Podľa Hojsíka by SPP mal žalovať Gazprom. Hirman poukazuje na verejné zavádzanie o plyne
Úvodom nového roka sa zastavil tok ruského plynu na Slovensko, ktorý k nám prúdil cez územie Ukrajiny plynovodom Bratstvo. Situáciu nezvrátili ani promptné a nečakané rokovania premiéra Fica v Kremli. Premiér z tejto situácie viní Ukrajinu, no experti tvrdia, že hlavnou príčinou je neobnovenie zmluvy medzi Gazpromom a Naftogazom. Táto téma rozvírila debaty o zodpovednosti, možnostiach žaloby voči Gazpromu a naratívoch šírených verejnosťou.
Fico zo stopnutia plynu obviňuje Zelenského
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) už začiatkom roka označil zastavenie prepravy plynu po vypršaní dohody medzi spoločnosťami Naftogaz a Gazprom za akt sabotáže zo strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podľa Fica tento krok negatívne ovplyvní ekonomickú situáciu Slovenska, samotnej Ukrajiny i celej EÚ. Ukrajina informovala už pred rokom, že ruský Gazprom s ukrajinským Naftogazom tranzitnú zmluvu neobnovia, čoho dôsledkom bude zastavenie dodávok.
Slovenský premiér však trvá na svojom pohľade, že za zastavenia plynu je zodpovedná Ukrajina. Včera ukrajinskému lídrovi adresoval v tom zmysle otvorený list, pričom Zelenského žiada o stretnutie, na ktorom by sa zhovárali o tranzite plynu, technických riešeniach, ekonomických dôsledkoch a ďalšom vývoji slovensko-ukrajinských vzťahov.
„Vaše rozhodnutie zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu smerom na Slovensko a k ďalším odberateľom spôsobuje samotnej Ukrajine, Slovensku a osobitne Európskej únii rozsiahle škody. Vyvoláva rozmanité reakcie, čo neprispieva ani bilaterálnym ani multilaterálnym vzťahom,“ píše premiér.
Hojsík: Odškodniť Slovensko by mal Gazprom
Analytici a opoziční politici upozorňujú na to, že pološtátna spoločnosť SPP by mala Gazprom žalovať a prostredníctvom medzinárodnej arbitráže žiadať odškodnenie. Denník Sme pripomína, že v porovnateľnej situácii tak spravili viaceré západné firmy a arbitráž dopadla v ich prospech.
Podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS) by očakával od predsedu vlády Fica alebo ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD) zabezpečia toho, aby SPP v súvislosti so zastavením dodávok zemného plynu žaloval ruský Gazprom.
„Pokiaľ premiér Robert Fico a ministerka Denisa Saková nezabezpečia, aby SPP žaloval Gazprom za nedodanie plynu tak, ako to spravili jeho českí a rakúski odberatelia, zrádzajú národohospodárske záujmy krajiny. Pripravia tak Slovensko, respektíve jeho štátom vlastnenú firmu SPP, o stovky miliónov eur, ktoré by mohla od Gazpromu vysúdiť,“ uviedol Hojsík.
Hirman: Ukrajina Slovensku (EÚ) žiaden plyn nevypla
Bývalý minister hospodárstva a odborník v oblasti energetiky Karel Hirman (Demokrati) na sociálnej sieti upozornil na to, že verejnoprávny Slovenský rozhlas „hrubo zavádza poslucháčov a papagájuje vládnu propagandu“. Expert na energetiku má výhradu k tomu, že redaktori rozhlasu opakovane použili formuláciu – „Ukrajina nám zastavila / vypla plyn.“
Hirman považuje tento výraz na opísanie situácie za hrubo zavádzajúci a hovorí o závažnej profesionálnej chybe redaktorov verejnoprávneho rozhlasu. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti objasnil, prečo takýto opis zo strany verejnoprávneho média nie je správny. „Lebo ak sa máme striktne vecne držať faktického opisu toho, čo sa stalo (a nie „výkladu“ Fica a spol.), tak 1. januára 2025 ráno došlo k ukončeniu zmluvy o preprave plynu medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom. Ukrajina Slovensku (EÚ) žiaden plyn nevypla ani nezastavila, lebo s nami žiadnu zmluvu nemala,“ vysvetlil.
Slovenská spoločnosť SPP má podpísanú zmuvu na dodávku plynu a spoločnosť Eustream na jeho prepravu výhradne s ruským Gazprom. Podľa slov Hirmana z toho vyplýva, že fakticky správne je uviesť, že od 1. 1. 2025 Gazprom prestal dodávať plyn Slovensku (SPP a Eustreamu), a nie, že to spôsobila Ukrajina.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK