
Päť ohnísk slintačky a krívačky na Slovensku: opozícia kritizuje pomalú reakciu vlády
Po viac ako polstoročí bolo na Slovensku zaznamenané vysoko nákazlivé, horúčkovité vírusové ochorenie postihujúce hospodárske zvieratá – slintačka a krívačka, tzv. SLAK. Hoci choroba nie je pre človeka nebezpečná, jej výskyt môže mať vážne ďalekosiahle ekonomické dôsledky pre poľnohospodárstvo. Doposiaľ bolo na území Slovenska potvrdených 5 ohnísk. Opozícia obviňuje kabinet z pomalej reakcie a nedostatočných opatrení, zatiaľ čo vláda tvrdí, že koná v súlade s odporúčaniami EÚ. Sporné zostáva aj nariadenie o utratení všetkých zvierat v ochrannom pásme, ktoré vyvoláva odpor farmárov aj niektorých politikov. Minister pôdohospodárstva Takáč v stredu (2. 4.) informoval, že na Slovensku nepribudol žiaden nový pozitívny chov, v Maďarsku však boli potvrdené ďalšie dva.
Reagovalo Slovensko včas?
Nákaza bola najskôr identifikovaná u našich južných susedov neďaleko od hraníc (cca 2 km) v Maďarsku. Budapešť oznámila výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka v obci Kisbajcs už 7. marca. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) sa k tejto situácii verejne vyjadril na tlačovej konferencii až o týždeň neskôr.
Spolu s Ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Martinom Chudým vyzval chovateľov, aby zabezpečili aktívne dezinfekčné brody, zabránili vstupu cudzích osôb na farmy a v prípade možnosti udržiavali zvieratá v maštaliach. V dôsledku maďarského reštrikčného pásma bol zavedený zákaz premiestňovania živých zvierat v ôsmich obciach okresov Dunajská Streda a Komárno.
O ďalší týždeň na to, 21. marca, bola nákaza potvrdená u troch chovateľov na južnom Slovensku v obciach Medveďov, Ňárad a Baka (okres Dunajská Streda). Následne 25. marca hlásili SLAK v Lúči na Ostrove a piate ohnisko pribudlo 30. marca na farme v Plaveckom Štvrtku na západe Slovenska.
„Odborníci z eurokomisie potvrdili, že Slovensko prijalo najlepšie možné opatrenia na zastavenie šírenia vírusu. Ide o dôležité stanovisko Komisie v súvislosti s kompenzáciami z európskych zdrojov pre zasiahnutých slovenských poľnohospodárov. Okrem domácich zdrojov sa budeme uchádzať aj o európsku finančnú pomoc pre chovateľov,“ vyhlásil minister Takáč po rokovaniach v Bruseli z 24. marca.
Opozícia hovorí o zlyhaní vlády
Najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) hovorí o absolútnom zlyhaní vlády Roberta Fica (Smer-SD) počas krízového riadenia. „Už 7. marca bolo zrejmé, že tu hrozí epidémia slintačky a krívačky, s drastickými dopadmi na farmárov a celé hospodárstvo. Okamžite mal zasadnúť ústredný krízový štáb, vláda mala aktivizovať krízové plány aj koordináciu so susedmi, a samozrejme zvolať Bezpečnostnú radu,” uviedol líder PS Michal Šimečka.
Zástupca strany SaS Alojz Hlina opakovane poukázal na nedostatky v opatreniach proti šíreniu SLAK ako aj na zlyhania pri prvotných reakciách. Jedným z pochybení mal byť napr. nesprávny prevoz uhynutých zvierat. Poslanec tiež vyjadril poľutovanie nad tým, že odborníkov z radov koalície vláda neprizýva k diskusii o zavádzaných opatreniach.
„Máme čas hľadať vinníkov, máme čas trestať, ale teraz je prioritou zamerať sa na to, čo a ako urobiť, aby sme ochránili čo najviac zvierat,“ skonštatoval Hlina.
