály a hradu Herodesa sú z dielne rezbára Jozefa Pekaru, ktorý je aj autorom známeho betlehema v Rajeckej Lesnej. Drevené konštrukcie vyrobil stolársky majster Lukáš Beniak.
„Môžeme si tu priblížiť udalosť, ktorá sa stala pred viac ako 2000 rokmi, zároveň, najmä deti sa povzbudzujú, potešujú, keď vidia tento betlehem vysvietený, a keď sa pohybujú sošky,“ doplnil Wieslaw Zajac. Slovo betlehem po hebrejsky znamená Dom chleba. „No a mesto Betlehem vo Svätej zemi sa stalo miestom, kde prichádza na svet Spasiteľ sveta Ježiš Kristus, Boh sa stáva človekom, jedným z nás. A vo sviatostiach sa pre nás stáva živým chlebom,“ podotkol.
Kresťania na Slovensku i vo svete si 25. decembra pripomínajú narodenie Ježiša Krista. „Každý sviatok nám chce v cirkevnom roku niečo pripomenúť. Sviatok narodenia Pána je o tom, že Boh sa narodil pre nás, aby sme mali účasť na jeho božskom živote,“ dodal Wieslaw Zajac s tým, že úlohou človeka na zemi je sprítomňovať iným nebo.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK