P. Žiga: Hybridné hrozby a zahraničné zasahovanie sú najväčšie bezpečnostné výzvy
Podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý je poverený jej vedením, na stretnutí s predsedami parlamentov krajín Slavkovského formátu (S3) v rakúskom Salzburgu označil hybridné hrozby a zahraničné zasahovanie medzi najväčšie súčasné bezpečnostné výzvy. S predstaviteľmi Českej republiky a Rakúska rokoval aj o rozširovaní Európskej únie. V piatok (23. 8.) o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.
V rámci programu stretnutia sa uskutočnilo spoločné rokovanie v rozšírenom formáte za účasti zástupcov Chorvátska, Slovinska a Talianska.
„Zahraničné zasahovanie, obzvlášť do rozhodovacích procesov, predstavuje hrozbu nielen pre bezpečnosť, ale aj pre suverenitu a demokraciu ako takú,“ povedal Žiga.
Predstavitelia krajín diskutovali aj o rozširovaní EÚ, a to najmä v kontexte balkánskych krajín. „Rozširovanie Európskej únie musí byť dôveryhodné a spravodlivé, s jasne definovanými kritériami na vstup,“ zdôraznil. Podľa neho je dôležité v prístupovom procese krajín dbať na zachovanie jednotných štandardov.
Žiga vyhlásil, že SR je zástancom rozširovania EÚ, ktoré je založené na zásluhách, a naďalej bude pokračovať v podpore krajín západného Balkánu, ako aj východných susedov SR.
Podpredseda parlamentu rokoval s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou o bilaterálnych vzťahoch a prehlbovaní spolupráce, uviedol odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.
„Česká republika aj naďalej zostáva pre nás najbližším susedom, prirodzeným partnerom a spojencom v širokom spektre tém,“ povedal Žiga a dodal, že napriek rozdielnym názorom nemožno ignorovať unikátnosť vzájomných vzťahov.
Podľa Pekarovej Adamovej je S3 dobrým nástrojom regionálnej spolupráce a členov tohto formátu spája aj záujem o balkánske krajiny a ich európsku perspektívu.
Na tému hybridných hrozieb uviedla, že Európa je v súčasnosti vystavená najhoršej bezpečnostnej situácii od pádu železnej opony v dôsledku „agresívneho ruského imperializmu“.
Spomenula aj kybernetické útoky na infraštruktúru v krajinách NATO a EÚ. „Sami máme priame skúsenosti s ruským štátnym terorizmom na našom území. Tieto útoky sú čoraz častejšie a závažnejšie, a preto musíme byť čo najlepšie pripravení koordinovane im čeliť,“ dodala predsedníčka Parlamentu ČR.
Stretnutie predsedov parlamentov krajín Slavkovského formátu sa uskutočnilo 22. a 23. augusta v Salzburgu na pozvanie predsedu rakúskej národnej rady Wolfganga Sobotku.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK