Piatok 4. apríla, 2025
Ozbrojené sily Slovenskej republiky (Ministerstvo obrany SR)
, » ,

Ozbrojené sily Európskej únie: Slovenská armáda

Séria o armádnych sústavách krajín Európskej únie

Podobne ako ostatné postkomunistické štáty, aj Slovensko postupne nahrádza vo svojich ozbrojených silách sovietsku techniku modernými strojmi z demokratických krajín. V prepočte profesionálnych vojakov na počet obyvateľov je na tom lepšie ako Česká republika.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky mali podľa dostupných údajov v roku 2018 približne 12 000 aktívnych vojakov. Ku koncu roka 2021 už počet vojakov presahoval 18 000 a podľa plánu ministerstva by mal mať rezort obrany ešte aj 4 000 civilných zamestnancov.

Ministerstvo obrany SR v súčasnosti vedie mediálnu náborovú kampaň „Budem vojakom“ na službu v aktívnych zálohách, dobrovoľnú vojenskú prípravu aj profesionálnu službu alebo na štúdium na vojenskej akadémii.

Podľa odhadov NATO na rok 2024 vynaložilo Slovensko na obranu viac ako 2,8 mld. dolárov, čo by malo zodpovedať približne 2 % slovenského HDP.

Pozemné sily

Cvičenie slovenských pozemných síl v Lotyšsku (Ozbrojené sily SR)

Pozemné sily OS SR tvoria 2 mechanizované brigády, ženijný a delostrelecký pluk a 3 prápory – chemickej, radiačnej a biologickej ochrany, podpory velenia a prieskumný prápor.

Základný zbraňový systém, ktorým je obrnená brigáda vyzbrojená, tvoria opancierované pásové bojové vozidlá pechoty (BVP-2), tanky T-72 a pätnásť starších tankov Leopard 2A4, ktoré sú súčasťou daru celkovo pätnástich tankov tohto typu z Nemecka (majú nahradiť 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1) darovaných Ukrajine). „Bévépéčka“ postupne nahradia švédske CV90 MkIV, ktorých bude celkovo 152 kusov.

Medzi štandardné zbrane pechoty patrí samopal vzor 58 (obdoba známeho AK-47) a pištole CZ P-09, tri typy guľometov a izraelské protitankové riadené strely a protipechotné strely s tandemovou vysokoexplozívnou protitankovou hlavicou typu Spike. Ďalšie vybavenie tvoria raketomety a delá.

Koncom roka 2021 mala slovenská armáda disponovať 58 mínometmi, deviatimi húfnicami, 33 samohybnými kanónovými húfnicami, 17 raketometmi, jedným protilietadlovým raketovým komplexom stredného a piatimi krátkeho dosahu a siedmimi protitankovými raketovými komplexmi.

Vo februári Slovensko podpísalo dohodu so susedným Poľskom, ktorá zahŕňa posilnenie spolupráce v oblasti výroby munície kalibru 155 mm, kde má Slovensko veľké výrobné kapacity. V rámci nej má Slovensko záujem o poľské prenosné systémy protivzdušnej obrany Piorun a možnosť spoločnej výroby obrneného transportéra na báze poľského vozidla Rosmak so slovenskou vežou. Slovensko má tiež záujem o kórejské hlavné bojové tanky K-2, ktoré budú Poliaci vyrábať na svojom území.

Vzdušné sily

Slovenské letectvo postupne dopĺňa do výzbroje štrnásť objednaných stíhacích lietadiel F-16 C/D Block 70 (Ozbrojené sily SR)

Pokiaľ ide o bojové lietadlá, Vzdušné sily OS SR majú momentálne „len“ prúdové lietadlá L-39. V minulom roku sa k nim pridali prvé tri stíhačky F-16, ktorých by postupne malo byť spolu 14. Do dnešného dňa je na letisku v Kuchyni spolu 5 stíhačiek F-16.

S ochranou slovenského vzdušného priestoru zatiaľ pomáhajú Poľsko so svojimi F-16 a Česká republika a Maďarsko s Gripenmi.

Slovensko má vo výzbroji ďalej dopravné lietadlo SPARTAN C-27J, ktoré dokáže prepraviť 34 plne vybavených výsadkárov na vzdialenosť 5 000 kilometrov, a tri ďalšie typy dopravných lietadiel. Pokiaľ ide o vrtuľníky, disponuje ruskými vrtuľníkmi Mi-17 a deviatimi kusmi amerických vrtuľníkov Black Hawk UH-60M.

11. brigáda VzS Nitra využíva protilietadlové raketové komplexy 2K12 M3 KUB a PPLRK IGLA. Brigáda VzS Zvolen sa zase špecializuje na radarové systémy.

Spoločný výcvik alternatívnych spôsobov nasadenia z vrtuľníka UH-60 Black Hawk vojakov Síl špeciálnych operácií z 5. pluku špeciálneho určenia a policajtov z prešovskej a trenčianskej pohotovostnej jednotky, február 2025 (Ozbrojené sily SR)

Špeciálne jednotky

Sily pre špeciálne operácie tvoria pluk zvláštneho určenia, výcviková základňa, výsadkový prápor a 57. samostatný oddiel.

5. pluk špeciálneho určenia je nástrojom OS SR schopným viesť špeciálne operácie s dôrazom na nekonvenčný boj v nepriateľskom, neprístupnom alebo politicky citlivom prostredí v celom spektre konfliktov s cieľom dosiahnuť strategické a operačné efekty v diplomatickej, informačnej, vojenskej alebo ekonomickej oblasti. Zároveň poskytuje politickému vedeniu štátu schopnosť bojovať proti terorizmu mimo územia Slovenskej republiky.

„Chirurgicky presné“ operácie potom vykonáva 52. výsadkový prápor.

K armáde patrí aj Vojenská polícia, Čestná stráž prezidenta, Vojenské zdravotníctvo alebo Brigáda spoločnej podpory.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj