Peking získal popredného britského fyzika čínskeho pôvodu. Má pomôcť režimu pri vývoji hypersonických zbraní
Pekingu sa podľa posledných správ podarilo získať jedného z najlepších fyzikov vo Veľkej Británii a popredného odborníka v oblasti viacrozmerných systémov plynov, kvapalín a tuhých látok, čo je pre hypersonický výskum kľúčové.
Zhang Yonghao, ktorý pôsobil viac než 20 rokov na popredných britských univerzitách, zastával aj pozíciu čestného profesora termodynamiky a mechaniky na univerzite v Strathclyde. Od roku 2020 bol tiež čestným profesorom v odbore viacúrovňovej mechaniky kvapalín na Univerzite v Edinburghu.
Vo Veľkej Británii je čestným profesorom s najvyššou akademickou hodnosťou, ktorú možno získať. Považuje sa to za prestížny titul – udeľuje sa len osobám s významným prínosom vo svojej výskumnej oblasti.
Očakáva sa, že odborník ako Zhang Yonghao pomôže Pekingu urýchliť čínske hypersonické programy, najmä vďaka jeho skúsenostiam v oblasti dynamiky vzácnych plynov a viacrozmernej mechaniky tekutín. Podľa informácií denníka South China Morning Post (SCMP) začal kontrakt medzi Zhang Yonghaom a Ústavom mechaniky Čínskej akadémie vied platiť ihneď po jeho odchode z Edinburskej univerzity v októbri 2022.
Podľa Ústavu mechaniky budú jeho skúsenosti s organizovaním rozsiahlych projektov a riadením tímov cenné pri koordinácii úsilia výskumníkov – uvádza South China Morning Post.
Hypersonika – nové ťažisko modernej vojny
V súčasnosti súperia o vytvorenie najmodernejších hypersonických zbraní tri veľmoci – Rusko, Spojené štáty a Čína. Spojené štáty sa obávajú, že budú za Ruskom a Čínou v tejto oblasti zaostávať. USA zatiaľ oznámili, že v decembri 2022 úspešne odpálili svoju prvú hypersonickú strelu AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW). Strela bola vypustená počas letu z bombardéra B-52H Stratofortress. Podľa amerického letectva sa strela môže pohybovať viac ako päťnásobnou rýchlosťou zvuku.
Peking medzitým v roku 2021 zverejnil, že vypustil hypersonickú zbraň, ktorá obletela Zem a zasiahla svoj cieľ. Rusko zase oznámilo použitie hypersonickej rakety na zničenie masívneho podzemného skladu rakiet a leteckej munície v ukrajinskej Ivano-Frankivskej oblasti.
Západ je znepokojený najímaním expertov
Najatie Zhang Yonghaoa Čínou prichádza po odhalení, že Peking nedávno naverboval bývalých stíhacích pilotov zo Spojených štátov, Veľkej Británie a Austrálie, aby vyškolili ich vlastných pilotov v západných technikách vzdušného boja.
Podľa spravodajskej informácie britského Ministerstva obrany (MOD) bolo až 31 bývalých britských vojenských pilotov naverbovaných na výcvik vzdušných síl Ľudovej oslobodeneckej armády v Juhoafrickej republike, kde ich inštruktori trénovali v používaní rýchlych stíhačiek Typhoon, Jaguar, Harrier a Tornado.
Hovorca Ministerstva obrany uviedol: „Prijímame rozhodné opatrenia na zastavenie čínskych náborových programov, ktoré sa pokúšajú získať aj bývalých pilotov britských ozbrojených síl na výcvik príslušníkov Ľudovej oslobodeneckej armády.“
„Všetci slúžiaci a bývalí zamestnanci už podliehajú zákonu o služobnom tajomstve a preskúmavame dodržiavanie dohôd o mlčanlivosti a dohôd o zachovaní mlčanlivosti v celej obrane, zatiaľ čo nový zákon o národnej bezpečnosti vytvorí ďalšie nástroje na riešenie súčasných bezpečnostných výziev vrátane tejto.“
V Austrálii je v tejto chvíli zadržiavaný bývalý americký stíhací pilot Daniel Edmund Duggan, ktorý je obvinený zo špionáže s cieľom nelegálne vyvážať obranné služby do Číny a z porušenia amerického zákona o kontrole vývozu zbraní. Uvádza sa to v obžalobe z roku 2017, ktorú 9. decembra zverejnil americký okresný súd vo Washingtone – uviedla agentúra Reuters.
Duggan, ktorý má americké aj austrálske občianstvo, bol zatknutý v októbri 2022 v austrálskom meste Orange v Novom Južnom Walese. Pilot slúžil v Perzskom zálive počas operácií v Kuvajte a nejaký čas strávil v španielskom námorníctve, kde lietal na viacerých vojenských lietadlách vrátane AV-8B Harrier „Jump Jet“, T2C Buckeye, A4J „Skyhawk“, Hawk a Mig-29. Údajne tiež slúžil ako dlhoročný inštruktor pre zbrane a taktiku, vzdušný boj a lietanie v malých výškach.
Úrady Spojených štátov tvrdia, že Duggan porušil americké zákony o kontrole nad vojenskýmu zbraňami, keď v rokoch 2010 a 2012 trikrát školil čínskych vojenských pilotov na pristávanie na lietadlových lodiach.
Obžaloba takisto uvádza troch nemenovaných spolupáchateľov z Veľkej Británie, Juhoafrickej republiky a Číny, ktorí boli údajne vedúcimi pracovníkmi „Akadémie skúšobného lietania so sídlom v Juhoafrickej republike s pobočkou v ČĽR“ a ďalšieho čínskeho štátneho príslušníka, ktorý získaval vojenské informácie pre čínsku armádu.
Obžaloba ďalej tvrdila, že Duggan bol poverený neznámym čínskym štátnym príslušníkom k poskytovaniu služieb pekinskému štátnemu podniku a k hodnoteniu pilotov – školiteľov v Ľudovej oslobodeneckej armáde, testovaniu námorného leteckého vybavenia a poskytovaniu inštrukcií o taktike pristávania lietadiel na lietadlových lodiach.
Z anglického originálu preložil a redakčne skrátil Ondřej Horecký a LS.