Poslanec Marián Čaučík (KDH) vyhlásil, že vláda nezvláda manažovanie ochorenia SLAK na Slovensku. „Zaráža nás, že minister Richard Takáč ide proti vlastnému plánu, ktorý sám podpísal. Ide o Národný pohotovostný plán pre prípad podozrenia výskytu slintačky a krívačky na Slovensku, ktorý bol prijatý a podpísaný ministrom Takáčom ešte v decembri 2023,“ uviedol Čaučík.
Kritizuje tiež likvidáciu všetkých zvierat v okruhu troch kilometrov od ohniska nákazy, pričom argumentoval, že takýto postup nenariaďuje ani legislatíva EÚ, ani slovenské predpisy.
„Také rozhodnutie nenájdeme ani v nariadení Európskej komisie, také rozhodnutie nie je ani v národnom pláne, ktorý podpísal aj minister Takáč a mal byť návodom pre fungovanie ministerstva pôdohospodárstva a ŠVPS,“ pripomenul poslanec KDH.
Je potrebné utratiť zdravý chov, ktorý je v ochrannom pásme 3 km?
V súčasnosti platné opatrenia na Slovensku nariaďujú utratenie všetkých vnímavých zvierat, vrátane tých zdravých, nachádzajúcich sa v ochrannom pásme s polomerom 3 km od ohniska slintačky a krívačky. Tento postup zahŕňa aj vakcínované zvieratá a je zameraný na zastavenie šírenia vysoko nákazlivého vírusu ešte pred utratením.
Podľa ministerstva pôdohospodárstva každé zviera, ktoré sa „nachádza v blízkosti nakazených zvierat – v okruhu 3 km od ohniska nákazy, sa musí preventívne utratiť. Zvieratá sú infekčné a šíria vírus ešte pred prepuknutím príznakov”.
Výzvy na prehodnotenie tohto opatrenia sa objavujú nielen z radov opozície. Branislav Becík, dočasne poverený riadením Výboru Národnej rady SR pre poľnohospodárstvo a životné prostredie, navrhol zastaviť likvidáciu zdravých chovov v ochrannom pásme Ňárad, Medveďov a Lúč na Ostrove, časť Malá Lúč v okrese Dunajská Streda.
„Nerobili to tak ani v susednom Maďarsku – nie je to takisto nariadenie EÚ, tak sa konečne začnime aj doma riadiť naším zdravým sedliackym rozumom! Domácich chovov v dotknutých územiach nie je tak veľa, že by to neustrážili na dennej báze naši regionálni veterinári,” napísal.
Minister Takáč však poprel jeho slová, že by sa zastavila likvidácia zdravých domácich chovov, pričom zdôraznil, že prísne opatrenia zostávajú v platnosti.
Brusel neprikazuje utrácať zdravé zvieratá
Farmári tiež nevidia dôvod na to, aby sa zabíjal zdravý chov, hoci sa nachádza v stanovenej blízkosti. „S tým súhlasíme v plnej miere, že kde sa vyskytne nákaza, všetky zvieratá by mali byť likvidované, ale v tom okruhu tých 3 km nie je dôvod v danej situácii. Dennodenne je to monitorované,” poznamenal farmár z Rakús Anton Vdovjak v relácii Braňo Závodský naživo.
Člen Iniciatívy farmárov ďalej skonštatoval, že nedokáže pochopiť, prečo sa vláda snaží toto opatrenie skryť za nariadenie Európskej Komisie (EK), keď je založené na dobrovoľnosti. Farmár sa odvoláva na Nariadenie EÚ (2003/85/EC), ktoré dáva členským štátom flexibilitu – utratenie je štandard, no nie je absolútnou povinnosťou.
Hovorkyňa EK pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová vysvetlila, že slovenskí farmári musia pristúpiť k utrácaniu zvierat nie kvôli bruselskej legislatíve, ale preto, že SLAK je extrémne nákazlivé ochorenie. „Utratiť zvieratá na postihnutých farmách je bohužiaľ jediný spôsob, ako predísť tomu, aby sa slintačka a krívačka rozšírili po celom Slovensku alebo po ďalších európskych krajinách,“ uviedla.
