Pondelok 31. marca, 2025
Peter Pollák ml. (hnutie SLOVENSKO) (foto:www.obycajniludia.sk)

P. Pollák ml.: Negatívne postoje voči Rómom má až tretina ľudí

Podľa prieskumu agentúry Focus až tretina populácie na Slovensku prejavuje negatívne postoje voči Rómom. Tieto výsledky neprekvapujú odborníkov na menšinové práva, keďže predsudky a stereotypy o Rómskej komunite sú v spoločnosti hlboko zakorenené. Hoci väčšina Rómov žije usporiadaným a pracovným životom, predsudky ich naďalej stavajú do nepriaznivej pozície a podporujú diskriminačné správanie, konštatuje Peter Pollák ml. (hnutie SLOVENSKO), podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Dôsledkom týchto negatívnych postojov je napríklad obmedzenie prístupu Rómov do niektorých prevádzok alebo výber uchádzačov o zamestnanie na základe farby pleti. Takéto praktiky podľa neho len prehlbujú segregáciu a bránia Rómom v plnohodnotnej integrácii do spoločnosti.

Médiá a verejná mienka

Obraz Rómov v očiach verejnosti je podľa Polláka do veľkej miery formovaný médiami, ktoré neraz prezentujú skreslený a negatívny pohľad na túto komunitu. „Mnohí ľudia majú napríklad pocit, že väčšina Rómov nepracuje alebo nechce pracovať a chce len zneužívať sociálne dávky, ako môžeme vidieť z reakcií na diskriminačný návrh na rušenie dávok v hmotnej núdzi Erika Tomáša. Samozrejme, opak je pravdou,“ myslí si Pollák.

Sociálne vylúčenie a diskriminácia predstavujú podľa neho hlavné bariéry, ktoré Rómom komplikujú ich snahu o zapojenie sa do spoločnosti. Negatívne postoje majoritnej spoločnosti sú tak často súbehom nespravodlivej paušalizácie a historicky zakorenených predsudkov.

Jedným z dôvodov pretrvávajúcich predsudkov je chýbajúca osobná skúsenosť ľudí z majority s rómskou komunitou. Práve tu môže zohrávať klúčovú úlohu vzájomný dialóg a budovanie osobných vzťahov. Ak by ľudia mali možnosť spoznať Rómov osobne, pochopili by, že väčšina z nich žije pracovným a poctivým životom.

Ako upozorňuje Peter Pollák ml., podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, je nevyhnutné zmeniť spôsob, akým sa o Rómoch hovorí a ako ich v spoločnosti vnímame. „Drvivá väčšina Rómov totiž pracuje, neje psov, nekradne a dokonca ani nežije v osadách,“ uzatvára Pollák.

Prečítajte si aj