
Ozbrojené sily Európskej únie: Španielska armáda
Séria o armádnych systémoch krajín Európskej únie
Na čele španielskej armády stojí Jeho Veličenstvo kráľ Felipe VI.
Španielsko malo podľa denníka El Pais v roku 2023 takmer 117 000 profesionálnych vojakov vo všetkých zložkách svojich ozbrojených síl, pričom cieľom ministerstva obrany z roku 2007 je zvýšiť počet na 130 – 140 000 profesionálnych vojakov. Okrem nich je ešte k dispozícii viac než 70 000 príslušníkov tzv. Civilnej gardy, národnej žandárskej jednotky vojenského charakteru spadajúcej ale pod ministerstvo vnútra.
V decembri 2024 španielska vláda oznámila zámer zvýšiť počet vojenského personálu o ďalších 7 500 v rokoch 2025 až 2029 s cieľom dosiahnuť 140 000 profesionálnych vojakov v nasledujúcom desaťročí.
Na dosiahnutie cieľov vo februári 2025 ministerstvo obrany zverejnilo plán na zvýšenie výdavkov na platy vojakov o 400 miliónov eur, čo predstavuje zvýšenie o 200 eur mesačne na vojaka. Tento krok má podľa vlády tiež priblížiť Španielsko k cieľu zvýšiť výdavky na obranu na 2 % HDP do roku 2029.
Podľa odhadov NATO na rok 2024 Španielsko vynaložilo na obranu takmer 20 miliárd eur, čo by malo zodpovedať približne 1,28 % španielskeho HDP.
Pozemné sily (Ejército de Tierra)
2 divízie s 8 brigádami + samostatná brigáda na Kanárskych ostrovoch + niekoľko tzv. malých jednotiek
Španielske pozemné sily sú jednou z najstarších ozbrojených síl na svete. Vznikli už v 15. storočí. Ich veliteľstvo sa nachádza v Palacio de Buenavista v Madride. Od roku 1982, keď sa Španielsko pripojilo k NATO, prešli pozemné sily veľkými zmenami.

Mechanizované sily tvorí viac než 200 nemeckých tankov Leopard 2A6E a necelých 100 tankov 2A4, ďalej napríklad talianske kolesové protitankové vozidlo Centauro s ťažkou výzbrojou, kolesové BVP španielskej výroby VEC-M1 či pásové Pizarro a ľahké terénne vozidlo RG-31 Mk5E so šesťvalcovým dieselovým motorom vyzbrojené guľometom a granátometom a Iveco LMV.
Delostrelecké vybavenie najväčšieho kalibru tvoria 155 mm americké M109 a domáce Santa Bárbara Sistemas. Medzi 105 mm húfnice potom patria britské L118 a talianske OTO-Melara.
Vybavenie pozemných síl ľahkými strelnými zbraňami tvoria rôzne veľkosti a kalibre od nemeckej značky Heckler & Koch vrátane pištolí, ku ktorým alternatívne zaraďujú aj rakúske Glocky.
Pechota používa na prepravu obrovské vrtuľníky Chinook, útočné vrtuľníky Tiger alebo transportné stroje Super Puma.
Do roku 2035 má byť pre španielske pozemné sily obstaraných najmenej 700 obrnených vozidiel Dragon a nové samohybné húfnice.
Ďalšie jednotky tvoria špeciálne sily, protilietadlové delostrelectvo, inžinieri, ženisti, radisti, logistici alebo zdravotníci.
Námorníctvo (Armada)
1 lietadlová loď + viac ako 130 ďalších lodí
Slovo „armáda“ pochádza z latinského armāta – ozbrojený. V španielčine a portugalčine armada označuje námornú flotilu. Španielska Armada v 16. storočí pozostávala zo 130 lodí všetkých druhov, vyzbrojených 1 500 mosadznými a 1 000 železnými delami, pričom ich posádky tvorilo 8 000 námorníkov a 18 000 vojakov.

Dnes má španielske námorníctvo 20 000 námorníkov a približne 139 plavidiel.
Najväčšou pýchou španielskeho námorníctva je lietadlová loď Juan Carlos I s výtlakom 26-tisíc ton, vyrobená v Španielsku. Okrem stíhacích lietadiel a vrtuľníkov umožňuje pristávacie operácie pre obojživelné výsadkové vozidlá. Loď má aj štyri diaľkovo ovládané zostavy vyzbrojené 12,7 mm guľometmi Browning.
Podľa oficiálneho zoznamu disponuje španielske námorníctvo ďalšími 133 plavidlami od fregát, výsadkových a hliadkových člnov cez ponorky (7 kusov) až po mínolovky.

Vzdušné a vesmírne sily
10 stíhacích letiek, 15 leteckých základní.
Španielske vzdušné a kozmické sily majú v súčasnosti 10 stíhacích letiek, každá disponuje 18 – 24 lietadlami. Celkovo majú približne 450 lietadiel.

Medzi 130 útočnými lietadlami majú Španieli stíhačky Eurofighter Typhoon a F-18 Hornet. Ďalej potom rad vrtuľníkov (vrátane Black Hawk) a transportných lietadiel CASA a Airbus, z ktorých A400 Atlas môže prepravovať 116 vojakov alebo výsadkárov s plnou výzbrojou.
V januári 2024 bolo formálne zriadené Vesmírne veliteľstvo (MESPA) na leteckej základni Torrejón de Ardoz. „MESPA integruje Centrum pre letecké a kozmické pozorovacie systémy (CESAEROB) a Operačné stredisko pre pozorovanie vesmíru (COVE), ktoré bude zodpovedné za zabezpečovanie kompletného prehľadu o situácii vo vesmíre s cieľom odhaliť a katalogizovať hrozby, ktoré v konečnom dôsledku ochránia národné záujmy a bezpečne využijú vesmír ako operačný priestor,“ uviedli španielske vzdušné a kozmické sily.
Ďalšie jednotky
Medzi ďalšie ozbrojené jednotky patrí napríklad Vojenská polícia, Kráľovská garda a Španielska légia (Legion Española) – elitná jednotka s bohatou históriou, známa svojou vysokou úrovňou výcviku a nasadením v rôznych konfliktoch.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK