Pondelok 31. marca, 2025
Ilustračná fotografia (AndreyPopov/ Getty Images)

Pleseň v domácnosti: možný spúšťač Alzheimerovej choroby

Austrálska výživová poradkyňa začala po presťahovaní do nového domu pociťovať príznaky únavy a demencie. Neskôr jej bola diagnostikovaná forma Alzheimerovej choroby. Nakoniec sa zistilo, že jej problémy súviseli s rozsiahlym výskytom plesní spôsobených vlhkosťou v dome. Tento prípad bol popísaný v austrálskych médiách v roku 2022.

Plesne v domácnostiach môžu pôsobiť ako možný spúšťač Alzheimerovej choroby, hoci tento názor zostáva medzi odborníkmi naďalej predmetom diskusií. Niektorí mikrobiológovia naznačujú, že neliečené plesňové infekcie v počiatočných štádiách môžu narušiť funkciu mozgu.

V relácii Health 1+1 hovoril profesor Shao-Hung Wang, vedúci Katedry mikrobiológie, imunológie a biofarmácie na Národnej univerzite v Chiayi na Taiwane, o nebezpečenstve plesní v domácnostiach, metódach merania vlhkosti v interiéri, prevencii plesní a dôležitých aspektoch pri používaní dezinfekčných prostriedkov.

Možný spúšťač Alzheimerovej choroby

Profesor Wang uviedol, že skorý nástup Alzheimerovej choroby je charakterizovaný hromadením beta-amyloidných plakov, zatiaľ čo neskorá forma ochorenia je spojená s neurofibrilárnymi spleťami a odumieraním neurónov. Infekcie spôsobené vírusmi, baktériami alebo hubami v mozgu môžu vyvolať zápal, ktorý vedie k postupnému úbytku mozgovej hmoty a potenciálne k rozvoju Alzheimerovej choroby.

Jedna štúdia odhalila niekoľko druhov húb v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou. Vedci sa domnievajú, že najpravdepodobnejšou cestou vniknutia týchto húb do tela je vdýchnutie cez dýchací systém.

Plesne sú všeobecným označením pre určité druhy vláknitých húb. Ak sa expozícia plesniam nerieši včas, môže spôsobiť vážne poškodenie mozgu a dokonca vážne ovplyvniť mozgovú kôru, upozorňuje Wang. Mozgová kôra je kľúčová pre funkcie, ako je pamäť, kognícia, myslenie a jazyk.

Ďalšia štúdia zistila, že vdychovanie plesní môže rôznymi spôsobmi narušiť kognitívne funkcie a expozícia toxickým aj netoxickým plesniam u myší môže viesť k rôznym kognitívnym a emocionálnym problémom.

Neurologické účinky plesní

Cryptococcus je druh huby, ktorá môže infikovať mozog. Podľa profesora Wanga sa infekcia cryptococcom môže prejaviť dvoma spôsobmi:

  • Kryptokoková meningitída: Cryptococcus môže napadnúť mozgové blany (membrány obklopujúce mozog), čo môže viesť k trvalému a nezvratnému poškodeniu mozgového tkaniva. Ak sa infekcia odhalí včas, je možné čiastočne obnoviť funkciu mozgu liečbou alebo chirurgickým odstránením postihnutých oblastí.
  • Asymptomatická infekcia : Niektoré kmene cryptococca nemusia v raných štádiách spôsobovať žiadne viditeľné príznaky. Infekcia sa však môže znovu aktivovať pri oslabení imunitného systému a môže dôjsť k chronickému zápalu mozgu, často vedúcemu k poškodeniu mozgu. Toto poškodenie sa často ťažko lieči, pretože infekcia sa zvykne odhaliť neskoro.

Príznaky expozície plesniam

Bežné plesne nemajú výrazný vplyv na osoby s normálnou funkciou imunitného systému, poznamenal Wang. Najtypickejšou reakciou na expozíciu plesniam je alergická reakcia s príznakmi ako kýchanie, nádcha a upchatý nos. U osôb s oslabenou imunitou však môžu aj spóry menej toxických plesní spôsobiť vážne infekcie.

Plesňové infekcie možno rozdeliť na tri typy:

1. Povrchové infekcie: Patria sem kožné ochorenia, ako je kožná infekcia (tinea corporis) a plesne nôh (tinea pedis). Tieto infekcie sa dajú liečiť liekmi a zvyčajne nepredstavujú vážny problém.

2. Systémové infekcie: Ak je imunitný systém oslabený alebo dlhodobé užívanie antibiotík narušilo rovnováhu prospešných baktérií, huby ako Candida – bežne prítomné na koži alebo v tele – sa môžu premnožiť a preniknúť do krvného obehu, čo vedie k systémovej infekcii.

