Nedeľa 24. novembra, 2024
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Peter Pellegrini (Hlas-SD) a člen mimoparlamentnej strany Demokrati Juraj Šeliga (P. Pellegrini-foto TASR/ Jaroslav Novák) (J. Šeliga-By FrantJak - Own work, CC BY-SA 4.0)

P. Pellegrini rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti trestných kódexov

Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v súvislosti pozastavením účinnosti trestných kódexov. Prekvapila ho rýchlosť rozhodnutia i to, že sa verejnosť dozvedela závery z médií a až potom sa vyjadril oficiálne ÚS.

„V normálnej demokracii je štandardné a správne rešpektovať rozhodnutie ÚS,“ uviedol P. Pellegrini s tým, že má právo svojimi rozhodnutiami pozastaviť účinnosť niektorých častí zákona. Rozhodnutie ÚS podľa vlastných slov zatiaľ nevidel.

Myslí si, že ÚS mohol pri rozhodnutí viac špecifikovať problematické paragrafy a nie „en bloc“ pozastaviť celý článok, ktorý zahŕňa všetky úpravy v Trestnom zákone. Pýta sa, či sa tak pre krátkosť času neublížilo aj dobrým riešeniam. „Najdôležitejší moment nás ešte čaká, keď sa odborníci a ústavní právnici budú pozerať na to zdôvodnenie,“ dodal.

Šéf parlamentu očakával rokovanie ÚS v „štandardnejších režimoch“. Podľa vlastných slov vníma taktiku z hľadiska dátumu a času rozhodnutia ÚS. Poukázal na lehoty na zverejnenie rozhodnutia v zbierke zákonov.

Zároveň uviedol, že novelu Trestného zákona už poslali z NR SR na ministerstvo spravodlivosti na zverejnenie. Dodal, že rezort má stanovené lehoty pri zverejňovaní zákonov, ktoré musí dodržať. Pripomenul tiež, že nepozastavené časti novely majú nadobudnúť účinnosť od 15. marca. „Neviem, či teraz bude niekto robiť nejaké rošády,“ podotkol.

Demokrati: Zrušenie ÚŠP je veľmi zlá správa pre Slovensko

Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) je veľmi zlá správa pre Slovensko. V reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v súvislosti s novelou Trestného zákona to uviedol podpredseda mimoparlamentnej strany Demokrati Juraj Šeliga. Dobrou správou podľa neho je, že ÚS pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov, ktoré boli „faktickou amnestiou pre nominantov a priateľov Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD)“.

„Robert Fico ide dokonať svoju pomstu na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí vyšetrujú tú najzávažnejšiu korupciu. Je to účelová novela, ktorej cieľom je ochromiť spravodlivosť a zastaviť vyšetrovania tých najväčších káuz, ktoré sa týkajú jeho nominantov,“ skonštatoval v stanovisku J. Šeliga.

ÚS svojím rozhodnutím pozastaviť niektoré časti novely podľa Šeligu ukázal, že vládna moc nemôže nekontrolovateľne robiť všetko, čo sa jej zachce. „Povedal, že nemožno len tak pomeniť výšku trestných sadzieb a dĺžku premlčacích lehôt. Rovnako povedal, že nezákonné dôkazy sa nesmú používať a právoplatné rozsudky by sa nemali otvárať, lebo si to zmyslela politická moc. Toto všetko musí preskúmať, ale riziko protiústavnosti je veľké,“ doplnil J. Šeliga. Aj toto rozhodnutie ÚS je podľa neho ukážkou, aké dôležité sú nezávislé inštitúcie, ktoré postupujú podľa zákona a Ústavy SR.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini a minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) by mali podľa J. Šeligu skončiť vo svojich funkciách, keďže nezabezpečili bezodkladné zverejnenie novely v Zbierke zákonov.

ÚS pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Týka sa to všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku. Vyplýva to z rozhodnutia zo stredajšieho (28. 2.) neverejného zasadnutia pléna ÚS. ÚS zároveň prijal návrhy prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia ÚŠP súd nevyhovel.

Prečítajte si aj