Premiér Fico zdôraznil dôležitosť reštriktívnych a preventívnych opatrení aj z dôvodu, že genetická zhoda vírusu na slovenských farmách so vzorkou z Maďarska bola potvrdená, čo podľa neho naznačuje, že najpravdepodobnejším spôsobom prenosu na Slovensko bol vietor.
„Je mi veľmi ľúto, že doteraz muselo byť usmrtené veľké množstvo zvierat vrátane zvierat z malých domácich chovov. Ak však situáciu podceníme a zanedbáme, výsledkom môže byť, že slovenská živočíšna výroba kľakne na kolená,“ varoval.
Kompenzácie
Premiér verejne vyhlásil a pravidelne uisťuje poľnohospodárov, že hoci štátna kasa nie je v dobrej kondícii, farmárov v tejto mimoriadnej situácii podporia. „Vláda Slovenskej republiky napriek tomu, v akej ťažkej finančnej situácii táto krajina je, poľnohospodárov nenechá v štichu.”
Na sociálnej sieti informoval, že absolvoval telefonát s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou, pričom jednou z hlavných tém bola vážnosť epidémie SLAK na Slovensku.
„Dohodli sme sa, že budeme spoločne hľadať cesty, ako kompenzovať straty. Poďakoval som za účasť expertov EÚ na našom území, ktorí potvrdili, že SR ide proti nákaze odborne a v súlade s európskou legislatívou,” napísal Fico s tým, že by ocenil, ak by si to všimli ako slovenské médiá, tak aj opozícia.
Hovorkyňa EK Hrnčířová tiež potvrdila, že EÚ pomôže krajinám zasiahnutým týmto ochorením a že má stanovené schémy kompenzácií pre poškodeným farmárov. „EÚ pomôže finančne slovenským farmárom, bude tam spoločné financovanie odškodného spolu so Slovenskom, záleží na HDP danej krajiny, či to bude 20 alebo 30 percent,“ uviedla.
Proces usmrcovania zvierat už prebehol v štyroch obciach Baka, Medveďov, Ňárad a Lúč na Ostrove. V Plaveckom Štvrtku sa začal v stredu (2. 4.).
Na Slovensku nepribudlo žiadne nové ohnisko
V stredu (2. 4.) po zasadnutí vlády SR minister Takáč informoval, že na území Slovenska nepribudol žiadny pozitívny chov. Iná je však situácia u nášho južného suseda, odkiaľ k nám nákaza prišla.
„Bohužiaľ, v Maďarskej republike boli potvrdené ďalšie dva chovy v tej istej lokalite okolo Dunaja. Je to zhruba 4 až 5 kilometrov od našich hraníc, čiže v tesnej blízkosti,” povedal Takáč.
Vyzval poľnohospodárske družstvá, aby prísne dodržiavali stanovené opatrenia a nevpúštali ľudí do svojich areálov. „Chcem apelovať aj na drobnochovateľov, aby si poprihlasovali všetky čierne chovy, ktoré majú. Spôsobuje to veľký problém tým, že nevieme identifikovať v týchto lokalitách, kde x-krát sa nám stalo, že pri kontrole jedného hospodárskeho zvieraťa ich bolo zrazu dvadsať. Samozrejme, tieto hospodárske zvieratá niekde u niekoho na záhrade sú veľkým rizikom pre šírenie tohto vírusového ochorenia,” uviedol minister.
Skonštatoval, že jediná cesta, ktorá zabráni ďalšiemu šíreniu nákazy, je zodpovednosť všetkých poľnohospodárov, prísne dodržiavanie opatrení, dezinfekcia a kontrola. Minister ďalej zdôraznil, že hneď, ako bude mať nové informácie o ďalšom pozitívnom chove, okamžite bude verejnosť informovať.