3. Exogénna infekcia: Huby z prostredia, ako napríklad niektoré kmene Cryptococcus, môžu infikovať človeka, často prostredníctvom kontaktu s vtáčím trusom. Tieto infekcie sú obzvlášť nebezpečné pre osoby s oslabenou imunitou, novorodencov alebo seniorov.

Ak prídete do kontaktu s vtáčím trusom v exteriéri, je dôležité s ním zaobchádzať opatrne, odporúča Wang. Použite dezinfekčné obrúsky alebo bežné papierové utierky namočené v alkohole alebo dezinfekčnom prostriedku na zakrytie a odstránenie trusu.

Potom nastriekajte na miesto alkohol na počiatočnú dezinfekciu, kontaminované oblečenie namočte do bielidla a potom ho dôkladne vyperte v práčke. Ak chováte vtáky doma, odporúča sa, aby ste pri čistení klietky nosili ochranné okuliare a masku, aby ste sa chránili pred možnou expozíciou.

Ako rozpoznať plesňovú infekciu, ktorá si vyžaduje lekárske ošetrenie? Kožné infekcie môžu spôsobovať svrbenie a prejavujú sa ako belavé, rozširujúce sa vyrážky so stredom na určitom mieste, hovorí Wang. V takýchto prípadoch je najlepšie navštíviť dermatológa.

Ak nemáte tieto vyrážky, ale trápi vás pretrvávajúca horúčka alebo kašeľ, poraďte sa s praktickým lekárom.

Meranie vlhkosti v interiéri

Teplé a vlhké prostredie je ideálne na rast plesní. Wang odporúča nasledujúce metódy na zistenie, či je vlhkosť vo vašom prostredí príliš vysoká:

  • Nainštalujte vlhkomer na dobre vetranom mieste. Ak údaj prekročí 80 %, znamená to vysokú vlhkosť.
  • Skontrolujte silikónové tesnenie vo vlhkých, zle vetraných priestoroch. Prítomnosť čiernych škvŕn pravdepodobne signalizuje nadmernú vlhkosť.
  • Skontrolujte povrch dreveného alebo dyhovaného nábytku. Čierne škvrny alebo rast plesní na drsnom povrchu sú znakom vysokej vlhkosti.
  • Skontrolujte textílie, ako je koža, bavlna a priadza. Tieto materiály sú náchylné na rast plesní. Zatuchnutý zápach po otvorení skrine je jasným znakom nadmernej vlhkosti.

Ak objavíte čierny, biely alebo inak sfarbený rast plesní pod kobercom alebo na spodnej strane matraca, s ktorým sa roky nehýbalo, znamená to, že vaše domáce prostredie je príliš vlhké, upozorňuje Wang.

Metódy prevencie pred plesňami

Používanie klimatizácie nie vždy znižuje vlhkosť. Pre osoby žijúce vo vlhkých subtropických oblastiach Wang odporúča používať domáci odvlhčovač. Ďalej uvádza tri kľúčové metódy prevencie pred plesňami:

  • Umiestnite ventilátory alebo vzduchové cirkulátory do dobre vetraných oblastí, aby sa udržiavalo prúdenie vzduchu.
  • Používajte odvlhčovač a udržiavajte vlhkosť vzduchu v interiéri medzi 40 a 60 %, čo pomáha predchádzať vzniku plesní.
  • Pravidelne otvárajte dvere skríň a používajte pohlcovače vlhkosti, ako sú odvlhčovacie vrecká alebo boxy na redukciu vlhkosti.

Dom, ktorý je dlhší čas neobývaný, môže nadobudnúť zatuchnutý zápach. Wang odporúča vetrať miestnosti otváraním okien a používaním digestora v kuchyni. Navrhuje tiež otvoriť okná v kuchyni a kúpeľni spolu s ostatnými dverami a oknami, aby bol zaistený dostatočný pohyb vzduchu a odstránila sa vlhkosť.

Tipy na používanie dezinfekčných prostriedkov

Ak nájdete vo svojej domácnosti pleseň, môžete na jej odstránenie použiť dezinfekčné prostriedky alebo zriedené bielidlo, ale jej úplné odstránenie môže byť problematické. Jedlá sóda vytvára alkalické prostredie, ktoré bráni rastu plesní, ale pleseň úplne nezničí. Najdôležitejším krokom je udržať vlhkosť pod 60 %, pretože to účinne zabráni šíreniu plesní, hovorí Wang.

Pri používaní dezinfekčných prostriedkov je nevyhnutné byť opatrný, pretože môžu negatívne vplývať na dýchací systém. Wang uvádza dve kľúčové odporúčania:

  • Zaistite bezpečnosť dezinfekčného prostriedku. Starostlivo vyberajte dezinfekčné prostriedky a uistite sa, že sú schválené miestnymi úradmi.
  • Používajte ich v dobre vetraných priestoroch. Počas používania otvorte okná a po použití vyvetrajte, pretože chemikálie môžu zostať v prostredí aj po použití.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj