Streda 3. júla, 2024
Peter Sagan sa lúči s profesionálnou cyklistikou počas záverečného ceremoniálu po záverečnej piatej etape 68. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska v nedeľu 30. júna 2024. (FOTO TASR - Veronika Mihaliková)
»

Peter Sagan sa oficiálne rozlúčil s cestnou cyklistikou, Okolo Slovenska vyhral Švajčiar Schmid (+Video)

Švajčiar Mauro Schmid z tímu Jayco AlUla sa stal celkovým víťazom 68. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Druhý skončil hviezdny Francúz Julian Alaphilippe z tímu Soudal Quick-Step a tretí Nemec Felix Engelhardt tiež z Jayco AlUla.

Engelhardtovi na stupne víťazov v celkovom umiestnení pomohol triumf v poslednej etape pretekov z Liptovského Mikuláša na Štrbské Pleso. V záverečnom stúpaní na Štrbské pleso si Schmid dokázal ustrážiť aktívneho Alaphilippa, keď dokázal zachytiť Francúzove útoky a tak situáciu využil Engelhradt. 142,3 km dlhú trať zvládol za 3:24:11 hodiny. Najlepším Slovákom na pretekoch bol Lukáš Kubiš (Elkov-Kasper), ktorý celkovo skončil na 17. priečke.

Švajčiar Mauro Schmid z tímu Jayco AlUla v žltom tričku vedúceho pretekára prichádza do cieľa záverečnej piatej etapy 68. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska v nedeľu 30. júna 2024. (FOTO TASR – Veronika Mihaliková)

Saganovi pri cestách ďakovali všetky generácie

Na pretekoch sa rozlúčil s profesionálnou cyklistikou najlepší slovensky cyklista v histórii Peter Sagan v drese domáceho tímu Pierre Baguette Cycling. Trojnásobný majster sveta, víťaz dvoch monumentov, sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France a víťaz Okolo Slovenska z roku 2021 už pred pretekmi avizoval, že neplánuje útočiť na popredné priečky a preteky chce využiť na oficiálnu rozlúčku so slovenskými divákmi.

„Nebolo to najlepšie, ale boli to moje posledné preteky v cestnej cyklistike, tak som rád, že som prišiel do cieľa. Bol som rozhodnutý, že tento rok nebudem jazdiť cestu a pôjdem ju iba ako prípravu. Tým, že som mal zo začiatku roka problémy so srdcom, tak som to šiel iba tak zo srandy. S bicyklom sa ešte nelúčim, ale s cestnými pretekmi áno. V prvom rade chcem poďakovať fanúšikom za to, že ma počas celej kariéry podporovali a veľmi si to vážim,“ povedal pre slovenský portál cyclinginfo.

Generálny riaditeľ pretekov Peter Privara vyjadril s priebehom veľkú spokojnosť. Pri cestách boli desiatky až stovky fanúšikov všetkých generácií a mnohí z nich držali nápisy ako napríklad „Ďakujeme, Peťo“. Petra Sagana nazval fenoménom slovenského športu posledných dvanástich rokov.

„Sám povedal, že má už toho dosť a všetci to na pódiu počuli. Rozlúčil sa s divákmi, takže si myslím, že to bola dôstojná rozlúčka. Ďakujem mu za slovenskú cyklistiku, slovenského fanúšika. Mal som to šťastie, že keď som nastúpil v roku 2011, tak sme mali Petra Sagana a Petra Velitsa. Pošťastilo sa mi s ním oslavovať sedem zelených dresov aj tri tituly majstra sveta. Ako cyklistický funkcionár mu ďakujem za túto cestu. Myslím si, že na slovenské pomery sme mu vytvorili veľmi dobré podmienky.“

Privara sa vyjadril, že ďalší Peter Sagan už síce nebude, ale na Slovensku máme stále dobrých cyklistov. Za najvýraznejšie talenty so sľubnou kariérou označil Lukáša Kubiša, Martina Svrčeka a Matúša Štočeka.

Peter Sagan dokázal ako jediný cyklista v histórii 3-krát v rade vyhrať majstrovstvá sveta, rovnako drží rekord v počte víťazstiev bodovacej súťaže na Tour de France (7-krát). Svojou výbornou pozičnou jazdou sa v koncovkách dokázal presadzovať aj bez výraznejšej podpory tímu. Nebol však vyložený šprintér, ale univerzál, ktorý získaval prvenstvá aj v náročnejších kopcovitých alebo klasikárskach dojazdoch. Sám o sebe prehlásil, že je najlepší vrchár medzi šprintérmi a najlešpí šprintér medzi vrchármi.

Zoznam najväčších úspechov Petra Sagana

2008 – Juniorský majster sveta v horskej cyklistike

2010 – Prvé víťazstvo medzi profesionálmi na pretekoch Paris – Nice (vyhral dokonca 2 etapy)
v prvom roku v proficyklistike dosiahol 5 víťazstiev

2011 – Celkové víťazstvo na Okolo Poľska + 2 etapové víťazstvá
2 etapy na Okolo Švjačiarska
1 etapa na Okolo Kalifornie
3 etapy na španielskej Vuelte
v druhom roku dosiahol dokopy 15 víťazstiev

2012 – Celkový víťaz bodovacej súťaže na Tour de France (zelený dres) + víťazstvo v 3 etapách
5 etáp na Okolo Kalifornie (najviac v jednom ročníku v histórii pretekov)

v siedmom roku dosiahol dokopy 14 víťazstiev

2017 – Majster sveta v cestnej cyklistike (ako jediný v histórii 3. krát v rade)