Piatok 20. septembra, 2024
Vrch Minčol v Lúčanskej Malej Fatre, ilustračná fotografia. (FOTO TASR - Erika Ďurčová)

Po páde lavíny na vrchu Krížna vo Veľkej Fatre zahynul 65-ročný muž

Po páde lavíny na vrchu Krížna vo Veľkej Fatre zahynul v nedeľu 65-ročný muž, druhý zranený muž je v opatere Horskej záchrannej služby (HZS). Na sociálnej sieti o tom informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR.

Podľa hovorkyne Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzany Hopjakovej letela posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice na Donovaly, kde sa na palubu pridali aj dvaja členovia HZS. „Po lokalizácii miesta vysadili horských záchranárov s lekárkou leteckých záchranárov do terénu palubným navijakom. Jeden lyžiar padal s odtrhnutou lavínou strmým terénom približne 200 metrov a ostal zasypaný pod snehom. Druhý bol zasypaný iba čiastočne, okamžite začal s vyhľadávaním kamaráta. Po tom, ako sa mu ho podarilo nájsť a vyhrabať spod snehu, začal s jeho oživovaním,“ uviedla.

Po príchode záchranárov pokračovala lekárka v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii aj pomocou automatického resuscitačného prístroja. „Vzhľadom na riziko pádu sekundárnej lavíny bolo potrebné pacienta z miesta čo najrýchlejšie evakuovať. Počas medzipristátia ho preložili na palubu a počas celej záchrannej akcie a prevozu ho kontinuálne resuscitovali. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu o jeho záchranu zraneniam počas prevozu podľahol,“ dodala Hopjaková.

Horskí záchranári ošetrili na mieste ľahké zranenia 45-ročného oznamovateľa udalosti a spoločne s ním pozemne zostúpili do Tureckej, odkiaľ v sprievode rodinných príslušníkov odišiel na odporúčané vyšetrenia do nemocničného zariadenia.

HZS dôrazne upozorňuje návštevníkov hôr, aby dbali na svoju bezpečnosť a pri pohybe v lavínovom teréne disponovali kompletným lavínovým výstrojom. „Nevyhnutné je tiež dodržiavať pravidlá bezpečného pohybu v lavínovom prostredí a predchádzať vzniku núdzových situácií sledovaním a rešpektovaním lavínových výstrah,“ zdôraznila.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo je v Tatrách aj v Malej Fatre

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo sa v pondelok týka Malej Fatry, Západných, Vysokých Tatier a západnej časti Nízkych Tatier. V ostatných pohoriach je mierna hrozba pádu lavín. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie HZS.

Vietor v posledných dňoch previeval veľké množstvá snehu na záveterné strany hrebeňov, miesta pod skalnými stenami a do úzkych žľabov. Mimoriadne nebezpečné sú podľa P. Beťka južné, juhovýchodné, juhozápadné a východné orientácie. „Najmä na týchto miestach sa nachádzajú tvrdé, vetrom ubité dosky, v ktorých sa veľmi dobre šíria napätia. Ich uvoľnenie je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch,“ priblížil.

P. Beťko dodal, že v niektorých prípadoch hrozia stredné, výnimočne aj veľké spontánne lavíny. V poobedných hodinách snehová pokrývka vplyvom oteplenia a slnečného žiarenia oťažie a stratí svoju pevnosť, preto hrozia malé až stredné samovoľné lavíny z mokrého snehu.

Počas uplynulých 72 hodín pripadlo v slovenských horách od 20 do 50 centimetrov nového snehu.

V nadväznosti na víkendovú tragickú udalosť vo Veľkej Fatre ministerstvo vnútra apeluje na turistov, aby nepodceňovali denné výstrahy vydávané strediskom lavínovej prevencie a dbali na svoju bezpečnosť. „Nepreceňujte svoje schopnosti. Nezabudnite na lavínovú výbavu. Skontrolujte funkčnosť lavínového prístroja a nikdy nechoďte sami, ale ani vo veľkých skupinách,“ upozornil rezort na sociálnej sieti. Z ministerstva dodali, že v prvých sekundách sa treba snažiť z lavíny čo najaktívnejšie dostať, ideálne je dostať sa na jej okraj a udržať sa na povrchu. Podotkli, že najdôležitejšia je kamarátska pomoc, keďže najväčšia šanca na prežitie je do 15 minút.

Prečítajte si aj