Podľa vlády by sa mohla kvôli nárastu počtu konfliktných situácií medveďa s človekom vyhlásiť mimoriadna situácia
Vo viacerých lokalitách by sa pre výskyt synantropných medveďov mohla vyhlásiť mimoriadna situácia. Vláda v stredu uložila ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD), aby zabezpečil zvolanie krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch.
Rizikovými okresmi sú Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Kežmarok, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Prievidza, Partizánske, Poprad, Ružomberok, Rimavská Sobota, Turčianske Teplice, Žilina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Považská Bystrica.
Nárast počtu konfliktných situácií medveďa s človekom je podľa ministerstva životného prostredia dôsledkom synantropizácie (proces, v ktorom sa živé organizmy prispôsobujú ľudskému prostrediu) veľkého počtu jedincov v rizikových oblastiach. „Rizikové oblasti sú určované na základe katastrálnych území, v ktorých v predchádzajúcom období najčastejšie dochádzalo k pravidelnému prieniku synantropných jedincov medveďa hnedého do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v extraviláne,“ ozrejmilo.
V týchto okresoch má minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podľa materiálu zabezpečiť posilnenie hliadkovej činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Šutaj Eštok má tiež zabezpečiť zvýšenie hliadkovej činnosti polície v dotknutých okresoch a potrebné materiálne vybavenie jednotlivých hliadok.
„V období mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd,“ uviedol envirorezort.
Cieľom vyhlásenia mimoriadnych situácií je podľa Šutaja Eštoka ochrana ľudí žijúcich v mestách. „Umožní nám to aj v rámci Policajného zboru aj zásahových tímov lepšie reagovať na zvýšený výskyt medveďa. Zásahové tímy budú posilnené, a tak chceme jasne ľuďom garantovať to, že štát je tu na to, aby ich chránil,“ povedal šéf rezortu vnútra.
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) uviedol, že téma medveďa je odborno-vecná téma a vyžaduje si adekvátnu reakciu. „Nemôžeme tu mať medvede, ktoré nám chodia po sídliskách miest a ohrozujú nám ľudí. Tu sa už nemôžeme baviť o tom, že sme im narušili teritórium,“ poznamenal.
Slovensko sa pridá k Rumunsku, ktoré chce znížiť ochranu medveďa
Slovensko sa pridá k Rumunsku, ktoré chce znížiť ochranu medveďa. Po rokovaní vlády o tom informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa. Rumunsko chce zmenu priniesť na rokovanie ministrov životného prostredia, ktoré sa uskutoční 25. marca.
Európska smernica, ktorá pokladá medveďa za chráneného, je podľa Kuffu nevyhovujúca. „My sme blokovaní tou nešťastnou smernicou, na podmienky ktorej sme pristúpili, keď sme vstupovali do EÚ,“ poznamenal. Rumunsko príde na stretnutie ministrov s iniciatívou, aby sa smernica otvorila a medveďovi bol jeho status ochrany znížený. „My sa k tomu plne pridávame. Máme avízo aj od niektorých štátov, že nás podporia,“ tvrdí Kuffa.
Problémové medvede by mali byť podľa Kuffu „šmahom ruky“ odstránené z populácie a nemali by sa monitorovať tak ako doteraz. Podmienkou bude, aby populácia medveďa ostala zachovaná. „Tu nech nikto neprezentuje, že sa idú vystrieľať medvede na nulu,“ podotkol.
Kuffa zároveň poukázal na to, že výhodou Zásahového tímu pre medveďa hnedého je, že môže okamžite rozhodnúť o odstránení medveďa. „Napriek tomu, že sme ho kritizovali, tak sme si povedali na isté časové obdobie tento zásahový tím ešte využijeme, pokým nepríde k zmene nášho zákona,“ povedal.
Envirorezort podľa štátneho tajomníka zároveň v súvislosti s medveďmi pripravuje ústavný zákon a pracuje aj na novele zákona o ochrane prírody a krajiny.
V 19 okresoch Slovenska by sa pre výskyt synantropných medveďov mohla vyhlásiť mimoriadna situácia. Vláda v stredu uložila ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD), aby zabezpečil zvolanie krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK