Sobota 4. januára, 2025
Elon Musk vo Washingtone 13. novembra 2024 (Andrew Harnik/ Getty Images)

Podľa Muska je Wikipédia stále ľavicovejšia. Nazval ju „Wokepedia“ a vyzval na ukončenie prispievania

Americký podnikateľ Elon Musk, ktorý v minulosti kritizoval otvorenú encyklopédiu Wikipedia za to, že je „príliš ovládaná mainstreamovými médiami“, teraz vyzýva svojich priaznivcov, aby do Wikipédie neprispievali po tom, čo vynaložila 50 miliónov dolárov na podporu programu DEI.

DEI je ľavicová politická iniciatíva propagujúca „rozmanitosť, rovnosť a inklúziu“, čo je skratka anglických termínov diversity, equity a inclusion.

V súvislosti s implementáciou programu nazval encyklopédiu „Wokepedia“. Zmenou druhého písmena v názve vzniklo slovo „woke“, čo je narážka na tzv. wokeizmus, snahu o „uvedomelosť“ alebo „prebudenosť“ v sociálnych otázkach. Podľa niektorých kritikov ide o novodobú formu marxizmu.

„Prestaňte prispievať do Wokepedie, kým neobnoví rovnováhu vo svojej redakcii,“ napísal Musk na svojom účte X (predtým Twitter), kde má takmer 210 miliónov sledovateľov.

Zakladateľ spoločnosti Tesla a kľúčový poradca novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa tým reagoval na príspevok pravicovo orientovaného komentátora „Libs of TikTok“, ktorý zdieľal koláčový graf ukazujúci, že 29 % rozpočtu Wikipédie vo výške 177 miliónov dolárov na roky 2023-24 bolo venovaných rozmanitosti, rovnosti a inklúzii (DEI).

V roku 2022 sa vo Wikipédii hlasovalo o vymazaní záznamu takzvaných súborov Twitter, dokumentov o internej komunikácii vedenia spoločnosti Twitter, ktoré Elon Musk zverejnil po tom, čo spoločnosť kúpil. Záznamy odhalili potláčanie správ o notebooku Huntera Bidena, živú komunikáciu FBI s bývalým šéfom Twitteru alebo pozadie pozastavenia účtu Donalda Trumpa a sériu zásahov do účtov a komunikácie na sieti.

„Redaktori Wikipédie považujú tento záznam za ‚nič nehovoriaci hamburger‘, ktorý ‚nie je zaujímavý‘, pretože mu médiá nevenovali dostatočnú pozornosť. Títo ľudia pracujú ruka v ruke s mainstreamovými médiami na formovaní naratívu,“ napísal 6. decembra 2022 na Twitteri politický komentátor Ian Miles Cheong.

V reakcii na Cheongov tweet Musk na Twitteri zažartoval o redakčných praktikách Wikipédie. „Wikipédia je ľavicovo zaujatá,“ dodal Musk, načo v príspevku označil Jimmyho Walesa, zakladateľa Wikipédie, a opýtal sa ho: „Čo si o tom myslíte?“

Už v roku 2021 upozorňoval Larry Sanger, spoluzakladateľ Wikipédie, že sa táto otvorená internetová encyklopédia stala „jednostrannejšou ako kedykoľvek predtým“. Vyjadroval sa tak k heslám Wikipédie k hnutiu black Lives Matter, amerických volieb v roku 2020, impeachmentov vedených voči Donaldovi Trumpovi a ďalších oblastí.

Sanger osobitne upozorňoval na zdroje informácií, ktoré sú vkladané do Wikipédie. „Stručne povedané, až na niekoľko výnimiek sú povolené len zdroje globalistov, mainstreamového progresivizmu a zdroje blízke globalistickému progresivizmu,“ napísal v článku na svojej webovej stránke.

Sanger ďalej spomenul, že niekedy sa dá odkazovať na niekoľko stredových mediálnych domov ako The Daily Telegraph, The Wall Street Journal a The Weekly Standard, ale editori Wikipédie „sú opatrní, aby nikdy neprekročili Overtonovo okno* progresívneho myslenia“.

* Overtonovo okno je oblasť myšlienok, ktoré možno tolerovať vo verejnej diskusii. Používanie tohto „nástroja“ môže postupne viesť k presadeniu rôznych záujmov. Zaujímavý článok na túto tému ponúka napríklad publicista Marian Kechlibar.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj