Počasie ako vojnová zbraň?
Tento mesiac prijal štát Tennessee, ako prvý štát v histórii, zákon zakazujúci manipuláciu s počasím. Mnohí odborníci a politici sa obávajú možných nechcených dôsledkov v podobe extrémov počasia, alebo ešte horšie, zneužitia na medzinárodnej geopolitickej scéne.
India verzus Čína
India je už nejaký čas znepokojená rastom technológií na modifikáciu počasia v Číne a má podozrenie, že jej severovýchodný sused drasticky mení atmosférické podmienky nad jej územím, najmä v susedných regiónoch.
Za posledných desať rokov mala Čína podľa indických zdrojov inštalovať v Tibete generátory vypúšťajúce do atmosféry chemikálie s cieľom zvýšiť množstvo dažďových a snehových zrážok.
Čína sa v roku 2020 pochválila, že do roku 2025 bude schopná ovplyvňovať počasie na ploche 5,5 milióna km².
Irán obviňuje štáty Blízkeho východu z „krádeže oblakov“
India však nie je jedinou krajinou, ktorá sa obáva dôsledkov modifikácie počasia.
Podľa časopisu Forbes Irán v minulosti opakovane obvinil Turecko, Spojené arabské emiráty (SAE) aj Izrael, že svojimi technológiami na ovplyvňovanie počasia spôsobujú v Iráne katastrofálne suchá.
SAE už roky používajú rôzne technológie na vyvolanie dažďa. V súvislosti s nedávnymi záplavami v Dubaji niektorí odborníci opäť poukázali na možné dôsledky manipulácie s počasím.
Johan Jaques, hlavný meteorológ spoločnosti Kisters zaoberajúcou sa environmentálnymi technológiami pre časopis Newsweek uviedol, že „vždy, keď zasahujeme do prirodzených zrážkových procesov, vyvoláme reťaz udalostí, nad ktorými nemáme úplnú kontrolu“.
Jaques však varoval aj pred možnosťou zneužitia počasia počas medzinárodných konfliktov.
Počasie ako vojnová zbraň
Možnosť zneužitia počasia na vojnové účely má dlhú históriu. Americká vláda ovplyvňovala počasie už počas vojny vo Vietname. V rámci tajného vojenského programu s názvom Operácia Popeye vojenské lietadlá rozprašovali chemické zlúčeniny na predĺženie monzúnového obdobia.
Na možnú „vojnu o oblaky“ v regióne Blízkeho východu upozorňuje článok v New York Times z roku 2022. Lídri týchto krajín si napríklad uvedomujú, že voda bude jedného dňa rovnako dôležitým zdrojom ako je dnes ropa alebo plyn.
Pritom ovplyvňovanie počasia môže mať vplyv nielen na množstvo zrážok, ale aj na ich štruktúru. Podľa nedávnej štúdie švajčiarskych vedcov môže infikácia oblakov dokonca vyvolať i krupobitie. Povodne, suchá alebo úroda zničená krupobitím by teoreticky mohli výrazným spôsobom oslabiť danú ekonomiku.
Dokázať, že k takýmto nekalým praktikám v rámci ovplyvňovania počasia dochádza, je veľmi obtiažne. Avšak, ako tvrdí americký atmosférický vedec a autor knihy Hazard s nebesami James Fleming: „Už len podozrenie, že sa nejaká susedná krajina snaží ukradnúť dážď alebo že vedie tajnú environmentálnu vojnu, môže vyvolať negatívne následky.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK